Šampiona z loňského Roland Garros trápí zdraví: Chci se dát fyzicky dohromady, přeje si Patrik Rikl

Do úvodního kola ostravské kvalifikace zasáhl také sedmnáctiletý Patrik Rikl, který se dává dohromady po vleklých zraněních. Vítěz juniorské čtyřhry z loňského Roland Garros potrápil favorizovaného Inda Sumita Nagala, s nímž mu chyběl jen krůček k tomu, aby střetnutí dovedl do rozhodujícího setu. Nakonec soupeři podlehl 4:6 a 5:7, v pozápasovém rozhovoru se ale snažil myslet především pozitivně. Do debla v Ostravě nezasáhne, rád bys se připravil na nadcházející trio domácích turnajů série Futures.

Patriku, jak byste zhodnotil utkání?
Byl to super zápas. Jsem rád, že jsem ho vůbec dohrál a že hraji bez bolestí. Trochu to pořád cítím - čím déle hraji a jsem na kurtu, tím více to bolí. Jsem rád, že jsem zápas dohrál. Myslím, že na to, že jsem fakt dlouho nehrál, to bylo dobré. Takže spokojenost.

Hned v prvním gemu vás soupeř brejknul. To asi nebyl zrovna povedený vstup do zápasu…
Povedený nebyl, ale po pár míčích jsem si zvykl, a pak už to bylo vyrovnané až do posledního míče.

Soupeř za stavu 5:2 servíroval na vítězství v prvním setu, dokázal jste ho ale brejknout. Necítil jste šanci na zvrat?
Cítil. On ale ten gem, kdy jsem ho brejknul, nezahrál vůbec dobře, na tu koncovku už se ale pak soustředil. S tím už jsem nic neudělal.

Ve druhém setu jste vedl 4:1, měl jste dokonce brejkbol na 5:1. Rozhodující asi bylo, že jste nedokázal gem dovést do vítězného konce…
Přesně tak. Pak jsem měl za stavu 5:4 ještě setbol a udělal jsem hroznou chybu, ale to se stane. Nejsem ještě úplně vyhraný, snad to však bude lepší a lepší.

Jak už jste řekl, za stavu 5:4 jste měl setbol. Co bylo při tom míči špatně? Co byste teď udělal jinak?
Já úplně zkazil return. Kdybych to mohl vrátit, určitě bych ho dal do kurtu. (úsměv)

Překvapil vás něčím soupeř?
Vzhledem k tomu, že ho vůbec neznám a nevím, jak hraje, tak asi ne.

Letos jste hrál na okruhu jen jeden jediný zápas, a to ještě za juniory. Tam jste ve třetím setu v tiebreaku prohrál se Slovákem. Jak na to utkání vzpomínáte?
Pamatuji si ho. Byl to zase zápas po půl roce, k tomu prostě není moc co říci. Člověk se rozkoukává a než jsem začal hrát další zápasy, tak jsem se zase zranil. Takže jsem fakt rád za každý dohraný zápas. Uvidíme, jak to půjde dále.

Takže jsou na vině zranění?
Měl jsem tři měsíce zraněná záda. Před tím, než jsem hrál ty juniory, jsem měl dlouho špatnou ruku.

Vloni jste si zahrál mezi muži jen dva turnaje. Proč jich nebylo více?
Zase to bylo zraněním. Dlouho jsem nehrál, odehrál jsem jen pár turnajů.

Ve finále kvalifikace v Jablonci nad Nisou jste porazil v tiebreaku rozhodujícího setu 7:5 Dominika Rečka, který byl za tento zápas posléze oceněn Cenou fair play. Co na to říkáte?
Že byl oceněn, to ani nevím. Ale vím, že je to velmi slušný kluk. Už si úplně nevzpomínám, co se tam stalo. Možná přiznal za důležitého stavu nějaký servis. Ale že byl oceněný, to vůbec nevím.

Jsou Dominikova gesta skutečně tak ojedinělá, nebo se s tímto chováním setkáváte na okruhu častěji?
Moc lidí takhle férových není. Tady mezi Čechy je ale Dominik opravdu dobrý kluk. To, co předvedl, bylo hezké.

Jak jste na tom se zdravím aktuálně? Už je to vše lepší?
Už se to lepší, ale pořád musím cvičit záda. Kdy to bude dobré, to nevím. Je to na dlouho.

Jaké jsou tedy vaše plány pro letošní sezonu?
Odehrát co nejvíce zápasů, získat co nejvíce bodů a dát se nějak fyzicky dohromady.

Budete v Ostravě startovat i ve čtyřhře?
Nebudu. Jedu domů a zkusím se připravit na ty futury, které teď budou.

Jaké turnaje futures tedy máte v plánu?
Tady v Česku teď budou tři za sebou, takže je všechny objedu a uvidíme.

Prosperita Open den po dni:

Neděle 30. 4.:

Prosperita Open: Druhé kolo kvalifikace i s pěti Čechy, ozdobou nedělního programu souboj Michneva s Mertlem

Sedmnáctiletý talent Paroulek překvapil Ostravu: Nepočítal jsem s tím, že tady něco vyhraju

Sobota 29. 4.:

Prosperita Open 2017: Mertl s Gengelem prošli do druhého kola kvalifikace, uspěl také sedmnáctiletý Paroulek

Los hlavní soutěže Prosperita Open: Pavláska čeká na úvod Donati, Rosol změří síly se Setkičem