Tenisový areál na fotbalovém stadionu? Je to hezky udělané, shodují se reprezentantky s kapitánem

- Jan Vojkůvka, Marek Bartošík

První část výpravy českého BJKC týmu dorazila v pátek do španělské Sevilly, kde se bude příští týden hrát finálový turnaj ženské týmové soutěže. Kapitán Petr Pála má na místě prozatím k dispozici Marii Bouzkovou a Lindu Noskovou, na přílet dalších reprezentantek se bude v nadcházejících dnech čekat.

Španělští pořadatelé vytvořili malý a útulný tenisový areál poněkud netradičně na ploše fotbalového stadionu Estadio de La Cartuja. Jednotlivé kurty jsou kryty kovovou konstrukcí a plachtou, díky čemuž tvoří ideální halové podmínky pro případnou nepřízeň počasí.

Od pátku v tomto dějišti finálového turnaje Billie Jean King Cupu trénují také české tenistky pod vedením kapitána Petra Pály. „Je to hezky udělané,“ pravil během on-line tiskové konference pro česká média. „Teď jsme se podívali i na tréninkové dvorce. Kurty vypadají zevnitř líp než zvenku. Doufám, že přijdou nějací diváci.“

Prozatím jsou ve Španělsku s Pálou Linda Nosková a Marie Bouzková. Další reprezentantky jsou v Mexiku na Turnaji mistryň. Kdy do dějiště BJK Cupu dorazí i Markéta Vondroušová, Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková, je v tuto chvíli nejisté, což dělá vrásky i samotnému kapitánovi týmu.

„Uvidíme, kdy se sem dostanou. Jsem rád, že tu jsou Linda s Maruškou, jsou v plném procesu. Linda dlouhou dobu trénovala, než sem přijela, naopak Maruška má za sebou výživné zápasy, takže na úterý budou určitě připraveny,“ připomněl, že český tým vstoupí do turnaje už 7. listopadu proti Švýcarsku.

Jelikož je řada českých reprezentantek v Cancúnu a do Sevilly dorazí po vlastní ose po skončení účinkování na WTA Finals, ve hře byla i žádost o posunutí zápasu se Švýcarskem na středu. To však neprošlo přes ITF. „Žádali jsme ITF, posílal se oficiální dopis Českého tenisového svazu a odpověď byla, že se už začaly prodávat lístky. Tím ta komunikace skončila,“ řekl trochu rozmrzele Pála.

Jinak si ale se svými svěřenkyněmi nechtěl kazit první dojmy z připravených kurtů a prvních tréninků na nich. Spolu s Pálou přiletěla z České republiky stále ještě osmnáctiletá Nosková, která sice přes měsíc nehrála soutěžní zápas, ale na poslední vrchol sezony se poctivě chystala.

„Většinu času jsem se připravovala herním tréninkem i kondičně, abych byla v tenisovém i hracím rytmu. Jen týden po turnaji v Číně, který jsem skrečovala (kvůli nemoci, pozn. redakce), jsem měla volno,“ poodhalila Nosková, která si velmi váží možnosti být součástí Pálova výběru.

„Vždycky jsem chtěla být v reprezentaci, je skvělé, že tu s holkama můžu být a zažít týmovou atmosféru,“ usmívala se Nosková. „První trénink je za námi, uvidíme, jaké to bude v dalších dnech. Kurt je trochu rychlejší, ale to zrovna mně a mé hře sedí. Budu trénovat ještě večer, pak ráno a uvidíme, jak si zvyknu,“ dodala.

Naopak po vlastní ose přicestovala do Španělska Marie Bouzková, která kývla na možnost reprezentovat po cestě do Ameriky, kam se vydala po posledním turnaji v Nan-čchangu a kde si chtěla pár dní po náročných turnajích v teple odpočinout. „Přiletěla jsem v deset ráno z Floridy, měla jsem jinou cestu než zbytek týmu,“ poodhalila česká tenistka, kterou překvapilo, jak pořadatelé pojali tvorbu areálu na fotbalovém stadionu.

„Je to nezvyklé prostředí, je tady pět stanů. Centr a jednička jako hrací kurty a pak tři tréninkové kurty. Je to zvláštní vidět pět stanů vedle sebe. Ale jinak je to hezky postavené a kurt je příjemný,“ poznamenala. „Hrály jsme hodinu a půl na centru, je to supr kurt. Podmínky jsou hezké.“

Pětadvacetiletá Češka by mohla být v průběhu BJK Cupu žolíkem kapitána Pály, má totiž za sebou skutečně parádní závěr sezony. Prošla do finále v Nan-čchangu, zahrála si čtvrtfinále v Soulu, ve čtyřhře pak slavila tituly v Pekingu a Soulu.

„Poslední dobou jsem se cítila hodně dobře, od příletu do Ameriky (v srpnu, pozn. redakce) jsem zahrála na každém turnaji dost solidně. Do Asie jsem přiletěla dobře připravená, fyzicky se cítím moc dobře,“ pochvalovala si Bouzková. „V Číně jsem to dobře nastartovala v deblu, hodně jsem i natrénovala na singla. Finále v Nan-čchangu mě zamrzelo, ale byla to ode mě dobrá úroveň,“ uzavřela vzpomínkou na těsnou porážku s Kateřinou Siniakovou, které v souboji o titul podlehla 6:1, 6:7(5), 6:7(4).


Galerie