US Open: Čtyři Češky ve druhém kole kvalifikace. Muchová vyřadila pátou nasazenou

- Filip Lefenda, David Soumar

Václav Šafránek, Barbora Krejčíková, Lukáš Rosol a Adam Pavlásek se s kvalifikací rozloučili už v prvním kole. Je jisté, že české barvy budou ve druhém kole kvalifikace hájit jen ženy. O příjemné překvapení se postarala Karolína Muchová, která vyřadila pátou nasazenou Rusku Ďjačenkovou. Následně ji napodobila Tereza Martincová v československém souboji a třísetový zápas dotáhla do vítězného konce i Tereza Smitková.

Muchová porazila pátou nasazenou (6:1, 6:7, 6:1)
Karolína Muchová (202.) se v prvním kole kvalifikace na US Open postarala o překvapení. Česká tenistka si vyšlápla na pátou nasazenou a zároveň účastnici třetího kola letošního Wimbledonu Vitaliji Ďjačenkovou (107.), kterou přehrála 6:1, 6:7(2), 6:1.

„Jsem spokojená. Podala jsem dobrý výkon i proti dobře hrající soupeřce. Ona do toho jak zleva, tak zprava jen hrozně bouchala – strašný přímky. Já jsem se ji snažila rozhodit, zpomalit, chodit víc na síť,“ pospala Muchová recept na vítězství.

Muchová se konce zápasu mohla dočkat dokonce už ve druhém setu, za stavu 6:5 při podání soupeřky ale nevyužila mečbol. Po zkrácené hře však zmobilizovala síly a ve třetí sadě Rusce třikrát sebrala podání. Češka přitom letos hraje teprve třetí grandslamovou kvalifikaci v životě.

Šafránek Brandse nezaskočil (4:6, 6:7)
Již v prvním kole skončila kvalifikační pouť Václava Šafránka (270.) na závěrečném grandslamu sezóny. Český hráč nestačil na úvod středečního programu na favorizovaného Němce Daniela Brandse (215.), jenž letos prohrál na tvrdém povrchu jen 4 zápasy z celkových sedmadvaceti! Brands zvítězil po setech 6:4 a 7:6(3), Šafránek jej v celém utkání nedokázal připravit o servis.

„Zápas to ale byl solidní,“ říkal vcelku spokojený český tenista. „On servíroval výborně, neměl jsme za celý zápas jediný brejkbol. Jednou jsem si prohrál servis, ale mohu být se svou hrou spokojen.“

O osudu prvního setu rozhodl jediný brejk. Šafránek v páté hře odvrátil dva brejkboly, v devátém gemu už ale tolik štěstí neměl. Brands šel následně set dopodávat. Také ve druhém dějství působil německý favorit na servisu o poznání jistěji. V sedmé hře čelil Čech dalším dvěma nebezpečím returnujícího soupeře, nakonec ale Šafránek dovedl duel do tiebreaku. V tom ovšem pustil soupeře do náskoku pěti bodů, který už v závěru jen korigoval.

„Jinak mi to tady ale hodně sedělo. Od prvního tréninku jsem se cítil opravdu dobře. Ten beton je tady přece jen o něco pomalejší. Vybavily se mi i vzpomínky z minulého roku,“ řekl Šafránek.

Krejčíková nevyužila mečbol a v kvalifikaci končí (6:3, 6:7, 3:6)
Jen jediný vyhraný míč dělil Barboru Krejčíkovou (225.) v New Yorku od postupu do druhého kola kvalifikace, nakonec ale musela česká hráčka skousnout hořkou porážku. Proti Maďarce Fanny Stollarové (147.) disponovala za stavu 6:3 a 6:5 mečbolem, nakonec ale utkání, v němž se musela nechat hned dvakrát ošetřovat, prohrála 6:3, 6:7(3) a 3:6.

V kvalifikaci dohrál i Rosol (6:7, 4:6)
Českým tenistům se zatím během druhého hracího dne kvalifikace US Open nedaří. Po Václavu Šafránkovi a Barboře Krejčíkové dohrál i Lukáš Rosol (202.), který proti Italu Federicu Gaiovi (241.) nesplnil roli výrazného papírového favorita a prohrál 6:7(5) a 4:6.

V prvním setu přišel Rosol v šesté hře o servis, rychle ale dokázal zareagovat a vynutit si tiebreak. V tom sice získal úvodní dvě výměny, nakonec ale prohrál nejtěsnějším rozdílem 5:7. Klíčovým gemem druhého dějství byl ten s číslem tři, v němž se zrodil jediný brejk – bohužel na straně českého hráče. Ten se tak s kvalifikací loučí.

Pavlásek na US Open neudržel vedení (6:2, 1:6, 3:6)
Adam Pavlásek (197.) je mimo hru o hlavní soutěž US Open. Český tenista v prvním kole kvalifikace nestačil na Kamila Majchrzaka (188.) po setech  6:2, 1:6, 3:6. Pavláskovi se dařilo jen v první sadě byl, dvakrát vzal protihráči servis a při vlastním podání ztratil jenom pět fiftýnů. „To jsem hrál pomalu a nechal ho, ať se vykazí. Pak byl ale můj výkon klasicky hrozný. Na tom ujíždím celý rok, nedám to třikrát přes. Pak jsem začal dělat zbytečné chyby, úplně jsem znejistěl. To je pořád stejné dokola. Je to škoda, že vůbec dovedu předvést takový výkon,“ začal Pavlásek hodně kriticky.

Od druhého setu si celkem čtyřikrát servis neudržel. Ve třetí sadě za stavu 2:3 na returnu neproměnil skóre 40:0, po kterém se k dalším šancím už nedostal. „Laboruji poslední dobou s nějakým zraněním, pořádně netrénuji. Od pátku jsem tu hrál katastrofálně, v zázrak jsem nevěřil.“

Martincová ovládla česko-slovenský souboj (6:4, 6:2)
V závěru středečního programu se český tenis dočkal další postupující hráčky do druhého kola kvalifikace. Tereza Martincová si poradila s Rebeccou Šramkovou ve dvou setech. Na úvod sice Martincová ztratila své podání, to si ale v průběhu setu dokázala vzít zpět a za stavu 5:4 si připsala rozhodující brejk první sady. Její soupeřka se po prohraném dějství snažila výměny zakončovat z prvních míčů, z čehož pramenily chyby. Martincová si rychle vybudovala vedení 4:0, které už dokázala proměnit v postup do druhého kola kvalifikace.

„Nerada říkám, že jsem spokojená. Jsem ale ráda, že jsem hrála takový tenis, jaký se mi zatím daří hrát v celé sezoně. Hodně jsem se hledala. Jsem moc vděčná za to, jak to vypadá. Konečně to vypadá jako můj tenis,“ zářila česká hráčka.

Přestože Slovenku vyprovodila už za hodinu a patnáct minut, to Martincová neměla vůbec snadné. „Ona začala ve velkém stylu. Tlačila hned z prvního míče. K tomu výborně servírovala, proti ní nejde na returnu nic jiného než každý míč jen nějak vrátit do kurtu.“

Smitková ustála třísetovou bitvu (7:5, 4:6, 6:1)
Nepřízeň publika podporující domácí hráčku, přerušení pro déšť, hra pod umělým osvětlení, s tím vším se musela vypořádat Tereza Smitková v bitvě prvního kola kvalifikace US Open. Utkání přitom začala dobře, když si jediným brejkem ve dvanácté hře první sady vybojovala vedení. Američanka ale zvládla lépe následnou sadu a přibrzdila ji až pauza způsobená deštěm. Po ní už zase úřadovala Smitková, která si zajistila postup do druhého kola kvalifikace.

„Nebylo to vůbec snadné, Bethanie hrála dobře. Nepříjemná byla v tom, jak mění styl hry. Hodně chodila na síť. Já jsem si hodně pomohla servisem, především v důležitých momentech,“ věděla Smitková.