6. 7. 2016
Zpravodajství

Navzdory osudu. Těžce zkoušená Jonesová bojuje o místo na tenisovém výsluní

Roger Federer, Andy Murray nebo Serena Williamsová. Ne. Nikdo ze současných hvězd tenisového nebe patrně nebude nejobdivovanějším účastníkem letošního Wimbledonu. Francesca Jonesová, patnáctiletá britská tenistka, neměla v životě příliš mnoho štěstí. Svému osudu se však neváhala postavit a i přes vážně zdravotní potíže úspěšně bojovala v juniorské části třetího grandslamu sezóny. Tady je její příběh!

Jonesová, která prohrála ve druhém kole wimbledonské juniorky s pátou nasazenou Kaylou Jonesovou ve třech setech, se narodila s ektodermální dysplázií (v originále Ectrodactyly Ectodermal Dysplasia (EED)), vzácnou nemocí, která se u hráčky projevila tím, že se jí nedostatečně vyvinuly prsty na horních i dolních končetinách.

Na svůj zdravotní handicap se však Jonesová po vyřazení z nejslavnějšího turnaje rozhodně nevymlouvá, ačkoliv by na to měla plné právo. Na každé ruce má pouze palec a tři prsty, její pravou nohu navíc „zdobí“ hned tři palce. Jonesová tak nemůže naplno uchopit svou raketu a když s tenisem jako malá začínala, musela nosit speciální rukavice. Kvůli znetvořené noze navíc špatně drží rovnováhu.

Veliká zátěž na dospělého člověka, natož na malou dívenku, která miluje tenis. Zdravotní těžkosti však Jonesovou ke dnu nesrazily, spíše naopak. Obrovské odhodlání a láska k tenisu ji držely nad vodou, a tak ani nemohlo překvapit, když se ve věku pouhých devíti let vydala vylepšovat své dovednosti do tenisové akademie v Barceloně, kde posledních šest a půl roku žila úplně sama bez své rodiny!

Britka o své nemoci hovoří jako o něčem, co jí v životě paradoxně pomohlo. „Moje nemoc je to, co mi pomohlo stát se lepším člověkem,“ uvedla v rozhovoru pro The Daily Telegraph. „Do určité míry jsem ráda, že se to přihodilo zrovna mně. Věřím, že mi to pomůže, abych se stala v budoucnu ještě úspěšnější,“ překvapivě hovoří Jonesová o své nemoci, která ji nesrazila na kolena, ale spíše jí pomohla.

Jonesová bojuje ačkoliv ji na každé ruce jeden prst chybí. Foto: Kevin Quigley.

Syndrom, kterým mladá Britka trpí, se přitom stále projevuje a jen v posledním roce musela Jonesová podstoupit několik operací. Záchvaty v jejím pravém zápěstí způsobily, že kost v této části jejího těla začala trhat šlachy. „Kdybych ty operace musela podstoupit znovu, bez váhání bych do toho šla. Vše je to jen o Vaší mentalitě a tvrdé práci. Pokud to vše vydržíte, můžete z toho jen těžit,“ hovořila čtvrtá hráčka světa ve své kategorii, jak ji těžkosti, jichž se jí pravidelně dostává, jen posilují v jejím odhodlání.

„Nebýt mé nemoci, nikdy bych neměla tak velikou motivaci a chuť bojovat jako ostatní, žene mě to dopředu,“ uvedla Jonesová, jak moc ji její handicap v porovnání se soupeřkami ohromně pomáhá a dodává. „I proto je každá porážka, jako byla tato (prohra ve druhém kole Wimbledonu), ohromně frustrující,“ naznačila Britka v pokračování interview pro anglický deník, jak nerada prohrává.

Řekli byste, že takto těžce zkoušenou hráčku, budou na okruhu spíše všichni litovat, jak však Francesca Jonesová uvádí, rozhodně tomu tak není. „Tolik lidí mě kritizuje, říkají o mně opravdu ošklivé věci. To mě ale motivuje ještě víc!“ naznačuje britská hráčka, že jí všechny těžkosti v jejím životě jen posilují a pokračuje. „Pokud lidé uvidí, co jsem dokázala a co ještě dokázat v mém stavu mohu, to bude pro ně ta nejlepší možná odpověď,“ popisuje Jonesová, jak nejlépe zavřít všem škarohlídům jejich ústa.

A jaké jsou cíle odhodlané britské dívky? Snad ani nepřekvapí, že ty úplně nejvyšší. „Chci být nejlepší na světě. Chci, aby lidé věděli, že můžou dělat cokoliv na světě. Vše je jen o vůli,“ má Jonesová vzkaz pro všechny, kteří bojují s nepřízní osudu stejně jako ona.

 

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Osvědčené tváře i debutující Menšík. Český DC tým odletěl do Portugalska

Český daviscupový tým vyrazil v neděli do Portugalska, kde příští víkend absolvuje kvalifikační zápas Davis Cupu 2023. Před odletem do Porta se uskutečnila tisková konference, na…

Australian Open: Djokovič podesáté dobyl Melbourne. Duo K+S slaví sedmý grandslamový titul!

Novak Djokovič porazil ve finále Australian Open ve třech setech 6:3, 7:6(4), 7:6(5) řeckého tenistu Stefanose Tsitsipase a připsal si na své konto již desátý triumf z Australian…

Šampionky K+S: o vděčnosti fanouškům, přání mamince i přehlíženém deblu

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z MELBOURNE – Přestože Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou ovládly Australian Open a získaly sedmý společný grandslamový titul, pociťovaly kromě…

Jen tak dál, kluci! Čeští tenisté se po letech v útlumu prosadili i na grandslamu

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z MELBOURNE – Po několika letech v ústraní se čeští tenisté na grandslamech opět hlasitěji přihlásili o slovo. Na Australian Open si hned tři zahráli v…

Dvojchyba při mečbolu? Aspoň byla sranda, smála se Sabalenková. Čím se odmění po životním úspěchu?

Běloruská ranařka Aryna Sabalenková vybojovala na letošním Australian Open svůj životní úspěch. Nejen, že se poprvé v kariéře probila do finále na grandslamovém turnaji, ale v…

Denní menu, 28.1.2023: Nosková v Lyonu po pomalejším startu dominovala

Osmnáctiletá Linda Nosková, která se na začátku sezony blýskla postupem do finále v Adelaide, se po zklamání v kvalifikaci Australian Open vrátila na kurty. Vítězka šesti turnajů…

Další články