US Open: Martincová a Šafránek poprvé ve finále kvalifikace, slaví také Šátral

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z NEW YORKU: Závěrečný grandslamový turnaj sezóny měl ve čtvrtek na programu druhé kolo kvalifikace, do finále propluli hned tři Češi. Premiérově se o tento úspěch postarala Tereza Martincová, dvaadvacetiletá hráčka si poradila s Věrou Lapkovou. Druhou výhru v kvalifikaci majoru získal Václav Šafránek, který byl kousek od prohry, nakonec ovšem zvládl další třísetový duel. Jan Šátral porazil domácího McDonalda a bude čelit druhému nasazenému Shapovalovi. Lucie Hradecká naopak ve čtvrtek skončila – proti tchajwanské soupeřce uhrála jenom tři hry.

Martincová prvně ve finále kvalifikace grandslamu
Tereza Martincová se na US Open poprvé v kariéře dostala do finále kvalifikace grandslamového turnaje. Česká tenistka ve druhém zápase na podniku porazila Věrou Lapkovou 6:4, 6:3.

Patnáctá nasazená vstoupila do duelu lépe, ve čtvrté a šesté hře vzala soupeřce servis. Běloruska v sedmém gemu snížila na 2:5 a poté, co Češka nedokázala o dvě hry později zužitkovat dva setboly, si mohla připsat další brejk. Tuto hrozbu ale Martincová odvrátila a následně třetím využitým setbolem ukončila úvodní sadu. Klíčové okamžiky nastaly v šesté a osmé hře druhé sady. Favoritka v dlouhých gemech odvrátila shodně dva brejkboly, aby v deváté hře využila šanci na brejk. Ten potvrdila servisem bez ztraceného fiftýnu. V boji o postup mezi nejlepších 128 hráček Martincovou čeká Georgia Bresciaová.

„Sice to tentokrát bylo ve dvou setech, ale k třetímu setu nebylo opět daleko," zhodnotila aktuálně 122. hráčka žebříčku exkluzivně pro Tenisový svět. „Bylo to všechno na jeden dva míčky. Pokud jsem nezahrála dlouhý balónek, tak mi přilétla bomba k lajně, nehrálo se více jak dva balónky," popsala netradiční taktiku soupeřky.

Šafránek otočil duel a postoupil do premiérového finále
Rovněž Václav Šafránek je ve finále kvalifikace letošního US Open. Český tenista ve druhém zápase na americkém podniku porazil Němce Yannicka Hanfmanna 2:6, 6:4, 7:5. Šafránek nezačal utkání dobře a po nevydařené úvodní sadě prohrával ve druhém setu 1:3 a poté také 3:4, když v osmém gemu byl na podání jeho soupeř. Prostřední dějství však třiadvacetiletý hráč otočil a mohl se tak soustředit na třetí set. Do této sady sice vstoupil prohraným servisem, podařil se mu však rebrejk. Tenisté si udrželi podání až do dvanácté hry, ve které Čech využil třetí mečbol. Tomu bude v cestě o první účast mezi elitou stát Sergij Stachovskij.

„Výkon nebyl úplně nejlepší, zvláště v prvním setu to bylo fakt špatné, ale vyhrál jsem," uvedl Šafránek v exkluzivním rozhovoru. „Zvedl jsem se bojovností. S trenérem jsme trochu využili, že se tady smí využívat koučing, něco mi tam řekl a uklidnil mě," dodal s úlevou třiadvacetiletý tenista.

Šátral opět postoupil do finále kvalifikace
Jan Šátral je po roce ve finále kvalifikace US Open. Český hráč, který se loni dostal z nevyzpytatelných bojů až do hlavní soutěže, ve čtvrtek porazil ve dvou setech Mackenzie McDonalda 6:4, 6:3.

Utkání začal lépe o pět let mladší tenista, ten ve třetím gemu sice neudržel vedení 40:0 při podání soupeře, nakonec však proměnil pátý brejkbol. Šátral se dočkal první brejku v osmé hře, v té chvíli nedovolil Američanovi uhrát jediný míček. Čistou hrou mohl Čech získat také desátý gem, nakonec ale musel uhrát o míček navíc. Ve druhém dějství se sedmadvacetiletý tenista dostal do vedení 4:0. Protihráč se snažil klání zdramatizovat brejkem v páté hře, tenisté si však do konce zápasu již servis udrželi.

„Začal jsem špatně, ale pořád jsem věřil v obrat, protože kurty jsou pomalejší a každý se tady dá brejknout,“ popsal Šátral pocity z nepovedeného vstupu do zápasu. „Pak jsem se naštěstí zmátořil a od stavu 2:4 jsem hrál super tenis. Ve druhém setu jsem musel několikrát podávat přes shodu, ale naštěstí jsem to ustál,“ dodal pro Tenisový svět.

I když český tenista vyřadil domácího hráče, po zápase přesto přišli za Šátralem Američani a blahopřáli mu. I o tom se rozpovídal v našem video rozhovoru.

O postup mezi elitu si Šátral zahraje v pátek proti druhému nasazenému Denisu Shapovalovi.

Hradecká neměla proti první nasazené šanci
Lucie Hradecká se posedmé v hlavní soutěži US Open nepředstaví. Zkušená tenistka ve druhém kole kvalifikace na závěrečný grandslamový podnik jednoznačně padla s nasazenou jedničkou Su-wej Sie 1:6, 2:6. Hradecká vstoupila do utkání na výbornou, hned v první hře vzala protihráčce servis. Následně ale prohrála jedenáct gemů v řadě a za stavu 0:5 ve druhé sadě šla favoritka podávat na vítězství v zápase. Češka sice za tohoto stavu dokázala vzít Tchajwance podání a následně snížit na 2:5, to bylo však z její strany vše.

„Zápas jsem začala dobře, hned jsem ji brejkla, ale pak jsem si vlastními chybami prohrála servis," prohlásila Hradecká pro Tenisový svět. „Celé utkání jsem se do toho nemohla dostat, byla jsem pomalá a nespolupracovala ani hlava, aby s tím něco udělala. Z kvalifikace tak určitě panuje zklamání. Prohrát se může, ale musí se o to porvat na kurtě. Dnes se prala tak maximálně sama se sebou," dodala zklamaně.