Češi v akci: Mertl si poprvé zahraje hlavní soutěž turnaje ATP!

- Jan Havlovic, Jan Vojkůvka

Hlavním tahákem dnešního dne je pochopitelně souboj českého týmu s Francií, nicméně v akci dnes budou i další čeští tenisté. Jan Mertl dnes dopoledne dokázal uspět v zápase se Švýcarem Bosselem a poprvé v kariéře si zahraje hlavní soutěži turnaje ATP!

Mertl postupuje do hlavní soutěže turnaje ATP, Konečný nikoliv

Jan Mertl dnes dosáhl velkého úspěchu! Do zápasu druhého kola kvalifikace turnaje ve švýcarském Gstaadu vstupoval v pozici mírného favorita. Aktuálně 293. tenista světa předvedl v důležitém utkání velmi solidní výkon, v prvním setu kraloval a svého soupeře předčil v poměru 6:1. Rozhodující moment druhé sady přišel v osmé hře, kdy Adrien Bossel ztratil své podání a český tenista dokázal utkání dopodávat! Mertl si tak spravil chuť z Hamburku, kde ve finálovém kole kvalifikace nestačil na Rusa Medveděva.

Michal Konečný svého krajana bohužel napodobit nedokázal a v hlavní soutěži turnaje v chorvatském Umagu si nezahraje. K českému tenistovi byl los poměrně přívětivý, neboť se utkal se Srbem Nikolou Čačićem - až 830. tenistou světového žebříčku ATP. Rodák z Vysokého Mýta však roli favorita nezvládl a poměrně hladce prohrál. Úvodní set rozhodl jediný brejk, který Čačić získal v šestém gemu. Do druhé sady vstoupil srbský tenista vstoupil velmi dobře, vypracoval si rychlé vedení 4:0 a zápas dotáhl do vítězného konce.

Hradecká se Siniakovou postupují v kvalifikaci v Bastadu

Dnešním dnem se rovněž rozehrála kvalifikace turnaje ve švédském Bastadu, kde se jako první z dvou českých zástupkyň dostala do hry Lucie Hradecká. Zkušená tenista nezahájila duel proti Nizozemce Bonaventurové ideálně, úvodní set prohrála a následně musela otáčet nepříznivý stav. Hradecká však prokázala své zkušenosti, duel dokázala otočit a po setech 4:6, 6:3 a 6:2 se může radovat z postupu do druhého kola kvalifikace, kde na rodačku z Prahy čeká Maria Sakkariová z Řecka.

Nevyzpytatelnou kvalifikací prochází také Kateřina Siniaková, která na švédské antuce prožila rovněž vítěznou premiéru a Nizozemku Kerkhoveovou přehrála hladce 6:3, 6:2. Pro mladou českou tenistku se utkání od úvodu vyvíjelo skvěle, a ač původně výhodu brejku v první sadě neudržela, žádné drama nepřipustila. V druhém setu si podání podržela už suverénně a postoupila za pouhých 58 minut. V dalším kole si zahraje se Španělkou Solerovou Espinosovou.

Papík vybojoval premiérový titul

V Egyptě se daří na výbornou Tomáši Papíkovi, který si zahrál druhé finále během dvou týdnů a zatímco minulou neděli nestačil na favorizovaného Setkiče, tentokrát využil mnohem schůdnějšího losu v podobě prvního nasazeného Lucy Pancaldiho, který stejně jako Papík figuruje v osmé světové stovce. Dvaadvacetiletý český tenista zvítězil 6:3, 6:4 a vybojoval svůj premiérový triumf na okruhu ITF v kariéře.

Zápas to nebyl pro Papíka zas tak jednoduchý, jak by skóre mohlo napovídat. V prvním setu musel odvracet čtyři brejkboly, což však zvládl a v osmém gemu si připsal jediný zisk soupeřova servisu v úvodním dějství. Druhý set začal výborně Ital Pancaldi, který se dostal do vedení 4:1 a byl na nejlepší cestě za srovnáním stavu a vynucením si rozhodující sady.

Ovšem Papík předvedl parádní obrat a ziskem pěti gemů v řadě přehrál svého o rok staršího soupeře. Dvěma brejky v sedmém a devátém gemu stáhl nasbírané manko a sám převzal otěže zápasu, což následně potvrdil při vlastním podání, při němž proměnil druhý mečbol.

Papík prožil v Egyptě nejlepší období své singlové kariéry mezi dospělými. Po finále v minulém týdnu dokázal svůj výsledek ještě vylepšit a čeká ho nové vylepšení dosavadního maxima na žebříčku. Jeho třítýdenní egyptská mise může být prohlášena za veleúspěšnou.

J. Safra Sarasin Swiss Open Gstaad (muži, ATP 250, 463 520 eur, antuka, finále kvalifikace)

Adrien Bossel (SUI, 455.) - JAN MERTL (293.) - 1:6, 3:6

Konzum Croatia Open Umag (muži, ATP 250, 463 520 eur, antuka, finále kvalifikace)

Nikola Čačić (SRB, 830.) - MICHAL KONEČNÝ (286.) 6:3, 6:2

Erucsson Open, Bastad (ženy, 250 000 USD, antuka, 1. kolo kvalifikace)

LUCIE HRADECKÁ (169.) - Ysline Bonaventurová (BEL, 141.) 4:6, 6:3 a 6:2

KATEŘINA SINIAKOVÁ (93.) - Lesley Kerkhovová (NED, 178.) 6:3, 6:2

ITF/Futures

Egypt F15 Men's Futures, Šarm aš-Šajch (muži, 10 000 USD, tvrdý povrch, finále dvouhry)

Luca Pancaldi (ITA, 720.) (1) - TOMÁŠ PAPÍK (772.) (2) 3:6, 4:6

Wilhelmshöhe Open, Kassel (muži, 25 000 USD, antuka, první kolo kvalifikace dvouhry)

Leonard Sauer (GER, -.) - PETR NOUZA ( -.) 4:6, 2:6

2. kolo kvalifikace

PETR NOUZA - Matvej Chomentovskij (RUS, 1597.) 3:6, 3:6

Thermenregion Bad Waltersdord Open (muži, antuka, 10 000 USD, 2. kolo kvalifikace)

Markus Neuhauser (AUT) - MAREK ŘEHÁČEK (1803.) (9) 0:6, 1:6
DANIEL VRBA - JOSEF VÁGNER - 6:0, 6:0
FRANTIŠEK POLÁNKA - Alexander Morgovoj (RUS) 6:2, 3:6, 6:3
PETR HÁJEK (2) - Vital Flurin Leuch (LIE) 6:2, 6:0
Florian Broska (GER) - PAVEL MOTL (2010.) (14) 6:2, 7:5
Fabian Gruber (AUT) - LUKÁŠ VEJVARA (1913.) 2:6, 4:6

Thermenregion Bad Waltersdord Open (ženy, antuka, 10 000 USD, 1. kolo kvalifikace)

NATALIE CVÁČKOVÁ (1248.) - Katarina Trickovicová (AUT, -) 1:6, 0:6

Lithuanian President Cup 2016 (muži, antuka, 10 000 USD, třetí kolo kvalifikace)

DANIEL ORLITA (1913.) (7) - Lev Kazakov (RUS) 0:6, 3:6

Gps Mediolanum Citta´di Schio (ženy, antuka, 10 000 USD, druhé kolo kvalifikace)

KAROLÍNA NOVOTNÁ (1248.) (5) - LUCIE PROCHÁZKOVÁ 3:6, 6:7