Gengel udělal v Praze důležitý krok v kariéře. První bod mi pomůže psychicky, hlásí

- Jakub Mezlík

Až si v pondělí po French Open otevře žebříček ATP, uvidí tam i svoje jméno. Marek Gengel se v Praze poprvé v kariéře probojoval přes první kolo turnaje Futures a získal první bod do singlového pořadí.

Dvacetiletý tenista dostal divokou kartu na účast v kvalifikaci pražského turnaje, a hned na úvod narazil na 1052. hráče světa Petera Goldsteinera. Rakouský hráč nebyl tak nepříjemný výkonem, jako spíše svými projevy během zápasu, kdy se často vztekal a hlasitě komentoval téměř každou výměnu.

„Soupeř byl trochu divný, nechápu, co tady dělá, podle mě na takové turnaje nepatří,“ nebral si servítky Gengel. Během zápasu se však nenechal výrazně vykolejit a vyhrál 7:5, 6:3. „Měl jsem podporu, přijeli rodiče, hrálo se mi dobře.“

Finále kvalifikace zvládl rovněž ve dvou setech, dalšího českého hráče startujícího na divokou kartu Lukáše Vejvaru porazil 6:3, 6:2. „Kromě nepovedeného začátku, kdy mě trochu bolela ruka a musel jsem si ji nechat obstříknout, to bylo dobré.“

Po zápase proti Vejvarovi zároveň vyslovil přání, aby konečně nenarazil v 1. kole na těžkého soupeře. „Přál bych si na rozjezd kvalifikanta,“ hlásil a zavzpomínal na svoje dvě účasti v hlavní soutěži v loňském roce: „Bohužel jsem vždy dostal hráče, kteří byli docela vysoko na žebříčku.“ Gengel vypadl v Heraklionu s Francouzem Lokolim (tehdy 511. hráč světa) a ve Friedbergu s Němcem Hanfmannem (tehdy 738.).

Přání českého tenisty se splnilo, a když viděl, že mu los přisoudil Poláka Szymona Walkowa, který také prošel kvalifikací, byl spokojený. „Věděl jsem, že je to hratelné, lepší, než kdybych šel na hráče, který je okolo pětistovky,“ říkal.

A stejně jako bez ztráty setu zvládl kvalifikaci, uspěl i v 1. kole. Svůj historicky první bod do žebříčku vybojoval po vítězství 6:4, 6:3. „Bylo to super, cítil jsem to. A když já to cítím, tak můžu porazit kohokoliv,“ usmíval se po zápase spokojený Gengel. Prolomení prvního kola je pro něj důležitá vzpruha. „První bod je pro mě dobrý hlavně psychicky, teď doufám, že to půjde lépe.“

Ve druhém kole narazí český tenista na 379. hráče světa Inda Sumita Nagala, který v úvodním kole přehrál Polánku. „Jsem rád, že mám první bod, a teď už by to bylo jen navíc, kdybych tady něco uhrál. Ale samozřejmě se chci dostat co nejdál, když to budu cítit, tak se dá porazit každý,“ prohlásil odhodlaně.

Jednu důležitou metu si Gengel splnil, teď si ve své kariéře dává další. „Mým cílem teď bude získat body na to, abych se dostával do hlavních soutěží na Futures.“