Wimbledon: Veselý vyrovnal grandslamové maximum! Češky v deblu zářily

Sobota ve slavném All England Clubu opět přinesla pořádnou várku kvalitního tenisu, v jehož středu nescházeli čeští tenisté. Na postup do osmifinále úspěšně zaútočil Jiří Veselý, který na travnatých dvorcích našel ztracenou formu a předvádí svou nejlepší hru v sezoně. To potvrdil i ve třetím kole proti Italovi Fogninimu, jehož přehrál 3:1 na sety. Do akce se dostaly také české deblistky v ženské čtyřhře, jimž se všem podařilo projít do osmifinále!

Veselý vyrovnal wimbledonské maximum! V osmifinále vyzve Nadala (7:6(4), 3:6, 6:3, 6:2)
Jiří Veselý V Londýně řádí! Český tenista se po dvou letech opět podívá do osmifinále Wimbledonu a vyzve světovou jedničku Rafaela Nadala. Možnost zahrát si s jedním z nejlepších tenistů planety vybojoval ve třetím kole nad neoblíbeným Italem Fabiem Fogninim, jehož porazil poprvé v kariéře po setech 7:6(4), 3:6, 6:3, 6:2.

Veselý v utkání čelil hned 14 brejkbolům, ale kromě jednoho dokázal všechny odvrátit. Jediné ztracené podání si český hráč připsal ve druhé sadě, kterou nakonec také prohrál. Ostatní tři sady však patřily českému hráči. Více se utkání věnujeme zde.

„S Fabiem je klíčové výborně podávat, protože odzadu je dominantnější. Bylo důležité, abych získal servisem co nejvíc bodů, nebo aspoň takovou převahu, abych výměny diktoval,“ věděl Veselý. „V prvním setu jsme se tahali, nikdo neměl šance. Bylo důležité získat první set, abych ho nenechal získat sebevědomí.“

„Škoda jednoho gemu ve druhém setu, ale tam se sešlo víc faktorů,“ upozornil Čech. „Nejen, že jsem nezabil voleje, ale on zahrál neskutečně. Třetí a čtvrtý set se mi podařilo zahrát neuvěřitelné míče, brejknout ho a zápas se otočil na jednu stranu.“

Veselý si o postup do premiérového čtvrtfinále zahraje s Rafaelem Nadalem. Pro oba to bude teprve druhé vzájemné střetnutí v kariéře. K zatím jedinému klání došlo v roce 2015 na antuce v Hamburku, kde Nadal vyhrál ve dvou setech v osmifinále 6:4, 7:6(2).

Bucie jsou v osmifinále Wimbledonu (6:4, 6:4)
Sen o zkompletování kariérního grandslamu během letošního Wimbledonu dál žije. Bethanie Matteková-Sandsová a Lucie Šafářová bez výraznějších obtíží pronikly do osmifinále, když si poradily ve dvou setech dvakrát 6:4 s estonsko-německým párem Kaiou Kanepiovou a Andreou Petkovicovou.

Zápas mohl skončit i rychleji, ale za stavu 5:3 ve druhém setu česko-americká dvojice nedoservírovala. Na returnu však čistou hrou Matteková se Šafářovou utkání zakončily.

Pařížské šampionky otočily těžký zápas (4:6, 6:4, 6:4)
Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou mohou dál živit naději na úspěch ve Wimbledonu. Vítězky nedávného French Open sice se španělskou dvojicí Arruabarrenovou a Parraovou-Santonjaovou prohrály první set, ale podařilo se jim střetnutí otočit a za necelé dvě hodiny vyhrály 4:6, 6:4, 6:4.

Defenziva bojujících Španělek však byla ohromná, když se jim podařilo odvrátit hned 7 mečbolů a snížit z 1:5 na 4:5. Dotáhnout se na 5:5 ale nedokázaly.

„Bylo to těžké. Na mečboly jsme nezahrály nic moc špatně. Vrátily nám ale míčky dobře a hodně bojovaly,“ řekla Krejčíková. „Jakmile jsme uhrály poslední mečbol, tak to z nás hrozně spadlo a byly jsme rády, že to konečně skončilo.“

„I když hrajeme tříseťáky, tak náš herní level je výš než v Paříži,“ doplnila ji optimisticky Siniaková. „Tráva je těžší, a proto jsou zápasy delší. Tolik se ale netrápíme, jak to může vypadat.“

Hlaváčková se Strýcovou přehrály domácí duo (6:2, 6:4)
Osmifinále Wimbledonu úspěšně zvládly rovněž Andrea Sestini Hlaváčková s Barborou Strýcovou. Druhým nasazeným turnaje se podařilo bez větších obtíží porazit domácí pár Harriet Dartovou a Katy Dunneovou po setech 6:2, 6:4.

„Cítila jsem, že mám ještě v nohou singlový zápas z předešlého dne. Naštěstí to ale na mě nedolehlo tolik, horší to bude v nedělí, kdy máme volno,“ uvedla po zápase Strýcová. „Řekla jsem si, že do tohoto zápasu dám úplně všechno a nic nevypustím. Tak to i vyšlo, jsem ráda, že jdeme dál.“

Peschkeová s Melicharovou jsou v osmifinále (6:2, 6:4)
Hned první sobotní zápas udělal českému tenisu ve Wimbledonu velkou radost. Květa Peschkeová společně s Nicole Melicharovou zvítězily ve druhém kole nad španělsko-maďarskou dvojicí Garcíaová, Stollarová po setech 6:2, 6:4.

„Soupeřkám to dnes moc nešlo, i když servírovaly opravdu dobře. Když jim to tam padlo, bylo to rány. Garcíaová Pérezová má 190 centimetrů, ale taky jsme ji brejkly,“ těšilo po utkání Peschkeovou.

„Celkově to byl zápas na jednu branku. Tráva nám oběma sedí, je to pro nás příjemný povrch. Zatím všechno funguje, jak by mělo. Třetí kolo už bude zase o něco těžší. S těmi soupeřkami jsme prohrály v semifinále Birminghamu, bude to dobrý zápas,“ podotkla zkušená deblistka.

Voráčová v mixu končí ve 2. kole (6:7(13), 3:6)
Renata Voráčová se společně s Američanem Jamesem Cerretanim do osmifinále smíšené čtyřhry nepodívá. Nad síly česko-americké dvojice byli Nizozemci Jean-Julien Rojer a Demi Schuursová, kteří vyhrály 7:6(13), 6:3. V tiebreaku prvního setu přitom Voráčová se svým spoluhráčem vedli 6:4 a celkem si vypracovali sedm setbolů, ale ani jeden nevyužili a Nizozemce pod tlak nedostali.

Jebavý s Hradeckou v dohrávce neuspěli (7:6(2), 4:6, 4:6)
Soutěž ve smíšené čtyřhře skončila i pro Romana Jebavého s Lucií Hradeckou. V dohrávce prvního kola, které bylo přerušeno za stavu 7:6(2), 4:6, prohráli rozhodující set 4:6 s britsko-běloruskou dvojicí Jamiem Murraym a Victorií Azarenkovou.

Nasazená jednička Halepová nečekaně končí (6:3, 4:6, 5:7)
Dalším obrovským překvapením letošního Wimbledonu je předčasný konec Rumunky Simony Halepové (1.). O její nečekané vyřazení se postarala už ve třetím kole Tchajwanka Su-wej Sie (48.), jež zápolila se světovou jedničkou téměř dvě a půl hodiny a porazila ji po obratu 3:6, 6:4, 7:5. Nejvýše nasazenou tenistkou turnaje je tak nyní sedmička Karolína Plíšková.

Milos Raonič (CAN) – Dennis Novak (AUT) 7:6(5), 4:6, 7:5, 6:2
Carla Suarezová Navarrová (ESP) – Belinda Bencicová (SUI) 1:6, 6:7(3)
Karen Chačanov (RUS) – Frances Tiafoe (USA) 4:6, 4:6, 7:6(3), 6:2, 6:1

Kurt č. 18
Gilles Simon (FRA) – Matthew Ebden (AUS) 6:1, 6:7(3), 6:3, 7:6(2)
Darja Gavrilovová (RUS) – Aljaksandra Sasnovičová (BLR) 3:6, 1:6

Kurt č. 7
Martičová (CRO), Rybáriková (SVK) – Klepačová (SLO), Martinezová (ESP) 3:6, 5:7
KREJČÍKOVÁ, SINIAKOVÁ – Arruabarrenová, Parraová (ESP) 4:6, 6:4, 6:4
Balaji, Vardhan (IND) – McLachlan (JPN), Struff (GER) 6:7(2), 7:6(3), 6:7(3), 3:6
Kúreší (PAK), Parraová (ESP) – Dodig (CRO), L. Čcahn (TPE) 4:6, 4:6

Kurt č. 8
Beguová, Buzarnescuová (ROU) – Bogdanová (ROU), Christianová (USA) 6:2, 6:2
Delbonis (ARG), Reyes-Varela (MEX) – L. Mayer (ARG), Sousa (POR) 1:6, 6:7(1), 4:6
Matteková-Sandsová (USA), ŠAFÁŘOVÁ – Kanepiová (EST), Petkovicová (GER) 6:4, 6:4

Kurt č. 14
Bertensová (NED), Larssonová (SWE) – Rodionová (AUS), Zanevská (BEL) 2:6, 7:6(2), 6:2
Arevalo (ESA), Podlipnik-Castillo (CHI) – Klaasen (RSA), Venus (NZL) 4:6, 3:6, 4:6
Herbert, Mahut (FRA) – Petzschner, Puetz (GER) 4:6, 7:6(3), 6:7(4), 3:6
Vasilevskij (BLR), Rodionová (AUS) – Venus (NZL), Srebotniková (SLO) 3:6, 7:6(6), 2:6

Kurt č. 15
Babosová (HUN), Mladenovicová (FRA) – Kičenoková (UKR), Rodionová (AUS) 6:3, 6:2
Dartová, Dunneová (GBR) – SESTINI HLAVÁČKOVÁ, STRÝCOVÁ 2:6, 4:6
Cabal (COL), Spearsová (USA) – Daniell (NZL), Kičenoková (UKR) 7:6(1), 6:3

Kurt č. 17
Garcíaová (ESP), Stollarová (HUN) – Melicharová (USA), PESCHKEOVÁ 2:6, 4:6
Peralta (CHI), Zeballos (ARG) – Sharan (IND), Sitak (NZL) 7:6(5), 6:4, 3:6, 6:7(5), 4:6
Rojer, Schuursová (NED) – Cerretani (USA), VORÁČOVÁ 7:6(13), 6:3
Matkowski (POL), Buzarnescuová (ROU) – Sharan (IND), Rosolská (POL) 6:3, 7:5

Nezařazeno
Broady, Clayton (GBR) – Gonzalez (ARG), Jarry (CHI) 6:7(4), 3:6, 2:1 skreč Broady, Clayton
Middelkoop (NED), Larssonová (SWE) – N. Skupski, Broadyová (GBR) 6:4, 7:6(0)
K. Skupski, Smithová (GBR) – Peya (AUT), Melicharová (USA) 4:6, 6:7(2)