Prosperita Open 2017: Mertl s Gengelem prošli do druhého kola kvalifikace, uspěl také sedmnáctiletý Paroulek

- Jan Vojkůvka, Filip Lefenda

Čtrnáctý ročník ostravského challengeru Prosperita Open začal v sobotu prvním kolem kvalifikace. Turnaj, na kterém se v této sezoně zvýšila dotace na 64 000 eur, rozehrála během prvního dne čtveřice českých tenistů. Hned tři z nich přitom byli úspěšní!

Mimo hru zůstanou v prvním kole Petr Michnev a Marek Jaloviec, kteří mají volný los a vstoupí do kvalifikace až v další části.

Michnev se ve druhém kole utká s pětatřicetiletým Janem Mertlem, který si připsal hladký postup přes Litevce Lukase Mugevičiuse. Mertl v utkání zvítězil 6:3, 6:1 a za pouhých 50 minut mohl slavit postup, když v utkání nečelil žádnému brejkbolu a sám využil 4 z 8 příležitostí na returnu.

„Nehrál jsem úplně nejhůř. Ale byl to můj první zápas na antuce po půl roce. Soupeř mi to hodně ulehčil, takže na rozehrání dobré,“ hodnotil s úsměvem Mertl. „Soupeře vůbec neznám, ale čekal jsem, že bude hrát lépe. Překvapil mě, jak moc chyboval.“

Velmi náročný los pro první kolo vyfasoval Patrik Rikl, který v Ostravě startoval na základě divoké karty. Proti němu se postavil Ind Sumit Nagal, 380. hráč světa, který se ale na svůj postup výrazně nadřel. V duelu plném brejků (celkem se hrálo 29 brejkbolů, z nichž 8 bylo využito) zvítězil Nagal 6:4, 7:5, ale zejména v druhé sadě byl ve velkých problémech. Rikl do druhého setu vstoupil výborně a vedl 2:0 a posléze dokonce 4:2. Jenže Nagal využil svých zkušeností a kvalit a podařilo se mu nepříznivý vývoj otočit. Potvrdil tak roli favorita.

„Byl to super zápas a jsem rád, že jsem vůbec dohrál. Hraji takřka bez bolesti. Sice to pořád cítím, ale jsem rád, že jsem zápas dohrál po tak dlouhé době, co jsem nehrál,“ podotkl Rikl, který byl zkraje sezony zraněný. Napřed ho trápily problémy s rukou a následně tři měsíce léčil záda. „Je to lepší, ale pořád musím cvičit. A kdy to bude úplně vyléčené říct nedokážu.“

Druhým úspěšným českým kvalifikantem se v sobotu stal Marek Gengel. Jednadvacetiletý hráč narazil v úvodním kole na Victora-Mugurela Anagnastopolu, kterého přehrál za pouhých 45 minut hry 6:3 6:1. „Vycházel mi dobře servis, kterým jsem také trefil čtrnáct es. Nikdy dobře se mi takhle neservírovalo. Ve druhém setu byl již trochu odevzdaný, nesnažil se tak jako v prvním setu, díky čemuž jsem to měl lehčí,“ uvedl po zápase Gengel, kterého v dalším kole čeká Rakušan Ofner.

Na závěr sobotního programu proklouzl do druhého kola kvalifikace také sedmnáctiletý Tadeáš Paroulek, který si překvapivě poradil s Rumunem Victorem Vladem Corneou. První set vyhrál český mladík 6:4, v tom druhém vedl už 5:0, soupeř se ale dokázal ještě vzchopit a dotáhnout na rozdíl jediného gemu. Desátá hra druhé sady ale patřila již opět Paroulkovi, který tak druhé dějství vyhrál shodným poměrem jako to první.

„Znervózněl jsem, je to tady můj první turnaj na okruhu ATP challenger. Nepočítal jsem s tím, že bych mohl něco uhrát. Soupeř se trochu chytnul, začal hrát lépe, a to se projevilo i na skóre,“ okomentoval slabší moment ze závěru zápasu Paroulek. Jak se ale následně ukázalo, mrzet ho to vůbec nemuselo.

1. kolo kvalifikace
PETR MICHNEV (237.) – volný los
JAN MERTL (361.) – Lukas Mugevičius (LTU, 397.) 6:3, 6:1
Arťom Smirnov (UKR, 534.) – Reda El Amrání (MAR, 556.) 3:6 3:6
Gian Marco Moroni (ITA, 823.) – Marvin Netuschil (GER, 309.) 6:3 3:6 6:7 (5)

Sobota 29. 4.:

Los hlavní soutěže Prosperita Open: Pavláska čeká na úvod Donati, Rosol změří síly se Setkičem