3. 7. 2017
Zajímavosti Grandslam

Tradice či rekordy aneb 10 věcí, které byste měli vědět o Wimbledonu

Tenisový turnaj Wimbledon je pevně spjat se zrozením tenisu. Od roku 1877 se londýnské travnaté kurty staly dějištěm, na nichž se utkávali všichni tenisté, kteří měli ambice psát historii bílého sportu. Centrální dvorec viděl epické bitvy, obrovské výzvy i rekordy, které byly překonávány. Zde je deset věcí, které byste o Wimbledonu měli vědět.

1) Nejúspěšnější tenisté
Jako každý jiný turnaj s dlouhou tradicí, i Wimbledon si během svých více než sta let existence vybudoval základnu superhvězd a legend, které se nesmazatelně zapsaly do historie travnatých dvorců v All England Clubu.

Mezi muži jsou jimi se sedmi tituly Roger Federer, Pete Sampras a William Renshaw. V ženské dvouhře pak s devíti triumfy Martina Navrátilová. Velmi úspěšnou hráčkou byla Elizabeth Ryanová, která získala 12 titulů ve čtyřhře a k nim přidala 9 titulů v mixu.

2) Dress Code
Wimbledon si velmi zakládá na svých tradicích a jednou z nich je bílé oblečení. Právě bílé dresy musí hráči a hráčky na zápasy oblékat a organizátoři nepovolují výjimky.

3) Barvy turnaje
Oficiální barvy podniku v All England Clubu jsou fialová, zelená a bílá. Tyto barvy jsou znázorněny například na logu Wimbledonu či na zařízení v areálu.

4) Prostřední neděle
Pouze čtyřikrát v historii se kvůli počasí musela porušit tradice volného dne, během něhož se Wimbledon přerušuje. Stává se tak vždy v neděli na konci prvního týdne. Naposledy se muselo hrát v neděli v minulé sezoně, když v předchozích dnech program výrazně protahoval a narušoval déšť.

5) Slečna nebo paní
Organizátoři turnaje si velmi zakládají na dobrém vychování a je tak pravidlem, že od umpirových rozhodčích vyžadují, aby tenistky byly při zápasech oslovovány tituly „Miss“ nebo „Mrs.“, tedy slečna nebo paní. Naopak u mužských tenistů toto oslovování není pravidlem a rozhodčí při počítání skóre mohou používat jen příjmení hráčů. Není však výjimkou, že i muži jsou titulování jako „Mr.“, tedy pan.

6) Maratón Isnera s Mahutem
Stalo se tak v roce 2010, kdy se 24. června rozhořela nekonečná bitva mezi Američanem Johnem Isnerem a Francouzem Nicolasem Mahutem. Zápas byl několikrát přerušen kvůli dešti a dokonce se musel hrát ve třech dnech. Na konci zápasu vyhrál Isner 70:68 v rozhodujícím pátém setu po neuvěřitelných 11 hodinách hry.

7) Fronty
Již tradiční jsou ve Wimbledonu divácké fronty. Pokud chcete jít na turnaj, měli byste si pospíšit nebo se zařadíte do nekonečného zástupu milovníků tenisu. Fanoušci dokonce pořádají noční kempování, aby se dostali do areálu hned následující ráno.

8) Duch Johna McEnroea
V areálu All England Clubu se v místním muzeu nachází hologram Johna McEnroea, jemuž se také přezdívá duch Johna McEnroea. V muzeu se bývalý tenista pohybuje jako virtuální průvodce, který vám povypráví o turnaji i mnohé anekdoty.

9) Trofeje a prize money
Vítěz mužského turnaje obdrží stříbrný pohár, který měří zhruba 47 centimetrů. Vítězka ženské dvouhry si odnese stříbrný talíř, jenž je znám také jako „Venus Rosewater Dish“. Trofej je pojmenována podle růžového oleje bohyně Venuše.

Od roku 2007 má Wimbledon stejné prize money pro muže i ženy.

10) Jahody se smetanou
Pravděpodobně nejstarší a nejvíce legendární tradice britského turnaje. Jahody se smetanou jsou nabízeny divákům k osvěžení od začátku celé dlouhé historie Wimbledonu a v současnosti by si anglický turnaj bez této pochutiny snad ani nebylo možné představit.

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Denní menu, 23.1.2022: Krejčíková postoupila do čtvrtfinále, premiérový titul vybojovala Palicová

Barbora Krejčíková v neděli postoupila na Australian Open mezi osmičku nejlepších, když v osmifinále porazila dvojnásobnou vítězku úvodního grandslamu sezony z let 2012 a 2013,…

Druhý pokus vyšel! Palicová slaví v Antalyi premiérový titul

Co se nepovedlo před týdnem, zvládla Barbora Palicová (818.) dnes. Druhé po sobě jdoucí finále turnaje s dotací 15 000 amerických dolarů v turecké Antalyi si česká tenistka…

Australian Open: Skvělá Krejčíková deklasovala Azarenkovou a postoupila do čtvrtfinále!

Nedělní program na grandslamovém Australian Open přinesl první část zápasů osmifinále dvouhry. V ženské části turnaje nadále září česká hvězda Barbora Krejčíková, která je po…

Rostoucí počet fanoušků? Příjemné, chci jim dál dělat radost! hlásí Krejčíková

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z MELBOURNE – Když Barbora Krejčíková vedla nad Viktorií Azarenkovou 3:1 na gemy, ozýval se arénou Roda Lavera originální popěvek „ba ba bá ba ba Barbora!“.…

Denní menu, 22.1.2022: Vondroušová na Australian Open dohrála. Forejtek deblový titul nezískal

Na letošním Australian Open bude ve dvouhře pokračovat již jen Barbora Krejčíková. Rozhodlo o tom sobotní utkání Markéty Vondroušové s Arynou Sabalenkovou, ve kterém česká…

Krejčíková se těší na skvělý zápas. Vzestup Barbory je neuvěřitelný, vzkazuje Azarenková

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z MELBOURNE – Může letos existovat na Australian Open náročnější úkol? Barbora Krejčíková narazí v nedělním osmifinále na dvojnásobnou turnajovou šampionku…

Další články