Češi v akci: Štěpánek dál válí ve Stuttgartu, Siniaková na Jankovičovou nestačila

- Daniel Kubelka

Radek Štěpánek se po úspěšně zvládnuté kvalifikaci a dnešní výhře nad Denisem Istominem probojoval už do 2. kola turnaje ve Stuttgartu. Úvodní duel sezóny na trávě nezvládla Kateřina Siniaková, která v Hertogenboschi podlehla bývalé světové jedničce Jeleně Jankovičové ve dvou setech.

Když antuku vystřídá v polovině tenisové sezóny travnatý povrch, přichází čas Radka Štěpánka. Sedmatřicetiletý Čech zelený pažit miluje a zatím to dokazuje i na začátku turnaje v německém Stuttgartu, kde se skrz kvalifikaci proboval už do druhého kola hlavní soutěže. V úterním 1. kole přehrál Denise Istomina z Uzbekistánu ve třech setech, 7:5, 3:6 a 6:3, a v další fázi německého podniku narazí světovou třináctku Mariana Čiliće z Chorvatska.

Začátek utkání vyšel Štěpánkovi na výbornou, když hned v první hře připravil Istomina o jeho servis. Získanou výhodu však dlouho neudržel a po dvou ztracených podání vzápětí prohrával o dva gemy. Úvodní sada se i nadále nesla ve znamení brejků, ten poslední si zkušený český tenista připsal na své konto ve dvanáctém gemu, čímž také úvodní dějství zápasu za stavu 7:5 uzavřel.

Druhý set si oba hráči svá podání hlídali o poznání lépe. Jako první zaváhal v osmé hře bývalý osmý hráč světového pořadí a Istomin získaný brejk hned vzápětí přetavil v zisk druhé sady.

O osudu zápasu tak muselo rozhodnout až poslední třetí dějství. V něm se Štěpánkovi podařilo ve čtvrtém gemu bez větších potíží sebrat soupeři servis a získané vedení i přes odpor Istomina v poslední hře udržel až do samotného konce zápasu.

Těžká šichta čekala na čerstvě dvacetiletou českou tenistku Kateřinu Siniakovou na úvod turnaje v nizozemském 's Hertogenboschi. Vítězce květnového turnaje v Trnavě přisoudil los do cesty bývalou světovou jedničku Jelenu Jankovičovou. Do vůbec prvním vzájemném duelu obou hráček vstoupila lépe česká tenistka a ujala se vedení 3:0, druhá nasazená Jankovičová poté ale zlepšenou hrou sadu dovedla k vítězství poměrem 6:4. V úvodu druhého setu Siniaková držela se soupeřkou krok do stavu 2:2, poté ale Srbka čtyřmi získanými hrami v řadě dovedla utkání do vítězného konce.

Díky odhlášení Kazašky Zariny Dijasové si hlavní soutěž v Nottinghamu jako šťastná poražená zahrála Andrea Hlaváčková. V prvním kole se utkala s pátou nasazenou Yaninou Wickmayerovou. Do utkání vstoupila lépe česká tenistka, dostala se do vedení 5:3, ale první možnost k uzavření setu na svém servisu nevyužila. Vzápětí ale soupeřce opět vzala podání a na druhý pokus se již nemýlila. Ve druhé sadě si obě hráčky své servisy uhrávaly nečekaně jistě a rozuzlení tak přinesl až tiebreak. V něm Hlaváčková Wickmayerovou nepustila ani k jednomu setbolu, sama využila třetí mečbol a zkrácenou hru ovládla poměrem 9:7. V dalším kole se může těšit na souboj s kvalifikantkou Asleigh Bartyovou.

Devatenáctiletá Karolína Muchová pokračuje ve výborných výkonech v letošním roce i na začátku června a od začátku této sezóny poskočila na žebříčku WTA o více než 130 příček na aktuální 281. místo, což je také kariérní maximum svěřenkyně trenéra Pavla Šnobela. Minulý týden bojovala Muchová neúspěšně o svůj druhý letošní titul na okruhu ITF v italské Brescii, kde nestačila ve finále na domácí Italku Knappovou a již dnes vybojovala postup do druhého kola podniku v německém Essenu. Ve svém úvodním vystoupení na turnaji proti Sofii Šapatavové sice ztratila první set v poměru 3:6, následující dvě sady však stejným poměrem vyhrál a nakonec utkání plné brejkbolů dotáhla do vítězného konce.

V akci se dnes objeví také dalších osm českých zástupců ve dvouhře na turnajích kategorie ITF Futures. Na pražské Spartě pak pokračuje další český challenger, kterému se věnujeme v samostatném článku.

MERCEDES CUP STUTTGART (tráva, muži, 675 645 €, 1. kolo dvouhry)

RADEK ŠTĚPÁNEK (129.) - Denis Istomin (UZB, 64.)  7:5, 3:6, 6:3

RICOH OPEN 'S HERTOGENBOSCH (tráva, ženy, $226,750, 1. kolo dvouhry)

KATEŘINA SINAKOVÁ (102.) - Jelena Jankovićová (SRB, 24.) 4:6, 2:6