Češi v akci: Šafářová v Tchaj-peji přehrála Kruničovou, Hradecká udolala Kozlovovou

- Petr Šístek

Do turnaje WTA v Tchaj-peji v úterý vstoupily kvalifikantka Lucie Hradecká, která zvládla utkání s Katerynou Kozlovovou, a na divokou kartu startující Lucie Šafářová, jež si poradila s Aleksandrou Kruničovou. Podařilo se jim tak napodobit Kateřinu Siniakovou, která postup do osmifinále vybojovala již v pondělí. Renata Voráčová se představila na turnaji v Petrohradě ve čtyřhře, kde ale spolu s Demi Schuursovou nestačily na třetí nasazené Darju Gavrilovovou a Kristinu Mladenovicovou.

Šafářová proti Kruničové nepřipustila komplikace

Lucie Šafářová se po Australian Open přesunula do Tchaj-peje, kde obdržela divokou kartu. V úvodním kole zde narazila na kvalifikantku Aleksandru Kruničovou. Česká tenistka byla před zápasem považována za výraznou favoritku, avšak průběh zápasu byl o poznání vyrovnanější, než se očekávalo.

První sada nabídla jediný brejkbol, který brněnská rodačka dokázala v šestém gemu využít a set tak následně dovedla k vítěznému konci po výsledku 6:3. Ve druhém dějství pak utkání nabylo na dramatičnosti. V úvodním gemu Šafářová nedokázala využít hned pět brejkbolů a další hra na servisu soupeřky se proměnila ve skutečný maraton. K vidění bylo sedm shod a celkově až při deváté příležitosti ve druhém setu dokázala Šafářová podání soupeřky prorazit.

Jediný brejkbol Kruničové pak Češka úspěšně odvrátila za stavu 4:3 a utkání následně již dopodávala do vítězného konce. V osmifinále se tak Lucie Šafářová utká se čtvrtou nasazenou Anastasií Sevastovovou, která Miju Katoové v úvodním kole dovolila uhrát pouze čtyři gemy.

Hradeckou nezastavila ani Kozlovová

Lucie Hradecká v Tchaj-peji zvládla projít dvoukolovou kvalifikací bez ztráty setu a v úvodním kole hlavní soutěže ji čekala Kateryna Kozlovová. Úvod utkání se nesl ve vyrovnaném duchu a první brejk dokázala česká tenistka zaznamenat v sedmé hře prvního setu. Ten úspěšně potvrdila, avšak set se jí za stavu 5:4 dopodávat nepodařilo a úvodní sadu tak musela rozhodovat až zkrácená hra. V ní Hradecká neztratila ani jeden míček po svém servisu a ovládla ji poměrem 7:3.

Druhé dějství započalo maratonským gemem, v němž si rodačka z Prahy i přes notné problémy a dva odvrácené brejkboly udržela podání, avšak v následujícím gemu na servisu jí již Ukrajinka dokázala servis sebrat. Právě tento brejk se ukázal být pro vývoj druhého setu rozhodující, neboť Kozlovová uhrávala gemy na svém podání s jistotou a po výsledku 6:4 srovnala stav utkání.

Do rozhodující sady ale vstoupila Češka skvěle, rychle se dostala do vedení 3:0 a i nadále na kurtu dominovala. Po dvou hodinách a dvaceti minutách tak dokázala utkání ovládnout poměrem 7:6(3), 4:6 a 6:1. V osmifinále se utká s turnajovou jedničkou Elinou Svitolinovou, která v úvodním kole Jevgeniji Rodinové dovolila uhrát pouhé tři gemy.

ATP / WTA

Taiwan Open (ženy, 250 000 USD, tvrdý povrch, 1. kolo dvouhry)

LUCIE HRADECKÁ (170.)[Q] - Kateryna Kozlovová (UKR, 99.) 7:6(3), 4:6, 6:1
LUCIE ŠAFÁŘOVÁ (55.)[WC] - Aleksandra Kruničová (SRB, 132.)[Q] 6:3, 6:4

St. Petersburg Ladies Trophy (ženy, 776 000 USD, tvrdý povrch - hala, 1. kolo čtyřhry)

RENATA VORÁČOVÁ, Demi Schuursová (NED) - Darja Gavrilovová (AUS), Kristina Mladenovicová (FRA)[3] 3:6, 4:6

CHALLENGERY

DOW TENNIS CLASSIC (ženy, 100 000 USD, tvrdý povrch - hala)

JESIKA MALEČKOVÁ - Montserrat Gonzalezová (PAR) 6:2, 6:7 (5), 6:2

KATEŘINA KRAMPEROVÁ, Katazyna Kawaová (POL) - Julia Boserupová, Varvara Lepchenková (obě USA)

Caterpillar Burnie International (ženy, 60 000 USD, tvrdý povrch, 1. kolo dvouhry)

MARIE BOUZKOVÁ - Jaimee Fourlisová (AUS)[WC] 3:6, 6:4, 6:2
BARBORA ŠTEFKOVÁ [7] - Aleksandrina Najdenovová (BUL) 6:2, 6:1

ITF / FUTURES

Aktobe Open (muži, KAZ F2, 25 000 USD, tvrdý povrch - hala)

VÁCLAV ŠAFRÁNEK [2] - Grigorij Lomakin (KAZ)[WC] 6:2, 6:4
JAN MERTL [6] - Michail Fufygin (RUS)[Q] 6:3, 6:7(3), 6:2

VÁCLAV ŠAFRÁNEK, Danylo Kaleničenko (UKR) - Maxmilian Neuchrist, David Pichler (oba AUT)[1] 6:2, 3:6, 15:13
TOMÁŠ PAPÍK, MAREK GENGEL - Michail Fufygin, Maxim Ratňuk (oba RUS) 5:7, 2:6

Egypt Men's Futures (muži, EGY F3, 15 000 USD, tvrdý povrch)

MICHAL SCHMID - Isaam Al Taweel (EGY) 4:6, 6:2, 6:4

LIBOR SALABA, MICHAL SCHMID [3] - PETR HÁJEK, VÍT KOPŘIVA 6:2, 6:2

GD TENNIS CUP (muži, TUR F4, 15 000 USD, tvrdý povrch)

MATĚJ VOCEL - Bastian Wagner (GER) 6:4, 7:5
FILIP BRTNICKÝ [Q] - Alexander Erler (AUT)[Q] 3:6, 4:6

MATĚJ VOCEL, FILIP BRTNICKÝ - Vasile Antonescu, Mircea-Alexandru Jecan (oba ROU)[3] 6:0, 7:6 (3)

ENGIE OPEN DE L'ISERE (ženy, 25 000 USD, tvrdý povrch - hala)

TEREZA SMITKOVÁ [4] - Sofia Šapatavová (GEO) 6:3, 7:6(1)
MARKÉTA VONDROUŠOVÁ [Q] - Tamara Korpatschová (GER)[2] 6:4, 4:6, 6:4

TEREZA SMITKOVÁ, Ilona Kremenová (BLR) - Chiara Frapolliová (SUI), Valeria Solovjevová (RUS) 6:1, 3:6, 10:7