US Open: Hradecká, Šátral a Šafránek postupují, ostatní Češi končí

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z NEW YORKU: První den kvalifikace na newyorském grandslamu přinesl nálož českých zápasů. Z osmi zástupců nakonec postoupili do dalšího kola kvalifikace dva muži (Jan Šátral, Václav Šafránek) a pouze jediná žena (Lucie Hradecká). Ostatní se nedokázali poprat s obrovským dusnem nebo nepříjemnými soupeři a odjíždí domů.

Skvěle rozjetá premiéra Krejsové tak dobře nedopadla

Česká tenistka Petra Krejsová, jež prožila svou premiéru v grandslamové kvalifikaci, se na US Open do druhého kola kvalfikace dostat nedokázala. V souboji s Italkou Martinou Trevisanovou prohrála za dvě hodiny hry 6:3, 2:6, 2:6 a nevyužila tak výborného vstupu do zápasu.

„Jsem ráda za to, že jsem si tady zahrála, ale měla jsem soupeřku, která se dá na tvrdém povrchu určitě porazit," komentovala svoji účast Krejsová.

Česká hráčka v úvodním setu vedla už 4:1, a ač posléze o jedno své podání přišla, první sadu ovládla bez výraznějších problémů 6:3. Z lepšího vstupu do utkání a mírné psychické výhody po vyhraném setu však nic nevytěžila. Ve druhé sadě sice dokázala Trevisanové sebrat ve druhém gemu servis, čímž napravila své zaváhání z první hry, ale poté si prohrála dvě podání v řadě. V rozhodující sadě znovu Krejsová ztratila servis hned v prvním gemu a navíc se jí tentokrát rebrejk už nepovedl. Šance k němu měla, ve čtvrté hře měla hned čtyři brejkboly, ale Trevisanová už komplikace nepřipustila.

Krejčíková ztratila vedení a v kvalifikaci končí
Skvěle měla rozehrané utkání prvního kola kvalifikace na US Open i Barbora Krejčíková, která v souboji se Slovinskou Polonou Hercogovou vedla už 6:2 a 5:3. Druhý set ovšem nedopodávala, naopak prohrála čtyřmi gemy v řadě a nakonec se s kvalifikací loučí po porážce 6:2, 5:7, 3:6.

Krejčíková přitom nebyla bez šancí ani ve třetím setu, ve kterém prorazila Hercogové podání v úvodním gemu, ale Slovinka se vrátila zpět do hry ve čtvrté hře a od té chvíle už Krejčíkové nepovolila ani jeden brejkbol. O svém vítězství rozhodla v osmé hře, v níž přes shodu sebrala Češce servis a následně čistou hrou zápas zakončila.

Šafránek se stal prvním postupujícím Čechem
Václav Šafránek svou premiéru v kvalifikaci na americký grandslam v New Yorku po náročném dvouhodinovém boji nakonec zvládl a Němce Daniela Masura přehrál 7:6(5), 3:6, 6:3. Ač Šafránek oplývá v posledních týdnech velmi slušnou formou, zápas s Masurem pro něho rozhodně nebyl tak snadný, jak by snad být mohl.

Po vyrovnané bitvě v první sadě, v níž si oba hráči drželi podání, urval výhru ve zkrácené hře a následně ve druhém setu vedl s výhodou brejku 3:2. Jenže záhy prohrál čtyři gemy v řadě a před nástupem do posledního setu se topil v problémech. Následně čelil v prvním a třetím gemu třetí sady hned šesti brejkbolům soupeře, ale všechny se mu podařilo odvrátit, přičemž sám svou jedinou příležitost využil a k rozhodující sadu doservíroval.

„Zvládám to normálně dobře, ale dnes to na mě dolehlo, protože je vlhkost úplně jiná než v Evropě. Minulý týden jsem navíc hrál Challenger v Německu, kde bylo podzimní počasí, takže to byla velká změna," reagoval Šafránek na nepříjemné počasí.

Hradecká potvrdila roli favoritky, skóre otočila devíti gemy v řadě
Česká tenistka Lucie Hradecká v kvalifikaci na US Open nezaváhala a porazila Němku Katharinu Hobgarskou 7:5, 6:1. Češka přitom do utkání nevstoupila nijak dobře a prohrála si hned dvě podání zkraje sady.

Od čtvrtého gemu sice začala pracovat na srovnání stavu, přesto ale čelila nepříznivému vývoji a prohrávala už 3:5. Hradecká ale zbraně nesložila a první set otočila. Vyhrála dokonce devět gemů v řadě a rázem vedla 7:5 a 5:0. Následně Hobgarské povolila podržet si servis a v sedmé hře proměnila hned svůj první mečbol.

„Ze začátku to byl velmi nervózní zápas, protože jsem s ní prohrála asi před čtyřmi týdny. Jsem ráda, že se mi to podařilo otočit a dostat se do toho. Ke konci prvního setu to na ní padlo a byla hodně nervózní," vyjádřila se Hradecká k postupu..

Michnev uhrál jen dva gemy
Nevydařenou kvalifikaci na US Open absolvoval Petr Michnev, který se v utkání s Francouzem Glebem Sakharovem vůbec nedokázal dostat do hry a za pouhých 52 minut prohrál 0:6, 2:6. Český tenista, který nehrál od začátku srpna a do té doby absolvoval převážně zápasy na antuce, tak končí v New Yorku už v prvním kole.

„Má hra není teď úplně ideální. Musím na tréninku zase začít makat a buď to vyjde, nebo nevyjde," uvedl Michnev po jednom z dalších nepovedených letošních výkonů.

Šátral se vrátil do New Yorku vítězně
Český tenista Jan Šátral se vrátil na US Open, kde v minulé sezoně prošel z kvalifikace až do druhého kola, vítězně. V úvodním kvalifikačním kole si poradil s devatenáctým nasazeným Pedrem Sousou 6:3, 6:2 a v dalším kole si zahraje s Američanem Mackenziem McDonaldem.

„Bylo to náročné, protože bylo velké vlhko a dusno. Nezačal jsem nejlépe, ale rychle jsem se dostal zpátky a pak už hrál dobře," řekl Šátral po nečekaně snadné výhře.

Tento souboj bude odvetou z loňského US Open, kde se oba střetli v prvním kole hlavní soutěže a český tenista tehdy otočil z 0:2 na sety a postoupil po vydřené výhře 4:6, 3:6, 6:3, 6:2, 6:2.

Smitková se nezvedla ani v New Yorku

Bývalá 57. hráčka světa Tereza Smitková se nedokázala výsledkově zvednout ani na US Open. S Rakušankou Barbarou Haasovou ztratila první set jednoznačně 0:6. Následně se ale dokázala zvednout a za stavu 5:3 ve druhém setu šla na podání.

Pak ale bohužel české hráčce došly síly, na což si také stěžovala v pozápasovém rozhovoru pro Tenisový svět. Od té doby už neuhrála ani gem a s posledním grandslamem sezony se tak loučí už po 1. kole kvalifikace.

„Soupeřka hraje tak, že čeká na moji chybí, celkově hraje bez energie. Stálo mě to dost sil a ty mě poté odešly," okomentovala Smitková prohru.

Návrat juniorské šampionky Bouzkové nebyl vítězný

Čerstvě devatenáctileté Marie Bouzková se vrátila tam, kde to moc dobře zná. Na US Open totiž před třemi lety dosáhla obrovského úspěchu, když vyhrála singlový juniorský turnaj. Poprvé mezi dospělými se ale české tenistce tolik nedařilo.

Rumunce Buzarnescuové sice sebrala první sadu výsledkem 6:4, další dva gemy už ale měla hlavní slovo zkušená soupeřka hrající v 29 letech na svém žebříčkovém maximu. Po porážce 6:4, 2:6 a 2:6 se tak s US Open pro letos loučí i Marie Bouzková.

„Byl to velmi těžký zápas, připadalo mi, že jsme hrály tři hodiny. Mohlo to být i lepší. Příští rok to bude určitě lepší," nebere Bouzková porážku příliš negativně.

Akira Santillan (AUS) – Sebastian Ofner (AUT, 23.) 3:6, 6:3, 6:4
Brydan Klein (GBR) – Vincent Millot (FRA) 6:3, 3:6, 6:7(7)
Oleksandr Nedovjesov (KAZ) – Stefano Travaglia (ITA, 30.) 6:7(5), 5:7
Mariana Duqueová-Mariñová (COL, 4.) - Kathinka Von Deichmannová (LIE) 7:6(7), 4:6, 6:4