Moneta Czech Open: Do finále kvalifikace prošla trojice Čechů

- Jan Havlovic, Filip Lefenda

Úvodním hracím dnem odstartoval letošního ročník turnaje Moneta Czech Open. Na prostějovské antuce bylo na programu nejprve první kvalifikačního kolo, do kterého zasáhlo hned patnáct českých tenistů. Postup do druhého kola si zajistilo šest z nich, do pondělního finále pak prošlo trio šťastlivců.

Šátral s přehledem postoupil (6:3, 6:2)
Jan Šátral (365.) postupuje v kvalifikaci na challengeru Monte Czech Open do druhého kola. Kvalifikační sedmička si poradila s Rakušanem Peterem Goldsteinerem (826.), kterého porazila za 69 minut po setech 6:3, 6:2.

Kopřiva kvalifikační jedničku nepřekvapil (6:7, 4:6)
Vít Kopřiva (647.) se loučí s kvalifikací na Moneta Czech Open již v prvním kole. Český tenista nestačil v nedělním duelu na nasazeného hráče číslo jedna Martina Cuevase (302.) z Uruguaye, kterému podlehl po setech 7:6(2) a 6:4.

Poljak si poradil s Némou (2:6, 6:2, 6:4)
Třetím českým tenistou, který si zajistil na Moneta Czech Open postup do druhého kvalifikačního kola, je David Poljak (532.). Dvaadvacetiletý tenista si v nedělním dopoledním duelu poradil se Slovákem Patrikem Némou (592.), kterého porazil po setech 2:6, 6:2 a 6:4. V dalším kole se Poljak střetne s Rusem Karlovským, kvalifikační pětkou.

Pospíšil porazil Kellovského (6:3, 6:4)
Do druhého kvalifikačního kola Moneta Czech Open se probojoval také zkušený Jaroslav Pospíšil (611.). Sedmatřicetiletý tenista si v nedělním dopoledním souboji poradil s o šestnáct let mladším krajanem Dominikem Kellovským (833.), kterého porazil po setech 6:3 a 6:4.

Vondrák přehrál Nováka (6:2, 6:0)
Martin Vondrák postupuje v kvalifikaci challengeru Moneta Czech Open do druhého kola. Talentovaný tenista si poradil v souboji s krajanem Jakubem Novákem za 50 minut po setech 6:2, 6:0. Oba talentovaní tenisté startují v kvalifikaci domácího challengeru díky divoké kartě od pořadatelů.

Konečný v Prostějově končí (4:6, 4:6)
Jen jedno kvalifikační kolo si v Prostějově zahrál Michal Konečný (599.). Osmadvacetiletý Čech prohrál v utkání, které bylo za stavu 4:5 ve druhé sadě přerušeno pro déšť, s Italem Federicem Gaiem (314.) dvakrát 4:6.

Vrbenský selhával při brejkbolech (3:6, 2:6)
V Prostějově končí také Michael Vrbenský (752.). Osmnáctiletý Čech neodvrátil v duelu s Francouzem Sadiou Doumbiou (422.) ani jeden z pěti nabídnutých brejkbolů a prohrál 3:6, 2:6.

Deblista Jebavý dostal Lišku do třech setů (3:6, 7:5, 4:6)
Nejlepší český deblista Roman Jebavý (-) si v Prostějově střihl utkání ve dvouhře a nechybělo mnoho, aby si zahrál na domácí antuce druhé kvalifikační kolo. Osmadvacetiletý tenista dostal duel se Slovákem Tomášem Liškou (997.) do třetího setu, v něm ale nakonec těsně prohrál (3:6, 7:5, 4:6).

Nejedlý proti Sieberovi neuspěl (1:6, 5:7)
Dalším českým zástupcem, jenž končí v kvalifikaci prostějovského challengeru už v úvodním kole, je Pavel Nejedlý (639.). Také pětadvacetiletému tenistovi nepomohla v zápase s Marcem Sieberem (410.) dešťová pauza, o pět let staršímu Němci Nejedlý podlehl 1:6 a 5:7.

Mertl nenabídl Nouzovi jediný brejkbol (6:3, 6:4)
Jan Mertl (515.) postoupil na turnaji v Prostějově do druhého kola kvalifikace. V tom úvodním nedal šestatřicetiletý Čech svému krajanovi Petru Nouzovi (739.) šanci, když na podání nečelil jediné brejkové hrozně. Sám Mertl pak dokázal soupeři dva servisy ukořistit a vyhrát 6:3 a 6:4.

Gengel proti Brunnerovi neuspěl (2:6, 3:6)
V prostějovské kvalifikaci končí i Marek Gengel (755.), který nestačil ve dvou setech na Rakušana Pascala Brunnera (508.). Český tenista prohrál za hodinu a sedm minut 2:6 a 3:6.

Posledním postupujícím do druhého kola je Jaloviec (6:2, 6:3)
Pěti dříve postupujících Čechů doplní ve druhém kole prostějovské kvalifikace Marek Jaloviec (331.). Ten ztratil v souboji s Bělorusem Burym (1246.) jen jednou podání a stále je tak ve hře o hlavní soutěž domácího challengeru.

2. kolo kvalifikace

Vondrák kvalifikační jedničku nezaskočil (5:7, 1:6)
Svou challengerovou premiéru si Martin Vondrák (-) druhým vítězstvím v jeden den neokořenil. Ve druhém kole kvalifikace v Prostějově podlehl dle očekávání Martinu Cuevasovi (302.) z Uruguaye, byť zejména v prvním setu nehrál vůbec zle. Prvnímu nasazenému muži kvalifikace dokázal hráč, jenž nefiguruje v žebříčku ATP, sebrat celkem šest her. Vondrák prohrál 5:7 a 1:6.

Ve druhém kole kvalifikace končí i Poljak (3:6, 4:6)
David Poljak (532.) si hlavní soutěž na Moneta Czech Open nezahraje. Dvaadvacetiletý Čech podlehl ve druhém kole kvalifikace nasazené pětce Jevgeniji Karlovskému (345.). Rus těžil zejména z vysokého počtu míčů uhraných po prvním podání – za celý zápas ztratil jen 6 z celkových 38 – a vyhrál tak 6:3 a 6:4.

Pospíšil ztratil dobře rozehraný zápas
Sítem druhého kvalifikačního kola neprošel na challengeru v Prostějově ani Jaroslav Pospíšil (611.), a to přesto, že do duelu s Italem Gianlucou Magerem (351.) vstoupil na výbornou. Zkušený Čech vyhrál úvodní sadu 6:4, v té druhé ale zaznamenal jen jediný gem. V rozhodujícím dějství Pospíšil za stavu 4:5 odvrátil čtyři mečboly a vrátil se brejkem do utkání, to ale bylo z jeho strany vše.

Šátral vyhrál i druhý nedělní zápas (4:6, 6:3, 6:4)
Jan Šátral (365.) udělal druhou nedělní výhrou velký krok k hlavní soutěži Moneta Czech Open. O tu si v pondělí zahraje proti slovenské divoké kartě Tomáši Liškovi (997.), a sice poté, co otočil střetnutí s Němcem Marcem Sieberem (410.). Český hráč sice prohrál první set 4:6, další dva ale získal poměrem 6:3 a 6:4. K postupu si Šátral dopomohl i šestnácti esy.

Jaloviec schytal kanára, přesto postupuje (6:4, 0:6, 6:3)
Druhým českým tenistou, který si zajistil účast v pondělním finále prostějovské kvalifikace, je Marek Jaloviec (331.). Ten sice v duelu s Rakušanem Pascalem Brunnerem (508.) schytal ve druhém setu kanára, rychle se z něj ale oklepal a vyhrál 6:4, 0:6 a 6:3. V pondělí jej čeká Ital Mager (351.).

O hlavní soutěž si v pondělí zahraje i Mertl (7:6, 6:3)
Padesátiprocentní úspěšnost měli čeští tenisté ve druhém kole kvalifikace na challengeru v Prostějově. Po třech porážkách nakonec přišly i tři výhry. Tu poslední obstaral v souboji s Francouzem Fabienem Reboulem (397.) šestatřicetiletý Jan Mertl (515.). Ten získal proti o čtrnáct let mladšímu protivníkovi první sadu v tiebreaku, a sice bez ztráty jediného bodu. Ve druhém dějství pak Mertl povolil soupeři tři gemy a zahraje si v pondělí po poledni proti kvalifikační jedničce Martinu Cuevasovi (302.).

DAVID POLJAK (532.) – Patrik Néma (SVK, 592.) 2:6, 6:2, 6:4
JAROSLAV POSPÍŠIL (611.) – DOMINIK KELLOVSKÝ (833.) 6:3, 6:4
Martin Cuevas (URU, 302.) [1] – VÍT KOPŘIVA (647.) 7:6(2), 6:4
Agustin Velotti (ARG, 600.) – Gianluca Mager (ITA, 351.) [6] 5:7, 0:3 – skreč Velotti
JACUB NOVÁK (-) [WC] – MARTIN VONDRÁK (-) [WC] 2:6, 0:6
Adrian Bodmer (SUI, 520.) – Jevgenij Karlovskij (RUS, 345.) [5] 5:7, 6:7(0)
PAVEL NEJEDLÝ (639.) – Marc Sieber (GER, 410.) 1:6, 5:7
ROMAN JEBAVÝ (-) [WC] – Tomáš Liška (SVK, 997.) 3:6, 7:5, 4:6
Geoggrey Blancaneaux (FRA, 320.) – Andreas Haider-Maurer (AUT, 412.) 2:6, 4:6
MICHAEL VRBENSKÝ (752.) – Sadio Doumbia (FRA, 422.) 3:6, 2:6
Federico Gaio (ITA, 314.) [2] – MICHAL KONEČNÝ (599.) 6:4, 6:4
Peter Goldsteiner (AUT, 826.) – JAN ŠÁTRAL (365.) [7] 3:6, 2:6