French Open: Černý den českých singlistek napravily deblistky

Sobotní program na Roland Garros bude z českého pohledu pořádně nabitý! Vše odstartovalo duelem Petry Kvitové, která bohužel nestačila ve dvou tiebreacích na Estonku Anett Kontaveitovou. Úspěšná nebyla ani druhá singlistka Karolína Plíšková, jež nenašla recept na Rusku Marii Šarapovovou. Dařilo se naopak deblistkám – do osmifinále vybojovaly Siniaková s Krejčíkovou a Sestini Hlaváčková se Strýcovou.

Kvitová nestačila ve vyrovnaném duelu na Kontaveitovou – 6:7(6), 6:7(4)
Petra Kvitová bohužel končí na Roland Garros ve třetím kole. Světová osmička nestačila v sobotním duelu na Estonku Anett Kontaveitovou, které podlehla ve dvou tiebreacích. České tenistce se v průběhu druhého setu podařilo odvrátit hned dva mečboly a vynutila si dramatický tiebreak. V něm však i podruhé v zápase uspěla dvaadvacetiletá Kontaveitová, která postoupila poprvé na Roland Garros do osmifinále. Zároveň také končí vítězná série Petry Kvitové, která trvala třináct zápasů.

„Už tam v té vítězné šňůře nějaký den blbec byl, akorát se to nějak zvládlo. Dneska to nevyšlo o kousek,“ mrzelo Kvitovou. „Ale nebyl to zrovna můj den, to je pravda. Šance jsem ale taky měla, bohužel jsem je nevyužila. Anett mi nic nedala zadarmo, bojovala, co to šlo. Velice slušný zápas z obou stran. Jsem ale ráda, za to, že jsem bojovala a odvrátila dva mečboly. Z takové porážky se poučím.“

Plíšková semifinále neobhájí (2:6, 1:6)
Karolína Plíšková vstoupila do sledovaného duelu proti Marii Šarapovové skvěle, když hned v prvním gemu svou soupeřku brejkla. Poté však na kurtu dominovala ruská tenistka, která prolomila hned třikrát servis světové šestky a za 28 minut získala první sadu v poměru 6:2.

České tenistce se nepodařilo pozvednout svou hru ani v sadě druhé, v níž od stavu 1:1 prohrála pět gemů v řadě a s French Open se musela rozloučit. Neobhájení loňského semifinále může aktuální světovou šestku stát další pozice na žebříčku.

„Nechci být extra zklamaná, i když zklamání je tam velké, ale prohrála jsem s dobrou hráčkou,“ uvedla Plíšková. „Dneska jsem na ni absolutně v ničem neměla. Moje úroveň tenhle turnaj byla špatná. Jen bojovností a možná zkušeností jsem uhrála dvě kola, ale na to porazit takhle dobrou hráčku jsem tenhle týden bohužel neměla.“

Krejčíková se Siniakovou postupují do osmifinále (6:1, 2:6, 7:5)
Nevydařené sobotní zápasy ve dvouhře z pohledu českých tenistek napravily deblistky Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou. Český pár si v utkání druhého kola poradil s německo-britskou dvojicí Mariaovou a Watsonovou po setech 6:1, 2:6, 7:5, přičemž ještě na začátku rozhodujícího setu si obě Češky prohrály podánía prohrávaly 0:3.

Postupnými krůčky se jim ale podařilo ztrátu dvou brejků odmazat a v koncovce sady zvládly na returnu proměnit hned první mečbol.

„První set jsme hrály dobře a moc jsme nechybovaly, bylo to velice jednoduché,“ hodnotila zápas Krejčíková. „Ve druhém setu to bylo přesně naopak. V tom třetím už to bylo trochu o štěstí. Prohrávaly jsme, snažily jsme se to ubojovat. To se podařilo, uklidnily jsme se a začaly jsme konečně hrát tenis, který jsme měly. Důležité bylo, že jsme v poslední chvíli změnily taktiku, a proto jsme postoupily.“

V Paříži postupují také Hlaváčková se Strýcovou (3:6, 6:3, 6:4)
Na vítězství Krejčíkové se Siniakovou navázaly ve čtyřhře také Andrea Sestini Hlaváčková s Barborou Strýcovou, které si zajistily postup do osmifinále rovněž po třísetovém duelu. V něm Češky přehrály Anastasiji Pavljučenkovovou a Samanthu Stosurovou po obratu 3:6, 6:3, 6:4.

„Strašně těžký zápas. Ony hrály dost stabilně a dobře. Hodně nás tlačily a Samantha hrála úžasně. Viděla jsem ji v singlu a přišlo mi, že hraje neskutečně rychle. Byla z toho zápasu rozjetá a v deblu to ukázala,“ upozornila Sestini Hlaváčková.

„V prvním setu nás přejely a jsem strašně ráda, že jsme takový zápas zvládly, i když už jsem neviděla moc východisek. Začaly jsme se více hýbat na síti a já se zlepšila na základní čáře. Kreativní hrou jsme eliminovaly to, že do nás jen bušily,“ dodala česká deblistka.

Serena Williamsová vyzve v osmifinále Šarapovovou
V Paříži se schyluje k velkému tenisovému duelu. Serena Williamsová (451.) zvládla utkání třetího kola proti Němce Julii Görgesové (11.), kterou porazila 6:3, 6:4 a vybojovala postup do osmifinále. V něm dojde ke střetnutí bývalých světových jedniček, když Williamsová vyzve přemožitelku Karolíny Plíškové Marii Šarapovovou. Pro obě se bude jednat o první vzájemný duel od Australian Open 2016.

Nadal prolétl do osmifinále
Španělský tenista Rafael Nadal (1.) si během sobotního odpoledne připsal hladký postup do osmifinále French Open. Ve třetím kole porazil za necelé dvě hodiny hry domácího Richarda Gasqueta (32.) 6:3, 6:2, 6:2.

Muguruzaová prolétla do osmifinále
Garbiňe Muguruzaová (3.) postoupila dle očekávání do osmifinále letošního Roland Garros. Španělská tenistka si bez větších problémů poradila v sobotním dopoledním duelu s Australankou Samanthou Stosurovou (90.), kterou deklasovala za 63 minut po setech 6:0, 6:2. Světová trojka narazí v osmifinále na Ukrajinku Curenkovou, která v sobotu vyřadila Slovenku Rybárikovou.

Mertensová smetla Gavrilovovou
Elise Mertensová (16.) pokračuje i na Roland Garros ve výborných výkonech a zahraje si poprvé v osmifinále. V souboji s Australankou Darjou Gavrilovovou (25.) zvítězila Belgičanka hladce 6:3, 6:1 za pouhých 64 minut.

Kurt Philippa-Chatriera
Garbiňe Muguruzaová (ESP) [3] – Samantha Stosurová (AUS) 6:0, 6:2
Lucas Pouille (FRA) [15] – Karen Chačanov (RUS) 3:6, 5:7, 3:6
Maria Šarapovová (RUS) [28] – KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ [6] 6:2, 6:1
Rafael Nadal (ESP) [1] – Richard Gasquet (FRA) [27] 6:3, 6:2, 6:2
Alberto Ramos-Viňolas (ESP) [31] – Juan Martín del Potro (ARG) [5] 5:7, 4:6, 1:6

Kurt Suzanne-Lenglenové
Fabio Fognini (ITA) [18] – Kyle Edmund (GBR) [16] 6:3, 4:6, 3:6, 6:4, 6:4
David Goffin (BEL) [8] – Gael Monfils (FRA) [32] 6:7(7), 6:3, 4:6, 7:5, 6:3
Irina Beguová (ROU) – Caroline Garciaová (FRA) [7] 1:6, 3:6
Julia Görgesová (GER) [11] – Serena Williamsová (USA) 3:6, 4:6
18:00 John Isner (USA) [9] – Pierre-Hughes Herbert (FRA)

Kurt č.1
PETRA KVITOVÁ [8] – Anett Kontaveitová (EST) [25] 6:7(6), 6:7(4)
Mischa Zverev (GER) – Kevin Andreson (RSA) [6] 1:6, 7:6(3), 3:6, 6:7(4)
Marin Čilič (CRO) [3] – Steve Johnson (USA) 6:3, 6:2, 6:4
Angelique Kerberová (GER) [12] – Kiki Bertensová (NED) [18] 7:6(4), 7:6(4)

Kurt č.18
Camila Giorgiová (ITA) – Sloane Stephensová (USA) [10] 6:4, 1:6, 6:8
Diego Schwartzman (ARG) [11] – Borna Čorič (CRO) 7:5, 6:3, 6:3
Simona Halepová (ROU) [1] – Andrea Petkovicová (GER) 7:5, 6:0

Kurt č.3
Klaasen, Venus (RSA/NZL) [10] – Mektič, Peya (CRO/AUT) [8] 6:7(2), 6:7(4)
J.Murray, Soares (GBR/BRA) [4] – Gonzales, Jarry (ARG/CHI) 4:6, 7:5, 4:6
Babosová, Mladenovicová (HUN/FRA) [1] – Hibinová, Kalašnikovová (JPN/GEO) 6:1, 6:3
Grönefeldová, Farah (GER/COL) [8] – Kudrjavcevová, Mektič (RUS/CRO) 6:0, 6:1

Kurt č.6
Atawová, Grönefeldová (USA/GER) [11] – Hozumiová, Ninomijaová (obě JPN) 6:2, 2:6, 0:6
Christianová, Witthöftová (USA/GER) – Dabrowská, Xu (CAN/CHN) [5] 2:6, 2:6
Kubot, Melo (POL/BRA) [1] – Bopanna, Roger-Vasselin (IND/FRA) [13] 4:6, 6:7(1)
Dabrowská, Pavič (CAN/CRO) [1] – Parmentierová, Barrere (oba FRA) 4:6, 6:3, 10:7

Bracciali, Seppi (oba ITA) – Kontinen, Peers (FIN/AUS) [3] 6:7(2), 4:6
Pavljučenkovová, Stosurová (RUS/AUS) – SESTINI HLAVÁČKOVÁ, STRÝCOVÁ [2] 6:3, 3:6, 4:6
16:30 Beguová, Wang (ROU/CHN) – Klepacová, Martínezová-Sanchézová (SLO/ESP)

Kurt č.14
Mayer, Sousa (ARG/POR) – F.Lopéz, M.Lopéz (oba ESP) [12] 3:6, 3:6
Čchan, Matteková-Sandsová (TPE/USA) [4] – Baraová, Buzarnescuová (obě ROU) 6:2, 3:6, 3:6
KREJČÍKOVÁ, SINIAKOVÁ [6] – Mariaová, Watsonová (GER/GBR) 6:1, 2:6, 7:5
Spearsová, Cabal (USA/COL) – Xu, Marach (CHN/AUT) [3] 3:6, 7:6(3), 10:6