9. 12. 2017
Zajímavosti ATP

Šokující rozdíly v platech tenistů! Je rozdělení prize money rozumné?

Říká se, že tenis je sportem pro bohaté, a kdo jej dokáže hrát na profesionální úrovni, ten o má svou budoucnost postaráno. Pravda je to však pouze částečně. Ano, ti nejlepší si mohou dopřát takřka cokoliv a jejich zisky se pohybují v astronomických hodnotách, hráči kolem stovky světového žebříčku si už však často tolik vyskakovat nemohou…

Nová statistika poodhalila, jak velký rozdíl je v platech tenistů v závislosti na jejich umístění na světovém žebříčku. Systém odměn (možná až příliš) jednoznačně zvýhodňuje hráče, kteří to na turnaji dotáhnou daleko. S každým vyhraným utkáním se vždy finanční obnos znásobuje. Je to rozumné řešení?

Nepoměrné rozdělování prize money je samozřejmě námětem k diskuzi. Jedna strana barikády si stojí za tím, že při těchto podmínkách je velmi složitý vstup pro mladé začínající hráče, kteří si musí platit většinu nákladů ze svého, a pokud do špičky neproniknou, na sportování výrazně prodělají. Tenis tak podle nich rozhodně není sportem pro všechny, jelikož ne každý si může dovolit tolik riskovat a raději vstoupí do bezpečnějšího prostředí.