1. 8. 2016
Zajímavosti ATP

Prize money? Rozdíly mezi výdělky tenistů jsou obrovské

Tenis je sport pro bohaté a je v něm hodně peněz. Jeden z největších klamů kolující kolem tohoto báječného sportu. Největší hvězdy typu Federera mají opravdu peněz hodně, jak jsou na tom ale ostatní?

Všeobecně se dá říci, že platí takové nepsané pravidlo, že hráč se opravdu tenisem živí v momentě, kdy je v TOP 100. Ano, nevylučuje to, že třeba hráč na 112. pozici se nemůže tenisem slušně živit, ale celkově ta hranice začíná kolem zmíněné 100. příčky.
Proč právě tam? Souvisí to s tím, na jakých turnajích se hráči pohybují a právě pozice na hranici první stovky již hráčům zaručují pravidelnou účast na ATP turnajích, na kterých se rozdávají ty největší peníze. 
Než však hráči získají ono privilegium objíždět turnaje ATP, tak musí zpravidla dost času strávit i na turnajích nižších kategorií, tedy challengery a futures. Pojďme se na ně podívat řečí financí podrobněji.

Futures
Okruh pro začínající tenisty, na kterých se pohybují především junioři, mladší hráči a challengeroví hráči, kteří ztratili formu a potřebují se do ní opět dostat.
Dotace zde bývá 10 000 nebo 25 000 dollarů. Rozšířenější je první varianta, kterou nastiňujeme v následujících třech řádcích.

1. kolo = 104 dolarů
2. kolo = 172 dolarů
Turnajové vítězství na ITF 10 000 = 1440 dolarů 

Challengery
Challengery slouží jako takový most na cestě k profesionálnímu tenisu. Oproti kategorii futures na nich působí nejen mladí hráči. Na challengerech se zpravidla střetávají talentovaní mladí hráči, kteří uspěli na futures a čelí jim většinou starší hráči, kteří hrávali ATP, ale výkonnostně sestupují a tak kariéru dohrávají na těchto turnajích. První skupinu v současné době tvoří třeba Zdeněk Kolář či Václav Šafránek. Mezi zástupce druhé skupiny můžeme zahrnout Benjamina Beckera či Alberta Montanese.
I zde nalezneme více možností u dotace turnajů. Většinou jsou dva nejčastějšít typy a to 42 500 a 100 000, měna závisí na zemi, kde se turnaj hraje. Následující příklad uvádí rozepsání jednotlivých odměn pro tenisty startující tento týden v Liberci, kde je dotace 42 500 eur.

1. kolo = 440 eur
2. kolo = 730 eur
čtvrtfinále = 1 245 eur
semifinále = 2 130 eur
poražený finalista = 3 600 eur
vítěz = 6 150 eur 

ATP turnaje
Zde se již dostáváme k samotnému tenisovému vrcholu. Hráči si zde již sami na sebe vydělají a odměny jsou již v naprosto jiné dimenzi. Kategorie turnajů se zde rozdělují na ATP 250, ATP 500, ATP 1000 a grandslamy. Samozřejmě roli hraje dotace a následně i rozdělovaní body. Jako příklad nám může posloužit turnaj v Atlantě. Ačkoliv jde o nejnižší kategorii ATP, tak i zde si tenisté vydělají víc než slušně.

1. kolo = 6 240 dolarů
2. kolo = 10 530 dolarů
čtvrtfinále = 17 875 dolarů
semifinále = 31 370 dolarů
poražený finalista= 57 910 dolarů
vítěz = 109 570 dolarů

Grandslamy 
Naprosto samostatnou kapitolou i v rámci turnajů ATP jsou pak grandslamy, které jsou pro hráče vrcholem sezóny. Hlavní část má vždy 128 tenistů, ti se pak mohou těšit na velmi pěkné odměny. Jako příklad uvádíme Wimbledon. V rámci přehlednosti zůstáváme u dolarů. Celková dotace činila 41 050 000 dolarů.

1. kolo = 43545 dolarů
2. kolo = 72575 dolarů
3. kolo = 116 120 dolarů
4. kolo = 191 598 dolarů
čtvrtfinále = 362 875 dolarů
semifinále = 725 750 dolarů
poražený finalista = 1 450 000 dolarů
Vítěz = 2 900 000 dolarů 


Abychom demonstrovali velké rozdíly mezi jednotlivými hráči, tak si pojďme uvést pár příkladů, jak si vedou jednotlivé typy hráčů. Uvádíme vydělané peníze od začátku tohoto roku (k 1.8. 2016).

Největší hvězdy
Novak Djokovič - 9 259 091 dolarů
Andy Murray - 7 084 099 dolarů

Dobrý hráč TOP 10
Tomáš Berdych - 1 940 000 dolarů

Hráč kolem TOP 30
Gilles Simon - 717 340 dolarů

Hráč kolem TOP 100
Lukáš Lacko - 177 271 dolarů

Nadějný mladík kolem TOP 200
Zdeněk Kolář - 16 841 dolarů

Průměrný hráč kolem 350. místa
Jonathan Eyyseric - 8 712 dolarů
 
Jak můžeme z tohoto článku vyčíst, tak rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi jsou obrovské a pouze pár vyvolených vydělává opravdu astronomické peníze. Do toho nesmíme zapomenout, že hráči si musí hradit i trenéry, cesty na turnaje, ubytování a podobné věci, což je problémem zvláště pro začínající hráče. Tenisový svět opravdu není plný peněz, jak by se mohlo na první pohled zdát a je v něm daleko těžší vydělat tolik, aby se hráč sám uživil. Když toto porovnáme s fotbalem, tak tenis opravdu není tak bohatý sport, jak se může na první pohled zdát.

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Frustrace z deportace může mít dohru. Chystá Djokovič žalobu o obří odškodnění?

Zatímco Australian Open probíhá bez mužské světové jedničky a Novak Djokovič se mezitím po návratu domů vypravil na výlet do Černé Hory, začíná se stále hlasitěji šuškat o tom, že…

No jab, no play! Azarenková požaduje razantní zpřísnění podmínek na turnajích

Bývalá světová jednička Viktoria Azarenková má ohledně podmínek na profesionálních turnajích jasno. Být možnost volby na ní, nedovolila by hrát žádnému neočkovanému tenistovi. S…

Australian Open: Krejčíková odolala náporu Ostapenkové a postoupila do osmifinále! Obhájkyně titulu končí

Australian Open se nezadržitelně blíží ke své polovině. Zkraje pátečního programu vybojovala postup do osmifinále Barbora Krejčíková, když v aréně Roda Lavera dohnala manko setu a…

Ve čtyřech zápasech 70 dvojchyb? Měla by se sbalit a jet domů, tepe do soupeřky Vondroušové bývalá hvězda

Světovou dvojku Arynu Sabalenkovou nezastihl úvod nové sezony v ideálním rozpoložení, čehož si vedle mnohých příznivců a novinářů všímají třeba i bývalí tenisté v roli televizních…

La Monf na misi! Loni byl na dně, teď ho armáda věrných žene za velkým snem

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z MELBOURNE – Kdo že to hraje v KIA Areně? Gaël Monfils? Tak to se určitě jdeme podívat! Tahle odposlechnutá konverzace mezi maminkou a natěšeným kloučkem v…

Miluji Česko, miluji Melbourne! Nápisy na kameru jsou nejtěžší, glosuje osmifinalistka Krejčíková

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z MELBOURNE – Barbora Krejčíková rozhodně nepostrádá originalitu. Než po dnešním vítězství ve třetím kole Australian Open nad Lotyškou Jelenou Ostapenkovou…

Další články