Wimbledon: Vondroušová a Štefková jsou krok od hlavní soutěže. Ostatní Češky zvládly favoritky jen potrápit

- Filip Lefenda, Radek Štohl

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z LONDÝNA: Třetím hracím dnem pokračovala na kurtech v Roehamptonu kvalifikace na nadcházející Wimbledon. Do finálového kola postoupily Barbora Štefková ve dvouhře a Markéta Vondroušová ve čtyřhře, po boji naopak končí Karolína Muchová. Postup do finále kvalifikace nezvládla ani Marie Bouzková, která padla se třetí nasazenou hráčkou.

Štefková otočila zápas s favoritkou (2:6, 6:4, 6:1)
Už jen jeden vyhraný zápas dělí Barboru Štefkovou (715.) od účasti v hlavní soutěži Wimbledonu. Třiadvacetiletá Češka ve středu otočila duel s favorizovanou Ruskou Veronikou Kudermětovovou (145.), když po prohraném prvním setu povolila soupeřce ve zbylých dvou dějstvích v součtu jen pět her.

Štefková se v úvodní sadě trápila na servisu, když prohrála hned první gem a za čtyři hry se celá situace opakovala znovu. Po výsledku 2:6 však ve druhé sadě zabrala, byť opět rychle prohrávala 0:2. V šesté hře ale získala ztracené podání zpátky, za stavu 5:4 pak Štefková ukončila set na returnu.

Rozhodující set už byl jasnou záležitostí české hráčky, která si vypracovala luxusní náskok 5:0. Ruska poté snížila, šlo ale už jen o kosmetickou úpravu skóre.

„Vůbec to nebyl hezký zápas a nebyla jsem daleko k tomu, abych prohrála dvakrát 2:6,“ přiznala v ohlasech pro Tenisový svět Štefková. „Set a půl jsem jenom prohrávala, pořád jsem ale věřila, že jí prolomím servis. Postupně se můj výkon zlepšoval a ve třetím setu už jsem hrála nejlépe, stejně jako v prvním kole. I tam se mi podařilo těžký zápas zvládnout a měla jsem v hlavě, že to můžu dokázat znovu. Pomohlo mi to v koncovce, kde jsem hrála dobře. Bylo to ale už skoro prohrané.“

Muchová Bouchardovou potrápila, nakonec ale prohrála (2:6, 6:2, 3:6)
Zajímavé měření sil má za sebou na dvorcích v Roehamptonu Karolína Muchová (223.). Právě zde se česká tenistka utkala ve druhém kole wimbledonské kvalifikace s populární Kanaďankou Eugenií Bouchardovou (191.), která si na travnatém grandslamu zahrála v roce 2014 finále.

Muchová po prohraném prvním dějství, v němž uhrála jen dva gemy, oplácela soupeřce stejnou mincí a vynutila si rozhodující set. V tom držela s favoritkou šest her krok, v sedmé a deváté hře ale Češka ztratila dvakrát servis a prohrála tak 2:6, 6:2 a 3:6.

„Začátek zápasu byl z mojí strany pomalý a nervozní," rozpovídala se Muchová exluzivně pro Tenisový svět. „Soupeřka hraje hodně rychle, takže mi trvalo, než jsem si na to zvykla. Ve druhém setu už jsem hrála dobře, jenže v tom třetím jsem zase polevila. Měla jsem 30:0 na jejím gemu za stavu 3:2, ale nepřehodila jsem return, to byl naprosto klíčový okamžik. Potom mě hned brejkla po mých chybách. Určitě jsem na ni měla, ale shodily mě chyby v důležitých momentech, to musím zlepšit,“ uvědomuje si jednadvacetiletá hráčka.

Bouzková proti favoritce nevyužila setboly (2:6, 6:7)
Marie Bouzková (166.) ani na pátý pokus nezvládne projít grandslamovou kvalifikací. Česká tenistka ve druhém kole kvalifikace Wimbledonu prohrála s třetí nasazenou, kterou je Sara Sorribesová Tormová (103.), 2:6, 6:7(3).

Bouzková již prohrávala 2:6, 1:3, přesto ve druhém setu otočila na 5:3. V desáté hře navíc při podání soupeřky neproměnila dvě příležitosti na konec setu. Favoritka následně vyhrála tři gemy v řadě, Češka přesto dovedla set do zkrácené hry. V ní ovšem již úřadovala Sorribesová Tormová.

„Soupeřka hrála nepříjemně, jenom se bránila samými čopy. To na trávě platí, balonky nemají žádnou rychlost ani výšku, těžko se z toho útočilo. Takže co jsem si neuhrála, to jsem neměla. Ona navíc skoro vůbec nekazila, ale já i tak měla dva setboly. Škoda, že jsem je neproměnila. V tiebreaku jsem měla minibrejk, ale přišlo tam pak několik chyb. To rozhodlo, příště musím proti takové soupeřce hrát bez chyb," prohlásila Tenisovému světu hráčka, která si jako další turnaj zvolila ITF v Astaně.

Vondroušová postoupila do finále kvalifikace čtyřhry (6:3, 4:6, 6:3)
Markéta Vondroušová živí naději na účast ve čtyřhře ve Wimbledonu. Nadějná Češka společně s Annou Blinkovovou na úvod kvalifikace vyřadily dvojici Listerová, Santamariaová, se kterou si poradily 6:3, 4:6, 6:3.

Během celého utkání si hráčky hned šestnáctkrát prohrály servis, přičemž vítězné duo si podání neudrželo v devíti případech. I kvůli horšímu servisu Vondroušová s Blinkovovou byly ve třetím setu třikrát o brejk pozadu, pokaždé se však z nepříjemné situace dostaly a nakonec samy udeřily v osmém gemu.

Kurt č. 2:
Dajana Jastremská (UKR) – Barbara Haasová (AUT) 4:6, 2:6
Mariana Duque-Marinová (COL) – Richel Hogenkampová (NED) 6:4, 6:1

Kurt č. 3:
Tamara Zidanseková (SLO) – Kathinka Von Deichmannová (LIE) 7:5, 5:7, 6:2
Listerová (SWE), Santamariaová (USA) – Blinkovová (RUS), VONDROUŠOVÁ 3:6, 6:4, 3:6

Kurt č. 4:
Ťing-ťing Lu (CHN) – Alexandra Dulgheruová (ROU) 5:7, 6:3, 2:6
Claire Liuová (USA) – Lizette Cabreraová (AUS) 6:4, 4:6, 6:1

Kurt č. 5:
Jing-jing Tuan (CHN) – Bianca Andreescuová (CAN) 4:6, 3:6
Sara Sorribesová Tormová (ESP) – MARIE BOUZKOVÁ 6:2, 7:6(3)

Majo Hibiová (JPN) – Deborah Chiesaová (ITA) 6:3, 6:1
Geuerová (GER), Golubicová (SUI) – Dzalamidzeová (RUS), Voskobojevová (KAZ) 6:3, 4:6, 12:10

Kurt č. 13:
Dalila Jakupovičová (SLO) – Anna Kalinská (RUS) 2:6, 6:7(4)
Mona Barthelová (GER) – Oceane Dodinová (FRA) 6:3, 1:6, 8:6
Krawczyková (USA), Perezová (AUS) – Kalinská (RUS), Kužmová (SVK) 6:4, 6:7(5), 6:8

Kurt č. 14:
Elena-Gabriela Ruseová (ROU) – Arina Rodionovová (AUS) 5:7, 6:4, 6:4
Gille, Vliegen (oba BEL) – Krawietz, Mies (oba GER) 3:6, 6:7(3)
Loebová (USA), Petersonová (SWE) – Ar. Rodionovová (AUS), Zanevská (BEL) 6:2, 6:7(4), 3:6

Kurt č. 15:
Ysaline Bonaventurová (FRA) – Sofya Žuková (RUS) 5:7, 6:7(5)
Molčanov (UKR), Zelenay (SVK) – Balaji, Vardhan (oba IND) 3:6, 4:6
Bouchardová (CAN), Dolehideová (USA) – Bonaventurová (FRA), Schoofsová (NED) 5:7, 2:6

Kurt č. 16:
BARBORA ŠTEFKOVÁ – Veronika Kudermětovová (RUS) 2:6, 6:4, 6:1
Krajicek (USA), Nedunchezhjan (IND) – Corrie, Glasspool (oba GBR) 7:6(5), 6:3
Garciaová Perezová (ESP), Stollarová (HUN) – Greyová, Nichollsová (obě GBR) 6:4, 6:3