Denní menu, 20.6.2017: Šafářová, Kvitová a Siniaková v Birminghamu postupují, Vondroušová po nevyužitých setbolech končí

- Filip Lefenda, Radek Štohl

Poprvé od druhého kola Roland Garros se na soutěžních kurtech představila Petra Kvitová. Češka se na turnaji v Birminghamu střetla na oblíbené trávě s krajankou Smitkovou, kterou porazila bez ztráty podání ve dvou setech. V osmifinále je i přes komplikace v závěrech setů také Kateřina Siniaková. Cenného úterního vítězství dosáhla Lucie Šafářová, která po dvou odvrácených mečbolech porazila Dominiku Cibulkovou. Sedmnáctiletá Vondroušová dnes mohla zaznamenat první travnaté vítězství v hlavní soutěži turnaje WTA, ve druhém setu však nevyužila čtyři setboly a nakonec prohrála ve dvou sadách. Na Britských ostrovech se představí také Lucie Šafářová. Na challengeru v Popradu přijde řada hned na kvarteto českých tenistů. A to není vše - úterní menu je vskutku štědré.

15:00

ŠAFÁŘOVÁ ODVRÁTILA S CIBULKOVOU DVA MEČBOLY: Lucie Šafářová v úvodním kole v Birminghamu zdolala Dominiku Cibulkou, proti které odvrátila dva mečboly, 5:7, 7:6 (7), 7:5.

Češka vstoupila do utkání výborně a v pátém gemu soupeřku brejkla. V desáté hře ovšem nedokázala zúročit stav 40:15 a využít tři setboly, čímž dovolila protihráčce srovnat a následně i otočit vývoj setu. I ve druhé sadě se Šafářová dostala jako první k brejku, Cibulková však zareagovala okamžitým rebrejkem. Dějství dospělo až do zkrácené hry, v níž níže postavená hráčka na žebříčku musela odvrátit dva mečboly, aby se za stavu 8:7 probojovala ke čtvrtému setbolu v zápase. Ten úspěšně proměnila a mohla se soustředit na závěrečné dějství. V něm ztratila ve třetím gemu podání, čistou hrou si servis ale vzala zpátky v osmé hře. Ve dvanáctém gemu se sympatická tenistka probojovala při podání Slovenky k mečbolu, který hned využila. O čtvrtfinále zabojuje nedávná vítězka grandslamové čtyřhry z French Open s Naomi Ósakovou.  – Dominika Cibulková (6.) – Lucie Šafářová (41.), vzájemná bilance 7:5, 6:7 (7), 5:7

12:00

KVITOVÁ TRAVNATOU PREMIÉRU ZVLÁDLA: Petra Kvitová se poprvé od vyřazení z Roland Garros představila v soutěžním utkání, když se v úvodním kole turnaje v Birminghamu střetla na oblíbené trávě s krajankou Terezou Smitkovou. Se šťastnou poraženou z kvalifikace neměla nasazená sedmička slitování, když ji přemohla bez ztráty podání po setech 6:2 a 6:3. V osmifinále narazí Kvitová na domácí držitelku divoké karty Naomi Broadyovou (111.).

Více se o utkání dočtete v samostatném článku. - Tereza Smitková (167.) – Petra Kvitová (16.) 2:6, 3:6

13:30

VONDROUŠOVÁ PRVNÍ TRAVNATOU VÝHRU V HLAVNÍ SOUTĚŽI TURNAJE WTA NEVYBOJOVALA: Pohádkový příběh sedmnáctileté Markéty Vondroušové pokračoval i na travnatém turnaji v Birminghamu, kde prošla úspěšně kvalifikací. V úvodním kole však nestačila na Ashleigh Bartyovou, se kterou prohrála 5:7, 6:7. Česká tenistka v úvodním setu prohrála jednou servis a to v závěrečné hře, když neodvrátila pátý brejkbol. Ve druhé sadě brejkla soupeřku ve třetím gemu a v deváté hře mohla při servisu soupeřky zakončit sadu, stav 40:15 však nezužitkovala. Do stejné situace se talentovaná hráčka dostala i v následujícím gemu při vlastním podání, ani tentokrát třetí a čtvrtý setbol nevyužila. Set se nakonec dostal do tie-breaku, v němž jednoznačně uspěla o jedno místo výše postavená Australanka. – Markéta Vondroušová (78.) – Ashleigh Bartyová (AUS, 77.), 5:7, 6:7 (1)

Siniaková si utkání v Birminghamu zkomplikovala, přesto postupuje
I přes komplikace v koncovkách obou dějství se z postupu ve dvou setech raduje v Birminghamu Kateřina Siniaková. Ta se na úvod turnaje střetla s Japonkou Nao Hibinovou, kterou porazila dvakrát 7:5. V prvním setu vedla Siniaková 4:2, poté se ale soupeřka dotáhla na 4:4. V devátém gemu získala Češka brejk, ale sadu nedopodávala. O dvě hry později brejkovala znovu, a to již dovedla dějství do vítězného konce.

Ve druhém setu dělil za stavu 5:1 Siniakovou od postupu už jen jeden vyhraný gem, Češka ale pak dvakrát ztratila servis a rázem bylo srovnáno. Naštěstí pro ni se v jedenácté hře zasloužila o další krádež podání právě ona, aby opět za stavu 6:5 konečně přidala potřebný poslední gem.

Turnaj na Mallorce skončil pro Voráčovou i Hlaváčkou hned v úvodním kole
Účinkování zkušené české deblistky Renaty Voráčové nemělo na ostrově Mallorca dlouhého trvání. Třiatřicetiletá tenistka v utkání úvodního kola čtyřhry nestačila po boku Rumunky Olaruové na belgicko-nizozemskou dvojici Mertensová, Schuursova, s níž prvně jmenované prohrály dvakrát 3:6.

Do dalšího kola se nepodívá ani Andrea Hlaváčková, která společně s Timeou Babosovou plnila na podniku roli nasazené dvojky. Česko-maďarský pár v úvodním zápase na turnaji prohrál s deblem Duqueová-Marinová, Irigoyenová, když za celý zápas ztratil pětkrát servis. Šance na obrat nastala ve druhé sadě ve třetí hře, v níž přišel brejk, ten byl však smazaný na poslední chvíli v desátém gemu. V tom favoritky nevyužily dva setboly a jelikož o podání přišly i ve dvanácté hře, s turnajem se loučí.

Šátral na challengeru v Blois dohrál
Sedmý nasazený Jan Šátral nezvládl své úvodní vystoupení na challengeru v Blois, když Slovince Blaže Rolu nedokázal za celé utkání ani jednou připravit o servis a prohrál 4:6, 1:6. Klíčový moment prvního setu se zrodil v desátém, tedy posledním gemu. Šátral v něm poprvé přišel o servis a ztráta koncovky dějství se na něm dost možná podepsala i ve zbytku utkání. V tom totiž uhrál se slovinským protivníkem, s nímž se v kariéře nikdy dříve neutkal, už jen jediný gem.

Aegon Classic Birmingham (ženy, GBR, 819 940 USD, tráva, 1. kolo dvouhry)
Nao Hibinová (JPN, 87.) – KATEŘINA SINIAKOVÁ (40.) 5:7, 5:7
TEREZA SMITKOVÁ (167.)[LL] – PETRA KVITOVÁ (16.)[11] 2:6, 3:6
MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (78.)[Q] – Ashleigh Bartyová (AUS, 77.) 5:7, 6:7 (1)
Dominika Cibulková (SVK, 6.)[3] – LUCIE ŠAFÁŘOVÁ (41.) 7:5, 6:7 (7), 5:7

Mallorca Open (ženy, ESP, 250 000 USD, tráva, 1. kolo čtyřhry)
Olaruová (ROU), VORÁČOVÁ – Mertensová (BEL), Schuursová (NED) 3:6, 3:6
Duqueová-Marinová (COL), Irigoyenová (ARG) – Babosová (HUN), HLAVÁČKOVÁ [2] 6:3, 7:5

Challenger tour

Poprad Tatry Challenger 2017 (muži, SVK, antuka, 64 000 EUR)

Filip Horanský (SVK, 433.)[Q] – VÁCLAV ŠAFRÁNEK (201.) 6:4, 6:7(7), 2:6
Michael Linzer (AUT, 269.) – PETR MICHNEV (238.) 6:7(5), 7:6(9), 6:4
Danilo Petrovič (SRB, 265.) – ZDENĚK KOLÁŘ (272.) 1:6, 3:6
 ADAM PAVLÁSEK (147.)[7] – Peter Vajda (SVK, 1155.)[WC] 6:2, 6:1

17:00 Horanský, Šproch (oba SVK)[WC] – Cornea (ROU), KOLÁŘ 3:6, 2:6

Popradský challenger sledujeme podrobně v samostatném článku.

Internationaux de Tennis de Blois (muži, FRA, 43 000 EUR, 1. kolo dvouhry)
Blaž Rola (SLO, 259.) – JAN ŠÁTRAL (140.)[7] 6:4, 6:1

XIXO OPEN Europe Tennis Center, Budapešť (muži, HUN, 25 000 USD, antuka, 1. kolo dvouhry)