Advantage Cars Prague Open by Zenova: Vondroušová hladce postupuje, osmifinále si zahrají i Pavlásek či Kolář

- Jan Havlovic

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z PRAHY: Kombinovaný turnaj mužů a žen měl v úterý na programu vskutku bohatý program a na pražské Štvanici bylo k vidění hned 31 duelů! Vstup do hlavní soutěže mají za sebou obě nasazené jedničky - Markéta Vondroušová i Adam Pavlásek své úvodní duely zvládli. V ženské části turnaje absolvovala finále kvalifikace Anastasia Zarycká, která bohužel na Ukrajinku Kalininovou nestačila.

Ženy

Vondroušová porazila Smitkovou
Na dvoricích na pražské Štvanici se v úterý po poledni představila Markéta Vondroušová, nasazená jednička Advantage Cars Prague Open by Zenova. Osmnáctiletá naděje českého tenisu se ve svém úvodním představení střetla s Terezou Smitkovou, se kterou se naposledy utkala ve finále kvalifikace na turnaji v Birmignhamu. Na travnatém povrchu tehdy zvítězila Vondroušová, avšak až v třísetové bitvě.

Na domácí půdě to tak dramatický zápas nebyl. Vondroušová, která si v pondělí opět vylepšila své žebříčkové maximum, si vytvořila rozhodující náskok v pátém gemu, kdy čistou hrou svou soupeřku brejkla a stejný počin zopakovala i v sedmé hře. První sada tak šla na konto osmnáctileté tenisty. I ve druhém setu měla navrch Vondroušová, která Smitkovou dokázala opět dvakrát brejknout a za 52 minut mohla slavit postup do druhého kola!

Zarycká do hlavní soutěže neprošla
Anastasia Zarycká byla poslední českou tenistkou v kvalifikaci, která před úterním programem živila šanci na postup do hlavní soutěže. Nadějná devatenáctiletá tenistka však narazila na nejtěžší možnou soupeřku, kvalifikační jedničku Anhelinu Kalininovou z Ukrajiny. Zarycká se však favorizované soupeřky nezalekla a do utkání vstoupila nebojácně, když si vypracovala vedení 4:1. Poté však Češky vypadla z role a její soupeřka získala hned pět gemů v řadě, čímž si zajistila první set.

Ve druhé sadě vedla Kalininová už 5:0, až v ten moment se Zarycké podařilo utkání ještě zdramatizovat. Dvacetiletá Ukrajinka však neponechala nic náhodě a utkání za stavu 5:3 ukončila při vlastním podání.

Peraová prodělala silnou alergickou reakci
Bernarda Peraová musela odstoupit z pražského turnaje a na své vítězné tažení z Olomouce tak nenaváže. Na vině jsou zdravotní problémy americké tenistky, která v pondělí odpoledne prodělala silnou alergickou reakci a musela být sanitkou převezena do nemonice Na Františku. Americká tenistka je již z nejhoršího venku, z nemonice již byla propuštěna, avšak do turnaje už nezasáhne.

Muchová si zahraje v Praze osmifinále
Karolína Muchová, jež na pražském turnaji ITF startuje díky divoké kartě, zvládla střetnutí úvodního kola s Ruskou Anastasií Potapovovou, kterou porazila 7:6(4), 6:2. V utkání ani jednou nečelila stavu, kdy by prohrávala s nevýhodou brejku, dařilo se jí dostávat Potapovovou pod tlak a celkem ji čtyřikrát obrat o podání.

Rozhovory po zápasech čtyřhry

Muži

Pavlásek prolétl do druhého kola
Do hry se na pražské Štvanici dostala také nasazená jednička mužského challengeru - Adam Pavlásek. Aktuálně 127. hráč světového žebříčku přijel do Prahy ve velmi dorbém rozpoložení, když v minulém týdnu došel na challengeru v Poznani až do semifinále.

Podle toho vypadal i jeho výkon v prvním kole. Český tenista svého soupeře Marsela Ilhana z Turecka nepustil příliš do hry. Úvodní sadu rozhodl dvěma důležitými brejky a ve druhém setu už na kurtu nasazená jednička dominovala. Pavlásek si tak zajistil dle očekávání postup do druhého kola, ve kterém vyzve svého krajana Marka Jaloviece.

Šátral nestačil na Rodionova
Hned v prvním kole se loučí s turnajem Jan Šátral, kterého trápí v posledních týdnech velký pokles formy. Nasazený hráč číslo osm měl duel s Rakušanem Rodionovem skvěle rozehraný - vedl již 6:1,1:0 a šel na podání. Poté však se však osmnáctiletý talentovaný tenista výkonnostně zvedl a vývoj utkání dokázal otočit. Rodionov, kterému se věští zářná budoucnost, promrhal za stavu 5:3 mečbol, čímž dovolil Šátralovi srovnat na 5:5. V závěru setu si však počínal lépe rakouský tenista, který si zajistil postup do druhého kola.

Kolář pokořil nasazenou pětku Kovalíka
Český tenista Zdeněk Kolář úspěšně otočil nepříznivě se vyvíjející střetnutí prvního kola s pátým nasazeným Slovákem Jozefem Kovalíkem, s nímž prohrál první set hladce 2:6. Ve druhém setu však dokázal na servisu precizním výkonem umlčet veškeré naděje soupeře a vynutil si rozhodující sadu.

Do ní sice vstoupil prohraným podáním, ale svou ztrátu napravil ve čtvrtém gemu, kdy srovnal na 2:2. Navíc se mu podařilo v koncovce zápasu být mnohem úspěšnějším na returnu a ač brejk z osmé hře ještě ve výhru nepřetavil a přišel o podání, v desátém gemu znovu sebral Kovalíkovi servis a proměněným prvním mečbol zápas ukončil.

Kopřiva po boji a nevyužitých setbolech v Praze končí
Na divokou kartu startující Vít Kopřiva v úvodním kole pražského challengeru nestačil na Portugalce Joaa Dominguese, osmého nasazeného turnaje, s nímž po dvouhodinové bitvě prohrál 3:6, 6:7 (14).

Ve druhém setu Kopřiva vedl už 3:1, ale výhodu brejku využít nedokázal. Navíc v tiebreaku druhé sady nevyužil český tenista hned šest setbolů a místo třetího setu se musel s turnajem rozloučit, když jeho soupeř vyhrál zkrácenou hru 16:14 po využitém čtvrtém mečbolu.

Rosol selhal a končí v prvním kole
Nepříjemným překvapením skončilo utkání úvodního kola pražského challengeru mezi Lukášem Rosolem a Němcem Yannickem Madenem. Šestý nasazený přitom v prvním setu doslova dominoval dvorci a vedl už 5:0! Poté ale prohrál sedm gemů v řadě, přičemž v průběhu sady nevyužil hned čtyři setboly.

Setbol měl i ve druhém setu, kdy na returnu za stavu 5:4 vybojoval brejkbol, ale opět neuspěl a následně v jedenáctém gemu přišel o servis a soupeř poté čistou hrou duel ukončil. Smolný zápas prohrál Rosol 5:7, 5:7.

Kellovský překvapil Tepavače a je v osmifinále
Český tenista Dominik Kellovský, který startuje v Praze na divokou kartu, překvapil Srba Marka Tepavače a po setech 7:5, 3:6, 6:4 slaví druhou výhru na challengeru v kariéře! Kellovský se opíral hodně o vlastní return, když vyhrál hned 42 fiftýnů při podání soupeře a dokázal z 12 brejkbolů vybojovat hned 6 brejků.

Klíčovým se ukázal být rozhodující set, do něhož nevstupoval Kellovský v ideálním rozpoložení po nezvládnutém druhém setu, v němž se nedostal ani k jednomu brejkbolu. Ve třetí sadě ale předvedl ve třetím gemu rychlý brejk a opět se dostal na na koně a předváděl hru, která ho zdobila v úvodním dějství. V osmé hře sice o náskok přišel, ale záhy v devátém gemu opět prorazil Srbovo podání a následně využil v další hře hned první mečbol.

Šafránek nezvládl v Praze roli favorita
V roli favorita nastupoval do utkání 1. kola Advantage Cars Prague Open by Zenova Václav Šafránek, na něhož čekal argentinský kvalifikant Juan Ignacio Galarza. Český tenista po hladce vyhraném prvním setu nevyužil na začátku sady druhé dva brejkboly a pustil soupeře do hry. Galarza z toho dokázal vytěžit maximum, když v osmé hře prorazil Šafránkův servis a sadu doservíroval.

Také v rozhodujícím dějství měl Šafránek své šance, ale znovu jich nedokázal využít. Po ztrátě podání ve třetím gemu sice zvládl ještě srovnat na 4:4, ale v jedenáctém gemu si čistou hrou prohrál podání a odpověď na další soupeřův brejk už nenašel. Šafránek prohrál 6:2, 3:6, 5:7.

1. kolo dvouhry - muži
Maxime Janvier (FRA, 233.) - Enrique Lopéz-Peréz (ESP, 274.) 1:6, 6:3, 4:6
Roman Safiullin (RUS, 400.) [LL] - Sanjar Fajziev (UZB, 255.) 7:5, 7:6 (7)
JAN ŠÁTRAL (187.) [8] - Jurij Rodionov (AUT, 806.) [Q] 6:1, 5:7, 5:7
ZDENĚK KOLÁŘ (226.) - Jozef Kovalík (150.) [5] 2:6, 6:3, 6:4
VÍT KOPŘIVA (429.) [WC] - Joao Domingues (POR, 195.) [9] 3:6, 6:7(14)
ADAM PAVLÁSEK (127.) [1] - Marsel Ilhan (TUR, 269.) 6:2, 6:1
Andrej Martin (SVK, 215.) [4] - Alexander Nedovjesov (KAZ, 229.) 6:4, 6:7(4), 7:6(6)

Vega Hernandéz, Zampieri (ESP/BRA) - Fayzijev, Janvier (UZB, FRA) 6:4, 7:5
López-Peréz, Molčanov (ESP/UKR) - KOLÁŘ, Panfil (POL) 3:6, 6:7(5)

Finále kvalifikace - ženy
Raluca Georgiana Serbanová (ROU, 360.) - Camilla Rosatellová (ITA, 264.) [6] 3:6, 4:6
Anhelina Kalininová (UKR, 213.) [1] - ANASTASIA ZARYCKÁ (301.) 6:4, 6:3
Ulrikke Eikeriková (NOR, 282.) - Amanda Carrerasová (GBR, 342.) 3:0, skreč Carrerasová
Olga Saezová Larraová (ESP, 241.) [4] - Chantal Škamlová (SVK, 249.) [5] 7:6 (4), 3:6, 6:4

Serbanová, Jašinová (ROU/RUS) - ALLERTOVÁ, KREJSOVÁ [WC] 5:7, 3:6
Komardinová, Kostovová (RUS/BUL) [1] - Rainanová, Šapatavová (IND/GEO) 3:6, 6:2, 4:10

Advantage Cars Prague Open by Zenova den po dni:

24.7.2017
Advantage Cars Prague Open by Zenova: Zarycká prošla do finále kvalifikace, Jaloviec dovolil Podlešákovi jediný gem

23.7.2017
Advantage Cars Prague Open by Zenova: Gengel si hlavní soutěž nezahraje. Úvod kvalifikace zvládlo pět Češek

22.7.2017
Advantage Cars Prague Open by Zenova: Gengel prošel do finále kvalifikace, Vocel s Minářem končí