Brno Cup: Vrbenský předčasně vzdal Šafránkovi, Nouza překvapivě vyřadil Hampela

- Daniel Kubelka

Hned desítka českých tenistů se snažila dostat do čtvrtfinále brněnského tenisového turnaje ITF. Obhájce titulu z roku 2016 Václav Šafránek potřeboval na postup jen jeden set, Michael Vrbenský po prohrané úvodní sadě duel předčasně ukončil. O velký šok se postaral na divokou kartu hrající Petr Nouza, který vyřadil o 1700 míst lépe postaveného Rakušana Lennyho Hampela. V generačním souboji přetlačil Jan Mertl o patnáct let mladšího Matěje Vocela. Ve čtyřhře byla blízko k velkému překvapení dvojice Nouza, Škoch, která byla dva míčky od vítězství na nejvýše nasazeným párem.

Vrbenský proti Šafránkovi nedohrál
Finalista letošní juniorské čtyřhry na Wimbledonu Michael Vrbenský (2002.) nedohrál utkání druhého kola brněnského ITF turnaje proti Václavu Šafránkovi (198.). Sedmnáctiletý talent českého tenisu ztratil první set za 27 minut hladce 1:6, poté utkání předčasně ukončil kvůli problémům se zády.

Nouza šokoval v Brně nasazenou trojku
Petr Nouza (2082.) se postaral ve 2. kole brněnského turnaje ITF o velké překvapení, když vyřadil třetího nasazeného Rakušana Lennyho Hampela (371.) po setech 6:4, 5:7 a 6:2. Nouza, hrající na divokou kartu, získal úvodní set za 49 minut, ve druhé sadě však neudržel vedení 5:4. Rozhodující třetí set už byl ale plně v režii českého tenisty, který od stavu 2:2 nepustil soupeře k jedinému gemu. Ve čtvrtfinále si Nouza zahraje s vítězem zápasu mezi Markem Gengelem a Lukášem Kleinem.

Mertl přetlačil Vocela a postupuje do čtvrtfinále
Generační souboj o postup do čtvrtfinále ovládl Jan Mertl (361.). Pětatřicetiletý tenista v takřka dvouhodinové bitva udolal o patnáct let mladšího Matěje Vocela (874.) ve dvou setech 7:6(3) a 6:3. V úvodní sadě přitom Mertl ztrácel dva gemy a za stavu 5:4 podával Vocel na vítězství v setu, dějství však nakonec urval v tiebreaku jeho soupeř. Ve druhém setu Vocel neudržel vedení 2:0, Mertl kontroval čtyřmi vyhranými gemy v řadě a nakonec dotáhl utkání k vítězství.

Staněk po výhře nad Némou slaví čtvrtfinále
Robin Staněk (592.) postupuje na brněnském turnaji ITF do čtvrtfinále. Na cestě mezi nejlepší osmičku porazil Slováka Patrika Nému (684.) ve třech setech 6:3, 2:6 a 6:2. Úvodní sadu vyhrál Staněk díky brejku ve čtvrtém gemu a získaný náskok udržel až do koncovky. Ve druhém setu naopak dominoval Néma, který i za pomocí dvou brejků ve třetí a páté hře srovnal stav zápasu. Třetí dějství se zlomilo za stavu 2:2, od té doby bodoval už pouze český tenista. Ten se ve čtvrtfinále utká s Janem Mertlem.

Gengel po překvapivé prohře skončil v osmifinále
Marek Gengel (635.) se s turnajem v Brně musí rozloučit již v osmifinále. Český tenista v něm prohrál s Lukášem Kleinem (1067.), na kterého nestačil 5:7, 1:6. Gengel byl v úvodním setu dvakrát o brejk pozadu, vždy ale dokázal včas zareagovat. V jedenáctém gemu ovšem ztratil potřetí v zápase servis a slovenský protihráč si již první sadu ujít nenechal. Ve druhém setu ztratil favorit podání dokonce čtyřikrát, zatímco Klein pouze jednou jednou. Překvapivého čtvrtfinále čeká v dalším zápase Petr Nouza (2082.).

Kellovský padl s pátým nasazeným
Dominik Kellovský (673.) skončil v Brně v osmifinále. Dvacetiletý hráč ve druhém zápase na turnaji nestačil na argentinského tenistu Juana Pabla Ficoviche (470.) 3:6, 1:6. Kellovský prohrával na začátku duelu 0:2, rebrejkem však srovnal na 2:2. V šesté hře podruhé v duelu ztratil servis, kvůli čemu také nakonec tuto sadu ztratil 3:6. Ve druhém dějství Čech přišel o vlastní podání hned třikrát a jelikož Ficovich si do konce zápasu udržel podání, musel se domácí borec rozloučit s turnajem před branami čtvrtfinále.

Kopřiva ve třech setech zdolal Poljaka
Vít Kopřiva (449.) splnil v osmifinále roli favorita, když po po dvou a půl hodinách vyřadil Davida Poljaka (731.), kterého zdolal ve třech setech 6:4, 2:6, 6:4. Kopřiva po úspěšné první sadě, v níž získal dva brejky, nestačil ve druhém setu na svého soupeře, který mu hned třikrát vzal servis. V závěrečném setu se čtvrtý nasazený dostal do vedení 5:1, protihráč brejkem v osmém gemu vykřesal naději, ta však netrvala dlouho, neboť v desáté hře mladší tenista ukončil zápas na svém servisu. O semifinále si postupující zahraje s Juanem Pablem Ficovichem (470.), ten v osmifinále snadno postoupil přes Dominika Kellovského (673.).

České derby pro Mertla se Šafránkem
Ryze český souboj v 1. kole brněnské čtyřhry vyzněl lépe pro dvojici Jan Mertl, Václav Šafránek, která porazila pár Antonín Bolardt, Jiří Vachtl 6:2 a 6:4. Zkušenější pár do zápasu vletěl, rychle vedl o tři gemy a získaný náskok udržel až do koncovky první sady. V podobném duchu se nesl i druhý set, který i přes závěrečný nápor Vachtla s Bolardtem znovu vyhrála favorizovaná dvojice.

Staněk s Hampelem potvrdili roli favoritů
Robin Staněk s Rakušanem Lenny Hampelem přehráli český pár Marko Pašalič, Dominik Süč v 1. kole čtyřhry v Brně po setech 6:2 a 6:3. Česko-rakouská dvojice vstoupila do zápasu lépe a první sadu ovládla díky brejkům ze čtvrté a osmé hry. Druhý set zlomili Staněk s Hampelem v šestém gemu, potřebný náskok pro ukončení sady a zápasu nakonec udrželi až do konce utkání.

Nouza se Škochem padli v supertiebreaku
Petr Nouza s Davidem Škochem do semifinále čtyřhry v Brně nepostoupili, když padli s dvojicí Chorvatů Sabanovovými 3:6, 6:3 a 8:10. Úvodní set rozhodl jediný brejk ve čtvrté hře, ve druhé sadě vedli Chorvaté už 3:1, česká dvojice ale pěti vyhranými gemy v řadě zařídila prodloužení zápasu. V supertiebreaku vedli Chorvaté 4:2, Češi kontrovali na 4:7, jenže to bylo z jejich strany vše a nakonec po boji s prvními nasazenými padli.

VÁCLAV ŠAFRÁNEK (198.) [1] - MICHAEL VRBENSKÝ (2002.) [WC]  6:1, skreč Vrbenský
PETR NOUZA (2075.) [WC] - Lenny Hampel (AUT, 371.)  6:4, 5:7, 6:2
Matej Sabanov (CRO, 1087.) [Q] - Alex Molčan (SVK, 515.) [7]  0:6, 6:7(3)

16.7.2017
Brno Open: Čtrnáctiletý Svrčina senzačně prošel do hlavní soutěže. Spolu s ním i další tři Češi