Roger Federer získává titul z Australian Open!

- Patrik Lidmila

Roger Federer ve velmi očekávaném a vysoce sledovaném finále Australian Open 2017 přehrál Rafaela Nadala po setech 6:4, 3:6, 6:1, 3:6 a 6:3 a rozšířil svou již tak rekordní sbírku na osmnáct grandslamových titulů. Jeho španělský soupeř tak neuspěl ani ve třetím melbournském finále v řadě.

Zápas začal na podání Rafael Nadal, který nedal Švýcarovi šanci a čistou hrou získal první gem zápasu. Servis si dokázal bez problémů podržet i Federer a stejný obrázek hry byl k vidění až do sedmé hry prvního setu, v níž Nadal nedokázal čelit náporu soupeře, nabídl mu dva brejkboly a Federer dokázal hned ten první proměnit. Nadalovi v průběhu prvního setu hodně přálo štěstí, pomáhala mu také páska, ale oproti Federerovi nepředvedl příliš vítězných úderů a spíše spoléhal na dlouhé výměny a chyby soupeře. Naopak Federer se snažil chodit agresivně do útoku a i díky tomu dopodával první set k výhře 6:4.

Do druhého setu vstoupil lépe Rafael Nadal, když si uhájil své podání a hned se ve druhém gemu propracoval ke dvěma brejkbolům a ten druhý po chybě Federera využil. Tato hra se zdála jako dostatečný budíček pro švýcarského tenistu, který se vrátil ke své útočné hře z prvního setu. Dopracoval to až ke dvěma brejkbolům, ale na rozdíl od soupeře nedokázal ani jeden využít. V další hře si Rafael Nadal vypracoval tři brejkboly v řadě, ze kterých dokázal využít ten poslední. O podání přišel v následující hře i španělský tenista. O přestávce se hráči uklidnili a poté zlepšili svůj servis, který si udrželi až do konce setu. Druhý set tedy Rafael Nadal vyhrál 6:3

Třetí set začal Federer dobře, když se dostal do vední 40:0, ale poté nevynucenými chybami nabídl soupeři tři brejkboly, které ale všechny odvrátil přímými body z podání. Tento gem nakonec získal a to se ukázalo jako klíčový okamžik třetí sady. V další hře sebral aktivní hrou soupeři podání a Švýcar na kurtu dominoval. Čtvrtý gem se velmi podobal tomu prvnímu, akorát měl opačný průběh. Tentokrát nevyužil tři brejkboly švýcarský tenista a Nadal tak ještě vykřesal naději na zisk setu. Jenže Federer se nenechal rozhodit, v klidu si pohlídal podání a navíc v dalším gemu brejkl soupeře. V poslední hře Roger Federer musel odvracet dva brejkboly, ale vypjaté situace zvládl na jedničku a naopak využil svůj druhý setbol. Třetí set vyhrál Roger Federer 6:1.

Úvod čtvrtého setu oba hráči na podání zvládali až do stavu 2:1, kdy Roger Federer udělal dvě nevynucené chyby a ztrátu se mu už nepovedlo stáhnout. Poté se oba hráči dlouho přetahovali o výhru pátého gemu, ale tu ukončil Rafael Nadal fenomenálním úderem. V dalších gemech si oba hráči své podání pohlídali, jen Roger Federer jednou soupeři nabídl možnost brejkbolu, ale ta zůstala nevyužita. Čtvrtý set získal Rafael Nadal poměrem 6:3.

Hned v úvodu pátého setu nedokázal Roger Federer udržet své podání. Toho mohl v následující hře napodobit i švýcarský tenista, který měl k dispozici tři brejkboly, ale Nadal všechny možnosti aktivní hrou odvrátil. Třetí gem získal Federer čistou hrou. Další problémy na podání Rafael Nadal zvládl brilantně, když ve vypjatých situacích vždy dokázal vytáhnout výborný úder, na který zkrátka nešlo odpovědět. Na svém podání Federer nezachyboval a snížil. Švýcar se v dalším gemu konečně dočkal a prolomil svému soupeři servis. To mu nestačilo a nadále pokračoval ve své aktivní hře, díky které si vypracoval v dalším podání Nadala pět brejkbolů a ten poslední také využil. Dopodávat zápas už mu nedělalo problém, a tak Roger Federer získává titul z Australian Open.

Původní zpravodajství z Australian Open

Neděle 29. 1.

Dokázal jsem držet krok s každým a to je pro mě nejdůležitější, říká Nadal po finále

Finále smíšené čtyřhry ovládla dvojice Spearsová/Cabal

„Tenisová máma“ Mandlíková obdarovala Serenu: Trofej bych radši předala Plíškové, říká

Sobota 28. 1.

Australian Open: Nový rekord Open éry! Serena Williamsová přepisuje historii, vyhrála 23. grandslamový titul

Trenér Šafářové Čermák: Hrát už neplánuju, musím dovést Lucku mezi špičku¨

Jako na Majdanu: 14letá Ukrajinka vyhrála Australian Open, gratuloval jí Federer

Pátek 27. 1.

Team Bucie opět válí! Šafářová s Mattekovou-Sandsovou vyhrály finále na Australian Open

Australian Open: České finále vyhrála Šafářová! Nadal hraje o finále s Dimitrovem

Čtvrtek 26.1.

Federer před finále: Dokončím to, i kdybych pak neměl pět měsíců chodit

Plíšková a Šafářová přepisují historii! Kam Australian Open vynese Češky ve světových žebříčcích?

Michael Vrbenský na prvním grandslamu: Musím se naučit makat jako Nadal

Australian Open: Federer si zahraje o titul, ženské finále obstarají sestry Williamsovy