Challenger v Popradu: Šafránek odvrátil tři mečboly, Nejedlý na turnajovou jedničku nevyzrál

- Petr Sumbal

Ve slovenském Popradu dnes začala hlavní soutěž ve dvouhře pro sedm českých tenistů, kteří se představili v sedmi různých zápasech. Roli favorita naplnil třetí nasazený Adam Pavlásek, který díky skreči soupeře postoupil. Postup dokázal po skvělém obratu vybojovat Václav Šafránek, jenž čelil hned třem mečbolům soupeře. Úspěšný byl rovněž Zdeněk Kolář v duelu se Slovincem Rolou. Ostatní Češi naopak končí.

Šafránek čelil třem mečbolům, přesto postoupil
Velmi náročný duel má za sebou Václav Šafránek (253.), který v utkání s Pedjou Krstinem (214.) čelil velké hrozbě vyřazení už v prvním kole popradského turnaje. Český tenista ve třetím setu za stavu 5:6 čelil třem mečbolům, ale dokázal je všechny odvrátit. Rebrejkem si vynutil rozhodující zkrácenou hru, v níž soupeři povolil jen dva míčky a vyhrál 7:5, 4:6, 7:6 (2).

Kolář vybojoval hladký postup, Nejedlý končí
Úspěšným aktérem prvního kola v Popradu byl také Zdeněk Kolář (235.). Tomu se podařilo projít do osmifinále přes slovinského dlouhána Blaže Rolu (230.), jehož přehrál za 92 minut hry 6:4, 6:3

Na turnaji naopak končí Pavel Nejedlý (523.), jehož premiéra v hlavní soutěži byla nejhorší možná. Narazil totiž na nasazenou jedničku a antukového specialistu Geralda Melzera (108.), se kterým za 58 minut prohrál dvakrát 2:6.

Rosol se s Popradem loučí už v prvním kole
Lukáš Rosol (262.) nezaznamenal povedený vstup do challengeru ve slovenském Popradu, když v prvním kole nestačil na sedmého nasazeného Rakušana Dennise Novaka (177.) po setech 1:6, 5.7. První sada byla jasně v režii Novaka, ve druhé se Rosol dokonce ujal vedení 5:3, jenže utkání nedopodával a ztratil i další tři hry v řadě a prohrál.

Jaloviec v Popradu nestačil na kvalifikanta
Marek Jaloviec (321.) vyfasoval do první kola sice soupeře z kvalifikace, ale lehký los to nebyl, Rakušan Andreas Haider-Maurer (393.) platí za hodně nepříjemného protivníka. A to se na challengeru v Popradu také potvrdilo, český tenista prohrál po setech 3:6, 4:6. Vstup do utkání měl přitom Jaloviec povedený, když hned v úvodním gemu soupeři sebral servis. O tuto výhodu však poté přišel a první sadu prohrál. Ve druhém setu bylo k vidění hned pět brejků a protože o jeden více získal Haider-Maurer, může už se těšit na osmifinále.

Šátral v Popradu v 1. kole končí
Jan Šátral (475.) nenavázal na úspěch Adama Pavláska a v prvním kole challengeru v Popradu končí, když prohrál po setech 4:6, 2:6 v rychlém zápase s Tchajwancem Yang Tsung-Hua (217.). Šátral, který se do hlavní soutěže probojoval z kvalifikace, si za celý zápas nevybojoval ani jediný brejkbol. První sadu rozhodl jediný brejk soupeře ve třetím gemu, ve druhém setu poté přišel český tenista o podání dvakrát.

Pavlásek po skreči soupeře postupuje
Adam Pavlásek (142.) je prvním českým tenistou ve druhém kole challengeru v Popradu. Ani se na svůj postup moc nenadřel, když vyhrál první sadu 7:5 a poté jeho soupeř Frank Dancevic (314.) kvůli nemoci zápas vzdal. Pavlásek přitom v první sadě prohrával už 2:5 a dokonce odvracel setbol.

Frank Dancevic (CAN, 314.) [Q] – ADAM PAVLÁSEK (142.) [3] 5:7, skreč
Andreas Haider-Maurer (AUT, 393.) [Q] – MAREK JALOVIEC (321.) 6:3, 6:4
Tsung-Hua Yang (TPE, 217.) – JAN ŠÁTRAL (475.) [Q] 6:2, 6:2
Lukáš Klein (SVK, 458) – Ruud Casper (NOR, 147.) [2] 4:6, 1:1, skreč
Antte Pavič (CRO, 268.) – Maxmilian Neuchrist (AUT, 273.) 4:6, 2:6
LUKÁŠ ROSOL (262.) – Dennis Novak (AUT, 177.) [7] 1:6, 5.7
Pedja Krstin (SRB, 214.) – VÁCLAV ŠAFRÁNEK (253.) 5:7, 6:4, 6:7(2)
Attila Balazs (HUN, 206.) [6] – Matteo Viola (ITA, 270.) 6:3, 6:3
Jozef Kovalík (SVK, 150.) [4] – Tomislav Brkič (BIH, 257.) 6:4, 7:5
Blaž Rola (SLO, 230.) – ZDENĚK KOLÁŘ (235.) 4:6, 3:6
Daniel Munoz-De La Nova (ESP, 293.) – Filip Horanský (SVK, 302.) 2:6, 4:6
Gerald Melzer (AUT, 108.) [1] – PAVEL NEJEDLÝ (623.) [Q] 6:2, 6:2
Sergio Gutierrez-Ferrol (ESP, 238.) – Miljan Zekič (SRB, 280.) 6:2, 3:0 skreč Zekič

Bednarek, Walkow (oba POL) [3] – Neuchrist, Weissborn (oba AUT) 3:6, 2:6
I. Šabanov, M. Šabanov (oba CRO) – Glváč, Vajda (oba SVK) [WC] 6:7(4), 6:4, 10:5
Smirnov, Užylovskij (oba UKR) – Galloway (USA), Romboli (BRA) [4] 2:6, 5:7