Futures v Mostě: Nasazená jednička nezaváhala, Rikl uspěl v českém derby

- Jan Havlovic

V Mostě pokračoval pátým hracím dnem další český turnaj kategorie futures. Ve středu se odehrály zbylé zápasy prvního kola dvouhry a tři duely čtvrtfinále čtyřhry. Na mostecké antuce představilo ve dvouhře celkem osm českých tenistů, z nichž se pěti podařilo projít do osmifinále. Na úvod turnaje nezaváhala ani nasazená jednička Marek Jaloviec a svůj první bod do žebříčku získal Antonín Štěpánek.

Rikl vyřadil Michneva
O první překvapení hlavní soutěže turnaje v Mostě se postaral Patrik Rikl (642.). Devatenáctiletý talentovaný tenista vyřadil ve středečním dopoledním zápase nasazeného hráče číslo šest Petra Michneva (559.), kterého porazil po setech 6:2, 6:4.

Vrbenský končí v prvním kole
Michael Vrbenský (752.) končí na turnaji v Mostě již v prvním kole. Osmnáctiletý tenista nestačil ve středečním duelu na nasazeného hráče číslo sedm Švýcara Hüslera (571.), kterému podlehl po velké bitvě po setech 2:6, 6:4, 4:6.

Staněk vydřel postup přes kvalifikanta
Robin Staněk se na mostecké antuce trápil více než tři hodiny, než se mu podařilo udolat srdnatě bojujícího australského kvalifikanta Kodyho Pearsona. Český tenista zvítězil 7:6(5), 5:7, 7:6(5) a ve třetím setu se dokázal dostat ze ztráty 2:4, když hned zkraje sady přišel o podání. V následné přetahované o každý míček vybojoval tiebreak, v němž vedl už 6:0, ale Pearson pěti body v řadě koncovku pořádně zdramatizoval. V pořadí šestý mečbol ale Stanek už využil.

Macháč po téměř třech hodinách vydřel cenný postup
Do osmifinále turnaje v Mostě se prokousal na divokou kartu startující junior Tomáš Macháč. Sedmnáctiletý tenista, který před týdnem překvapil postupem do čtvrtfinále v Jablonci, si poradil v úvodním kole s osmým nasazeným Alexanderem Vasilenkem (591.), jehož udolal po téměř tříhodinové bitvě 4:6, 6:3, 6:3.

Štěpánek získal první bod do žebříčku!
Antonín Štěpánek dokázal na mostecké antuce poprvé v kariéře postoupit do druhého kola hlavní soutěže! V souboji se Slovákem Patrikem Némou (592.) sice nebyl favoritem, ale úspěšný kvalifikant svého soupeře dokonale zaskočil a porazil 6:4, 7:5. Pro devatenáctiletého tenistu je postup do osmifinále prozatím největším úspěchem kariéry.

Jaloviec na úvod nezaváhal
Povedený vstup do hlavní soutěže v Mostě absolvovala také nasazená jednička Marek Jaloviec. Tomu se v úvodním kole podařilo za hodinu a půl přehrát kvalifikanta Ondřeje Štylera 6:4, 6:3.

PETR MICHNEV (559.) [6] – PATRIK RIKL (642.) 2:6, 4:6
MICHAEL VRBENSKÝ (752.) – Marc-Andrea Hüsler (SUI, 571.) 2:6, 6:4, 4:6
Alexander Lebedyn (UKR, 1172.) [LL] – Sekou Bangoura (USA, 437.) [4] 1:4, skreč Lebedyn
Kenneth Raisma (EST, 734.) [Q] – Philipp Davyděnko (RUS, 1088.) [Q] 3:6, 3:6
TOMÁŠ MACHÁČ (-) [WC] – Alexander Vasilenko (RUS, 591.) [8] 4:6, 6:3, 6:3
Kody Pearson (AUS, 1565.) [Q] – ROBIN STANĚK (607.) 6:7(5), 7:5, 6:7(5)
MAREK JALOVIEC (331.) [1] – ONDŘEJ ŠTYLER (-) [Q] 6:4, 6:3
Patrik Néma (SVK, 592.) – ANTONÍN ŠTĚPÁNEK (-) [Q] 4:6, 5:7