Zaslíbený Šarm aš-Šajch? Klimovičová v Egyptě opět pookřála, po vydařeném týdnu si žebříčkově polepší

- Petr Sumbal

Jestli pro českou tenistku Lindu Klimovičovou existuje nějaké tenisově zaslíbené místo, dost možná jím bude egyptský Šarm aš-Šajch, kde se v místním tenisovém areálu konají týden co týden turnaje pod hlavičkou ITF. A devatenáctiletá Češka právě tam zaznamenala nejlepší výsledky letošní sezóny. Po únorovém premiérovém titulu v kariéře zde uhrála ještě dvakrát semifinále a tento týden finále. Nikde se jí letos nedařilo víc.

Nutno říci, že povedený turnaj již mladá Češka zažít potřebovala. Antukové léto se jí příliš nepovedlo, až na turnaj ve Frýdku-Místku neuhrála nikde více než jedno vítězství. Po měsíční pauze od zápasů a přesunu do Egypta vypadla minulý týden na turnaji hraném na tvrdém povrchu hned v prvním kole, tento týden se ale úspěšně vrátila zpět na vítěznou vlnu.

Až do finále zvládla Klimovičová porážet jednu soupeřku za druhou drtivým způsobem, v žádném z dohromady osmi setů na cestě do finále svým soupeřkám nepovolila více než čtyři hry. V semifinále se Slovenkou Salmou Drugdovou pak dominovala natolik, že ztratila jen dva gemy a navrch soupeřce nadělila kanára.

Až ve finále se Klimovičové (552.) její vítězná jízda zadrhla. Nestačila na Řekyni Valentini Grammatikopoulouovou (235.), tedy tenistku, která je na žebříčku postavená o více než tři sta míst výše. I přesto, že favoritkou byla řecká tenistka, hrálo se v Šarm aš-Šajchu vyrovnané finále, které klidně mohlo skončit i opačně.

V první sadě Češka jednu chvíli vedla o brejk, ale nakonec set vyústil ve zkrácenou hru, ve které se Klimovičové nezadařilo a uhrála jen jeden bod. Také druhá sada byla vyrovnaná až do samotného konce a českou hráčku mohlo znovu mrzet, že si neudržela brzkou výhodu jednoho brejku.

Za stavu 5:5 se pak projevily zkušenosti o sedm let starší Grammatikopoulouové, která Klimovičové sebrala servis a finále posléze uzavřela čistou hrou na svém podání.

Povedený egyptský týden nejenže může Klimovičové vlít do žil zdravé sebevědomí, ale zároveň pomůže i jejímu žebříčkovému postavení. Mladá Češka si na své konto připíše za finálovou účast třicet bodů (body se jí připočítají 6. listopadu) a měla by si žebříčkově výrazně polepšit. Dokonce by mohla atakovat své maximum, kterým je 502. příčka.

V příštích týdnech by se měla Klimovičová představit na turnaji v italském Solarinu, kde začne kvalifikaci, a poté v tuniském Monastiru, kde vstoupí rovnou do hlavní soutěže. Vzhledem k tomu, že ve zbytku roku již neobhajuje velké množství bodů, by mohl její žebříčkový progres i nadále pokračovat.

Egypt 18 Sharm ElSheikh Women's Future, Šarm aš-Šajch (ženy, EGY, 25 000 USD, tvrdý povrch)
Finále dvouhry
Valentini Grammatikopoulouová (GRE, 235.) – LINDA KLIMOVIČOVÁ (552.) 7:6(1), 7:5