Denní menu, 10.2.2018: Češky krůček od semifinále Fed Cupu, v Dauhá se dařilo jen Vondroušové

- Jan Vojkůvka, Filip Lefenda

České tenistky jsou blízko postupu do fedcupového semifinále. V sobotu vyhrály své utkání Petra Kvitová i Barbora Strýcová a k postupu přes Švýcarsko tak schází našemu týmu už jen jedno vyhrané střetnutí. V katarském Dauhá se do akce vrhly hned tři české tenistky, postup do druhého kola kvalifikace zaznamenala ale jen Markéta Vondroušová.

12:00

MENDESOVÁ V TRNAVĚ TITUL NEOBHÁJÍ: Z kvalifikace se prodrala až do semifinále, v tom ale těsně prohrála. Pernilla Mendesová (822.) dovedla duel s Moldavankou Anastasií Detiucovou (687.) po prohraném prvním dějství a skrze odvrácený mečbol ve druhém do třech setů, a byla nesmírně blízko vítězství, hned dvakrát ale česká hráčka nedopodávala utkání do zdárného konce, když vedla 5:3 a poté i 6:5.

Tiebreak měla Mendesová rovněž dobře rozehrán, když vedla 3:0, později 5:3. Od tohoto stavu ale prohrála čtyři míče v řadě a nakonec se tak z postupu do finále radovala soupeřka.

Více se turnaji v Trnavě věnujeme v samostatném článku.

13:30

ČEŠKY VEDOU PO SOBOTĚ 2:0: České tenistky vedou po prvním hracím dnu fedcupového měření se Švýcarskem 2:0! Nejprve zvládla zápas plný zvratů Petra Kvitová, která porazila Viktorii Golubicovou 6:2, 1:6 a 6:3, následně přidala druhý český bod Barbora Strýcová, která s přehledem přehrála Belindu Bencicovou 6:2, 6:4. K postupu do semifinále tak stačí výběru kapitána Pály uhrát v neděli už jen jediný zápas!

Více se Fed Cupu věnujeme v samostatném článku.

09:00

V DAUHÁ SE PROSADILA JEN VONDROUŠOVÁ: Hladké vítězství si v úvodním kole kvalifikace v katarském Dauhá připsala na konto Markéta Vondroušová, která přehrála Němku Sabine Lisickou 6:1, 6:3 za pouhých 62 minut hry. O postup do hlavní soutěže si zahraje se Slovenkou Kristínou Kučovou.

Barbora Krejčíková v kvalifikaci na turnaj WTA v Dauhá nepřešla brány úvodního kola. V souboji s Číňankou Jing-jing Kuan prohrála 6:7(3), 4:6 a v utkání nevyužila ani jeden ze dvou brejkbolů.

Do finále kvalifikace se nepodívá ani Tereza Martincová, která v utkání s Američankou Bernardou Peraovou prohrála 2:6, 4:6 za pouhých 59 minut hry. Američanku zdobil v utkání výtečný servis a soupeřce povolila za celý zápas jen jeden brejkbol.

Nouza si hlavní soutěž challengeru opět nezahraje
Duel dobře rozehrál, vítězství se ale nedočkal. Petr Nouza (714.) v utkání s Francouzem Maximem Tabatruongem (472.) získal v kvalifikaci turnaje v Cherbourgu první sadu 6:4, další dvě dějství ale v koncovkách ztratil 5:7 a 4:6. Stejně jako před týdnem v Budapešti si tak devatenáctiletý český mladík hlavní soutěž halového challengeru nezahraje.

Poljak v Egyptě do finále neprošel
Český tenista David Poljak nevyzrál v semifinále turnaje v Šarm aš-Šajchu na nasazenou dvojku Gianluigiho Quinziho z Itálie. Poljak s favorizovaným soupeřem prohrál za pouhých 56 minut hry 3:6, 1:6.

Pospíšil si zahraje o titul
Jaroslav Pospíšil (679.) se dokázal v egyptském Šarm aš-Šajchu ve druhém semifinálovém utkání prosadit a porazil nasazenou jedničku Pedra Martineze Portera (252.) 6:4, 6:0.

Český tenista svého soupeře zdolal za hodinu a 12 minut a zápasu dominoval už od jeho začátku, když se velmi rychle ujal vedení 3:0, a ač nedoservíroval za stavu 5:3 a přišel o podání, následně na returnu dotáhl první set do vítězného konce a ve druhém dějství už soupeři nepovolil jediný gem.

Smitková si v Loughboroughu zahraje o titul
Česká tenistka Tereza Smitková zvládla náročnou semifinálovou bitvu s Kathinkou von Deichmannovou z Lichtenštejnska. Češka sice prohrávala s třetí nasazenou 7:6(5), 3:6, 1:3 a následně ve třetím setu i 3:4, ale dokázala nepříznivý vývoj střetnutí otočit a zvítězit v rozhodující sadě 6:4. Ve finále se Smitková utká se čtvrtou nasazenou Švýcarkou Conny Perrinovou.

Mertlovi s Vrbenským uteklo turnajové vítězství o dva míče
Jan Mertl s Michaelem Vrbenským měli ve švýcarském Oberentfeldenu na dosah společný deblový titul, ten však českému duu o chloupek utekl. Oba jmenovaní brali v utkání proti domácí dvojici Huesler, Paul první sadu výsledkem 6:4, druhou ale prohráli 7:9 v tiebreaku a o dva body skončil také rozhodující supertiebreak, tentokrát 8:10.