26. 8. 2017
Rozhovory Grandslam

Praha? Těším se na pěkné holky, baví před Laver Cupem zázračný Shapovalov

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z NEW YORKU: Kvalifikační zápasy US Open mají obecně bohaté návštěvy, kanadský mladík Denis Shapovalov tohle ale posunul na úplně jinou úroveň. „Říkám vám znovu, tam nic stejně neuvidíte,“ upozorňuje jedna z pořadatelek frontu čekající u plné tribuny při Shapovalově zápase. Miláček newyorského publika se za méně než měsíc ukáže i českým fanouškům při Laver Cupu. Tenisový svět se Shapovalovem mluvil nejen o pražské akci přímo v New Yorku.

Je to souběh událostí, ze kterému by se leckomu zamotala hlava. Z ničeho nic je z tohohle blonďatého mladíka s typicky zatočeným kšiltem dozadu velká hvězda bílého sportu. V osmnácti letech dostal pozvánku hrát v září pražský Laver Cup s nejlepšími tenisty světa.

„Denis je vynikající levák stejně jako já nebo Rod Laver,“ zdůvodňoval před pár dny v New Yorku svou volbu John McEnroe, kapitán výběru Světa. Když přirovnával Shapovalova k Laverovi, pokládaného mnohými nejlepšího tenistu všech dob, seděli všichni vedle sebe – Laver, McEnroe i Shapovalov.

A kousek od nich je pozoroval Roger Federer – i s tím se Shapovalov může v září v Praze střetnout. Kanaďan, který se narodil jen několik měsíců před začátkem tohoto tisíciletí, mezi největšími tenisovými legendami nervozitou netrpěl a uvolněně se bavil.

„Po Montrealu jsem věděl, že bych mohl dostat šanci hrát Laver Cup. Před pár dny mi to potvrdili,“ vyprávěl syn rusko-izraelských rodičů, jak velkou zprávu obdržel. Právě nedávný podnik v Montrealu byl místem, kde se Shapovalov proslavil. Stal se nejmladším semifinalistou turnaje kategorie Masters v dějinách.  

Před domácím publikem si poradil i s dnešní světovou jedničkou Rafaelem Nadalem. Jenom pár hodin potom, co se doma probudil nad plakátem právě s Nadalovou fotografií. Takhle bleskově se všechno zatím v Shapovalově tenisové kariéře děje. Už jen jako detail může působit fakt, že osmnáctiletý tenista si v Montrealu poradil i s Juanem Martínem del Potrem.

„Můj život se po tomhle turnaji trošku změnil. Co to říkám, změnil se úplně! Lidi mě poznávají na ulici, jsem mezi 70 nejlepšími hráči světa, všechno se to děje hrozně rychle,“ přemítal už v dějišti US Open.

John McEnroe tak správně odtušil: když dokázal porazit Nadala nebo Del Potra, proč by je nemohl porazit i za několik týdnů v při Laver Cupu v Praze? „Obrovská čest hrát takhle prestižní akci. Je pojmenovaná po jedné z největších legend tenisu. I když jsem Roda jsem nikdy nemohl vidět hrát, je pro mě velkou inspirací,“ vysekl poklonu Rodu Laverovi, na jehož počest se Laver Cup koná.

Když odešly formality, probudil se na chvíli v Shapovalovi osmnáctiletý kluk. „Praha? Těším se tam, slyšel jsem, že je to skvělé město a že tam mají fakt pěkné holky. Ale musím si to ještě ověřit, než tam pojedu,“ dodal se smíchem na dotaz Tenisového světa.

Možná z něj pořád trochu sálá mladická nerozvážnost, která ho vlastně proslavila ještě dřív, než přišly tenisové úspěchy. Shapovalov byl totiž donedávna známý hlavně tím, že při daviscupovém zápase Kanady sestřelil rozhodčího tvrdým úderem přímo do oka.

V posledních měsících ale tenhle živelný Kanaďan přetavuje veškerou energii hlavně ve vítězné údery a na kurtech ukazuje obrovský talent. To naposledy poznal český tenista Jan Šátral, kterému Shapovalov v New Yorku překazil cestu do hlavní soutěže US Open.

„Není náhoda, že je schopen porazit Nadala nebo Del Potra. Tenis umí strašně dobře a je před ním velká budoucnost,“ uznal Šátral po páteční třísetové porážce. „Je tady na něj obrovský tlak, na našem zápase byla spousta lidí a on to zvládl jako špičkový hráč,“ připomněl nacpané tribuny ve Flushing Meadows.

Na východě USA se teď s napětím očekává, jak daleko Shapovalov na posledním grandslamu sezony dojde. Třemi kvalifikačními zápasy US Open prošel poměrně suverénně a v 1. kole hlavní soutěže narazí na Rusa Medvěděva.

Potom už se můžou čeští fanoušci těšit na to, co tenhle blonďatý živel předvede za čtyři týdny v Praze.

galerie 4 fotografií

Denis Shapovalov

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

O pohár prezidenta ČTS: Kvitová porazila Muchovou, mezi muži triumfoval Vrbenský

Petra Kvitová ovládla bez ztráty setu turnaj O pohár prezidenta ČTS. Nasazená jednička si v deštivém finále poradila s Karolínou Muchovou po setech dvakrát 6:3. Mezi muži…

Životní úspěch. Kam to chce Vrbenský se svými vrstevníky dotáhnout?

10:8 v supertiebreaku. Těsnější to ani být nemohlo. Právě tímto poměrem získal Michael Vrbenský na svou stranu finálové utkání turnaje O pohár prezidenta ČTS, když porazil Zdeňka…

Kvitová ovládla turnaj v Praze! V deštivém finále přehrála Muchovou

Petra Kvitová se stala vítězkou ženské části turnaje O pohár prezidenta ČTS. Světová dvanáctka potvrdila ve čtvrtečním finále papírové předpoklady, když porazila Karolínu Muchovou…

Vrbenský vyhrál turnaj O pohár prezidenta ČTS! Ve finále přehrál Koláře

Mužskou část turnaje O pohár prezidenta ČTS ovládl Michael Vrbenský, který ve čtvrtečním finálovém duelu porazil Zdeňka Koláře po setech 6:4, 6:7(5) a 10:8. Dvacetiletý tenista…

Britové chystají sérii turnajů pro domácí špičku. Startovat by mohl dvojnásobný wimbledonský vítěz

Britská tenisová asociace chystá v příštích týdnech uspořádat sérii šesti až sedmi turnajů v různých lokacích po Velké Británii. Startovat by měla kompletní tuzemská tenisová…

Jak Strýcová zlanařila Jágra? Teď sní o další megahvězdě

Česká tenistka Barbora Strýcová už delší dobu koketovala s myšlenkou, že by si založila vlastní podcast. Byla to však až karanténa, která ji k tomu dodala důležitou motivaci, a…

Další články