Překvapivé prohlášení šéfa ruského tenisu. Olympiádu vynechá obhájce stříbra i světová šestka

- Jan Vojkůvka

Olympijské hry se nezadržitelně blíží a tenisoví příznivci poznávají první jména, která se pod pěti kruhy představí. Otazníky nadále panují okolo startu ruských a běloruských tenistů, kteří sice nemají zakázano v Paříži startovat, ale jejich výběr bude omezený, přičemž musí být schváleni zejména Mezinárodním olympijským výborem. Jisté naopak je, že v Paříži nebudou určitě startovat Andrej Rubljov, Karen Chačanov a Ljudmila Samsonovová.

Už dříve v tomto roce vydal Mezinárodní olympijský výbor prohlášení, že v Paříži budou moci startovat ruští sportovci v omezeném počtu a po přísném posouzení jejich chování. Důvodem je válka, kterou Rusko rozpoutalo na Ukrajině. Sportovci, kteří chtějí pod pěti kruhy startovat, například nesmí nijak tuto válku podporovat.

V současnosti se hovoří o startu pouze několika desítek sportovců z Ruska, mezi nimiž samozřejmě budou figurovat i tenisté a tenistky. Těch se, jako jedněch z mála, sankce proti Rusku příliš nedotkly. Zároveň mezi nimi figurují také odpůrci války či agresivního režimu. Mezi těmito hráči vyčnívá zejména Darja Kasatkinová, která od propuknutí války na území Ruska nevstoupila.

Mezi odpůrce agresivní války své země patří také Andrej Rubljov, který mohl v Paříži obhajovat zlato z mixu, které vybojoval v Tokiu po boku Anastasije Pavljučenkovové. V Paříži však Rubljov startovat nebude, stejně jako si tam nezahrajou stříbrný muž z dvouhry Karen Chačanov a Ljudmila Samsonovová.

Jejich absenci oznámil prezident Ruské tenisové federace Šamil Tarpiščev. „Rubljov, Chačanov a Samsonovová na olympiádě hrát nebudou. Andrej potřebuje odpočívat, neustále hraje bez přestávky. Tělo není vyrobeno ze železa,“ překvapil svým vyjádřením, přičemž o důvodech absence dalších zmíněných konkrétní nebyl.

Rubljov měl v poslední době zdravotní problémy a dokonce během turnaje v Madridu skončil v nemocnici s angínou a zaníceným prstem na noze. Byť si pauzu od tenisu nevzal a nadále hraje turnaje, jeho výkony tím byly ovlivněny a po titulu v Madridu se v Římě a na Roland Garros herně trápil. 

Přesto je informace, že vynechá olympiádu, hodně překvapivá. Turnaje totiž hraje i dál, od pondělí startuje na prestižní travnaté akci v Halle.

Více informací pak nemá ani Rubljovova maminka Marina Marjenková, která byla na situaci dotázána deníkem Sport24. „Ano, Andrej na hry do Paříže nepojede. Teprve nedávno jsem se od něj dozvěděla, že se olympiády nezúčastní. Ale neřekl mi proč. Měl samozřejmě chuť se tohoto turnaje zúčastnit,“ uvedla.

„Myslím, že to souvisí se zdravím. Andrej si prostě potřebuje najít čas, aby si vyléčil krk a nechal si odstranit mandle. V současné době podstupoval léčbu. Chápu, že po ní je tělo značně oslabené. To jsou mé domněnky, ale přesné důvody neznám," dodala.

Seznam všech tenistů, kteří se na olympijských hrách v Paříži představí, bude zveřejněn Mezinárodní tenisovou federací na začátku července.