Futures Praha: Nejvýše nasazený Jaloviec končí! Michnev nezaváhal

- Filip Lefenda

Halový turnaj v Praze měl ve středu na programu úvodní kolo hlavní soutěže. V tom překvapivě neobstál nejvýše nasazený Marek Jaloviec, který na okruhu futures táhl šňůru patnácti vyhraných utkání v řadě. Do druhého kola postoupilo celkem sedm domácích hráčů.

Jaloviec vypadl v Praze už v prvním kole!
Obrovské překvapení se zrodilo na turnaji v Praze. Nejvýše nasazený Marek Jaloviec (244.), jenž na českých futurech táhl sérii patnácti výher v řadě, tentokrát dohrál hned v úvodním kole. V tom ve středu nestačil na devatenáctiletého Němce Louise Wesselse (669.), s nímž prohrál 3:6, 6:1 a 3:6.

Jaloviec nezachytil vstup do zápasu, když prohrál úvodní tři gemy a nakonec i celý set. V tom druhém se však zvedl a povolil protivníkovi jen jednu hru. V rozhodujícím dějství se však opakovala situace z prvního setu, kdy český hráč opět bleskově ztratil servis a manko brejku již po zbytek sady naháněl marně.

Jiroušek na Kotova nestačil
Již v prvním kole se dle očekávání loučí s turnajem v Praze sedmnáctiletý Tomáš Jiroušek (-). Držitel divoké karty ve středu narazil na Rusa Pavla Kotova (530.), vítěze posledního futuru ve Valašském Meziříčí. Po jasném prvním setu, jenž skončil výhrou favorita poměrem 6:1, uhrál český hráč v tom druhém čtyři gemy, na více to ale nestačilo.

Gengel nezvládl koncovky setů
Dvouhra skončila na turnaji v Praze i pro Marka Gengela (637.), který nestačil ve dvou setech na Němce Dominika Böhlera (712.). Čech ztratil v prvním setu za stavu 3:4 poprvé servis, vzápětí si vzal ale podání zpět, jenže na 5:5 nesrovnal – místo toho prohrál 4:6. Koncovku nezvládl Gengel ani ve druhém dějství. Také v něm se zrodil první (a zároveň poslední) brejk v osmém gemu. Böhler vyhrál 6:4 a 6:3.

Duda přehrál Hájka, ten se trápil po prvním podání
Jednoznačný průběh mělo v Praze střetnutí mezi Filipem Dudou (929.) a Petrem Hájkem (1000.), jenž se do hlavní soutěže prodral z kvalifikace. Duda postoupil za 56 minut po výsledku 6:3 a 6:1. Jeho krajan se nebývale trápil po prvním podání, po němž uhrál paradoxně jen 37 procent míčů, zatímco po druhém 61 procent.

Nouza zdolal Řeháčka i podruhé
Dalším ryze českým zápasem bylo v Praze střetnutí mezi Petrem Nouzou (741.) a kvalifikantem Markem Řeháčkem (1232.). Z vítězství 6:2 a 7:5 se podruhé v sezóně radoval prvně jmenovaný favorit, který si k postupu do osmifinále dopomohl i třinácti esy.

Langmajer divokou kartu v postup nezužitkoval
Hned osmnáct brejkbolů nabídl v utkání proti Němci Jakobu Sudeovi (804.) osmnáctiletý Dominik Langmajer. Český mladík, jenž na halovém podniku v metropoli startoval na divokou kartu, prohrál 2:6 a 3:6.

Kvalifikant Vocel přehrál bez ztráty podání Lootsmu
Pole českých osmifinalistů na turnaji v Praze rozšířil Matěj Vocel (883.). Tenista, jenž musel v hlavním městě absolvovat dvoukolovou kvalifikaci, si v utkání prvního kola poradil bez ztráty servisu s Nizozemcem Nielsem Lootsmou (554.). Protivníka, který se na příjmu nedostal k jediné brejkové příležitosti, zdolal po setech dvakrát 6:4.

Poljak na nasazenou dvojku nestačil
Turnaj v Praze skončil pro jednadvacetiletého Davida Poljaka (782.), který nenašel recept na nasazenou dvojku Constanta Lestienna (336.) z Francie. Český tenista po dramatickém boji prohrál 6:7(5), 4:6. V prvním setu přitom Poljak prohrával už 1:5, ale dokázal se nakopnout k mohutné stíhací jízdě a vynutit si tiebreak. V něm ale na Francouze nestačil. Když poté ztratil vedení 2:0 ve druhém setu, převzal Lestienne pevně otěže zápasu do svých rukou.

Vrbenský zvládl náročný souboj s kvalifikantem
Na divokou kartu startující Michael Vrbenský (1026.) se na pražském turnaji futures dokázal popasovat s nepříjemnou hrou osmanáctiletého Američana Briana Cernocha (-), který se do hlavní soutěže dostal z kvalifikace. Sedmnáctiletý Vrbenský vyhrál 7:6(4), 6:4, přičemž ve druhém setu otočil vývoj skóre a za stavu 2:4 uhrál čtyři gemy v řadě.

Michnev v Praze postupuje
Po vyřazení Marka Jaloviece v prvním kole se Petr Michnev (359.) stal největším domácím favoritem na zisk titulu ze závěrečného českého futuru v sezoně. Třetí nasazený navíc v úvodním kole splnil svou roli na jedničku a Guatemalce Christophera Diaze-Figuerou (620.) porazil za pouhých 59 minut 6:2, 6:2.

Lustig zaskočil německého favorita
Cenný skalp vybojoval v Praze na divokou kartu startující Daniel Lustig (1701.). Třiatřicetiletý tenista si poradil s pátým nasazeným Elmarem Ejupovicem (499.) z Německa, kterého porazil 6:3, 6:2. Lustig se mohl opírat především o servis a za celý zápas ani jednou nepřišel o své podání. Soupeře obral o jeho servis hned třikrát a po povedeném výkonu na returnu zaslouženě postupuje.

Schmid nestačil na srbského kvalifikanta
Nepříjemnou porážku musel překousnout na turnaji futures v Praze český tenista Michal Schmid (954.). tomu se nevydařilo utkání se srbským kvalifikantem Ilijou Vučičem (962.), se kterým prohrál 6:7(6), 2:6. Schmid do zápasu vstoupil výborně a hned v prvním gemu soupeři prorazil podání. V průběhu první sady ale sám musel dohánět ztrátu, a ač si vynutil tiebreak, v něm po boji prohrál 6:8. Druhý set už měl jednoznačný průběh.

Kopřiva potvrdil roli favorita
Šestý nasazený Vít Kopřiva (528.) si v úvodním kole turnaje v Praze nepřipustil zaváhání a v souboji s francouzským kvalifikantem Danem Addedem (1084.) zvítězil 6:1, 7:5. Český tenista se dokázal vypořádat i s nepříznivě se vyvíjejícím skóre v druhém setu, ve kterém prohrával už 2:4. Druhou sadu však otočil a vyřadil tak překvapivého finalistu z turnaje ve Valašském Meziříčí.

Yanais Laurent (FRA, 673.) – Victor Ouvrard (FRA, 1543.) 2:6, 7:5, 6:4
Marvin Netuschil (GER, 535.) – Andres Gabriel Ciurletti (ITA, 1397.) 7:6(5), 6:1