Advantage Cars Prague Open: Famózní Rikl! Čech zvrátil ztracený zápas a slaví první výhru

- Filip Lefenda, Radek Štohl

Pouze Patrik Rikl uspěl v prvním kole hlavní soutěže mužů na turnaji Advantage Cars Prague Open. Devatenáctiletý tenista v něm nečekaně porazil favorita Nedělka ve třech setech. S podnikem se naopak rozloučili Jan Šátral, Zdeněk Kolář i Marek Podlešák. Z kvalifikace se k elitě dostal jen Pavel Nejedlý, Petr Nouza jedničku nepřehrál. Mezi ženami své zápasy zvládla Martina Přádová s Anastasií Detiuc.

Rikl zaskočil favorita a poprvé vítězí na challengeru
Patrik Rikl (492.) se poprvé v kariéře dočkal výhry v hlavní soutěži challengerového turnaje. Na podniku Advantage Cars Prague Open se devatenáctiletý tenista postaral o velké překvapení, když otočil duel proti Ivanu Nedělkovi (235.). Ruského favorita porazil 5:7, 7:5, 6:4. Rikl po ztraceném prvním setu ve druhé sadě prohrával 1:4, protihráče ale dvakrát brejkl a vynutil si závěrečnou sadu. V ní rozhodlo jediné ztracené podání, o které v sedmé hře přišel Nedělko.

Kolář proti třetímu nasazenému nevyužil setbol
Zdeněk Kolář (221.) na Advantage Cars Prague Open skončil v prvním kole dvouhry. Český mladík v něm nestačil na třetího nasazeného Matse Morainga (149.) 6:7(6), 6:2, 3:6. Kolář v prvním setu vedl 3:0 a za stavu 5:3 při vlastním podání nezužitkoval setbol. Ve zkrácené hře následně prohrával 3:6, a i když vyrovnal na 6:6, tak úvodní sadu prohrál. Ve druhém setu Čech dvakrát vzal soupeři podání a šlo se do rozhodujícího setu. V něm ale rychle prohrával 4:0, ztrátu však i přes získaný brejk už nestáhl.

Šátral schytal těžkou prohru
Jan Šátral (425.) na challengeru v Praze skončil hned v prvním kole. Tenista startující v hlavní soutěži na divokou kartu nestačil na Joao Dominguese (250.) 1:6, 3:6. Šátral po třech ztracených servisech v prvním setu vstoupil do druhé sady brejkem, o ten ale ihned přišel a při svém dalším podání nechal soupeře jít do trháku. Ve zbytku duelu Čech na returnu získal jeidný fiftýn.

Nejedlý se kvalifikoval
Bez ztráty setu prolétl v hlavním městě tříkolovou kvalifikací Pavel Nejedlý (577.), který si tak na domácím Advantage Cars Prague Open 2018 zahraje hlavní soutěž. Pětadvacetiletý Čech přidal poslední potřebnou výhru v pondělí proti Ukrajinci Ursuovi, který duel za stavu 6:3 a 5:0 vzdal. Ve druhém setu ztratil Nejedlý po servisu jen jediný míč.

Nouza nasazenou jedničku nezaskočil
Petr Nouza (768.) si hlavní soutěž na pražském challengeru nezahraje. Český hráč v pondělí nestačil ve dvou setech na nejvýše nasazeného muže kvalifikace – Slováka Filipa Horanského (259.). Svému soupeři nedokázal Nouza vzít za celý zápas ani jednou servis a prohrál tak 1:6 a 4:6.

Podlešák neuspěl ani podruhé
Marek Podlešák (-) nezvládl ani své druhé utkání v hlavní soutěži challengeru. Osmnáctiletý tenista po loňské zkušenosti z Prahy neuspěl ani při letošní účasti na stejném podniku, když v prvním kole prohrál se Scottem Griekspoorem (212.) 1:6, 4:6.

Přádová vybojovala finále kvalifikace
Na divokou kartu startující Martina Přádová (-) postoupila na turnaji v Praze do finále kvalifikace. Sedmadvacetiletá Češka otočila v pondělí střetnutí s o čtyři roky mladší Ukrajinkou Julií Lysou (690.), s níž prohrávala už 4:6 a 3:5, čtyřmi gemy v řadě ale vybojovala rozhodující dějství, v němž zvítězila 6:4.

Vaňková v kvalifikaci končí
Kateřina Vaňková (706.) se o překvapení na pražském turnaji ITF s dotací 80 tisíc dolarů nepostarala. Češka prohrála ve druhém kvalifikačním kole 3:6 a 2:6 s nasazenou jedničkou Tenou Lukasovou (243.) z Chorvatska.

Detiuc nadělovala také ve druhém kole kvalifikace
Anastasia Detiuc (460.) je jediné utkání od postupu do hlavní soutěže na ITF v Praze. Devatenáctiletá hráčka ve druhém kole kvalifikace rozdrtila Annu Klasenovou (899.) 6:2, 6:1 a během úvodních dvou zápasů tak přišla jen o sedm her.

Marková padla s čtvrtou nasazenou
Johanna Marková (660.) na Advantage Cars Prague Open skončila ve druhém kole kvalifikace. Česká talentovaná tenistka v pondělí prohrála se čtvrtou nasazenou Cornelií Listerovou (439.) 3:6, 2:6, když si pětkrát v klání neudržela servis.

Varvara Gračevová (RUS, 529.) – Lucrezia Stefaniniová (ITA, 471.) 1:6, 4:6
Victoria Munteanová (FRA, 610.) – An Sophie Mestachová (BEL, 478.) 6:2, 1:6, 1:6
Tena Lukasová (CRO, 243.) – KATEŘINA VAŇKOVÁ (706.) 6:3, 6:2
Pia Königová (AUT, 656.) – Anastasia Pribylovová (RUS, 495.) 7:6(3), 6:2
Maria Marfutinová (RUS, 479.) – Anna Pribylovová (RUS, 642.) 6:1, 3:6, 6:7(5)
Anna Klasenová (GER, 899.) – ANASTASIA DETIUC (460.) 2:6, 1:6
Cornelia Listerová (SWE, 439.) – JOHANA MARKOVÁ (660.) 6:3, 6:2