3. 7. 2017
Zajímavosti Grandslam

Tradice či rekordy aneb 10 věcí, které byste měli vědět o Wimbledonu

Tenisový turnaj Wimbledon je pevně spjat se zrozením tenisu. Od roku 1877 se londýnské travnaté kurty staly dějištěm, na nichž se utkávali všichni tenisté, kteří měli ambice psát historii bílého sportu. Centrální dvorec viděl epické bitvy, obrovské výzvy i rekordy, které byly překonávány. Zde je deset věcí, které byste o Wimbledonu měli vědět.

1) Nejúspěšnější tenisté
Jako každý jiný turnaj s dlouhou tradicí, i Wimbledon si během svých více než sta let existence vybudoval základnu superhvězd a legend, které se nesmazatelně zapsaly do historie travnatých dvorců v All England Clubu.

Mezi muži jsou jimi se sedmi tituly Roger Federer, Pete Sampras a William Renshaw. V ženské dvouhře pak s devíti triumfy Martina Navrátilová. Velmi úspěšnou hráčkou byla Elizabeth Ryanová, která získala 12 titulů ve čtyřhře a k nim přidala 9 titulů v mixu.

2) Dress Code
Wimbledon si velmi zakládá na svých tradicích a jednou z nich je bílé oblečení. Právě bílé dresy musí hráči a hráčky na zápasy oblékat a organizátoři nepovolují výjimky.

3) Barvy turnaje
Oficiální barvy podniku v All England Clubu jsou fialová, zelená a bílá. Tyto barvy jsou znázorněny například na logu Wimbledonu či na zařízení v areálu.

4) Prostřední neděle
Pouze čtyřikrát v historii se kvůli počasí musela porušit tradice volného dne, během něhož se Wimbledon přerušuje. Stává se tak vždy v neděli na konci prvního týdne. Naposledy se muselo hrát v neděli v minulé sezoně, když v předchozích dnech program výrazně protahoval a narušoval déšť.

5) Slečna nebo paní
Organizátoři turnaje si velmi zakládají na dobrém vychování a je tak pravidlem, že od umpirových rozhodčích vyžadují, aby tenistky byly při zápasech oslovovány tituly „Miss“ nebo „Mrs.“, tedy slečna nebo paní. Naopak u mužských tenistů toto oslovování není pravidlem a rozhodčí při počítání skóre mohou používat jen příjmení hráčů. Není však výjimkou, že i muži jsou titulování jako „Mr.“, tedy pan.

6) Maratón Isnera s Mahutem
Stalo se tak v roce 2010, kdy se 24. června rozhořela nekonečná bitva mezi Američanem Johnem Isnerem a Francouzem Nicolasem Mahutem. Zápas byl několikrát přerušen kvůli dešti a dokonce se musel hrát ve třech dnech. Na konci zápasu vyhrál Isner 70:68 v rozhodujícím pátém setu po neuvěřitelných 11 hodinách hry.

7) Fronty
Již tradiční jsou ve Wimbledonu divácké fronty. Pokud chcete jít na turnaj, měli byste si pospíšit nebo se zařadíte do nekonečného zástupu milovníků tenisu. Fanoušci dokonce pořádají noční kempování, aby se dostali do areálu hned následující ráno.

8) Duch Johna McEnroea
V areálu All England Clubu se v místním muzeu nachází hologram Johna McEnroea, jemuž se také přezdívá duch Johna McEnroea. V muzeu se bývalý tenista pohybuje jako virtuální průvodce, který vám povypráví o turnaji i mnohé anekdoty.

9) Trofeje a prize money
Vítěz mužského turnaje obdrží stříbrný pohár, který měří zhruba 47 centimetrů. Vítězka ženské dvouhry si odnese stříbrný talíř, jenž je znám také jako „Venus Rosewater Dish“. Trofej je pojmenována podle růžového oleje bohyně Venuše.

Od roku 2007 má Wimbledon stejné prize money pro muže i ženy.

10) Jahody se smetanou
Pravděpodobně nejstarší a nejvíce legendární tradice britského turnaje. Jahody se smetanou jsou nabízeny divákům k osvěžení od začátku celé dlouhé historie Wimbledonu a v současnosti by si anglický turnaj bez této pochutiny snad ani nebylo možné představit.

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Pardubická juniorka: Nicod zvládl dvojboj. Valentová povolila Forejtkové jen tři gemy

V pořadí 95. ročník prestižní Pardubické juniorky nabídl ve čtvrtek kompletní semifinále dvouhry a finále čtyřhry. Nejvýše nasazený Jakub Nicod vyzrál zkraje programu na Maxima…

Rychlý konec favoritů! Tisícovka v Montréalu připomněla 23 let starý zápis z Indian Wells

Více než 23 let se nestalo, aby tři nejvýše nasazení účastníci podniku kategorie ATP Masters 1000 vypadli hned ve svém úvodním utkání. Na National Bank Open v Montréalu však…

Denní menu, 10.8.2022: Plíšková v Torontu zničila Anisimovovou, Forejtek uspěl v Meerbuschi

Karolína Plíšková vyzvala ve druhém kole National Bank Open v Torontu Američanku Amandu Anisimovovou, kterou vyprovodila z kurtu za necelou hodinu hru po setech dvakrát 6:1. Česká…

Odplata za 53 minut! Plíšková v Torontu nedala šanci Anisimovové a zahraje si osmifinále

Sotva si mohla přát lepší scénář zápasu. Karolína Plíšková (14.) prosvištěla druhým kolem National Bank Open v Torontu jako uragán, když ztratila proti Amandě Anisimovové (22.)…

Pardubická juniorka: Do semifinále postoupili Nicod, Bartoň, Valentová či Forejtková

Druhý srpnový týden patří na východě Čech tradičně republikovému mistrovství starších dorostenců. V pořadí 95. ročník prestižní Pardubické juniorky měl ve středu na programu…

Laver Cup: Tým Evropy je kompletní! Posilu hlásí i výběr zbytku světa

Pátý ročník týmového Laver Cupu zná přibližně měsíc a půl před svým startem většinu účastníků. Evropský celek doplnili pro londýnské vydání akce členové elitní desítky žebříčku…

Další články