Vznikne desátý turnaj Masters? Nové plány mohou zkomplikovat přípravu na Australian Open

- Jan Vojkůvka

Pokud si odmyslíme v posledních letech covidové období, začínaly a začínají tenisové sezony neustále stejně – zahřívacími turnaji v Austrálii. Tradiční lednový kalendář ovšem může čekat pořádná revoluce, která může výrazně narušit přípravu před Australian Open. Zvažuje se totiž lednový velký turnaj v Saúdské Arábii.

Informaci o debatě ohledně velké akce v Saúdské Arábii vynesl na světlo světa prezident Italské tenisové federace Angelo Binaghi. Mimochodem muž, který s předstihem vypustil informaci o tom, že Milán přijde o Next Gen ATP Finals. Kvůli přesunu. Ano, do Saúdské Arábie.

Dobře informovaný italský funkcionář se podle italského deníku Il Corriere vyjádřil poněkud rýpavě, když uvedl: „Doufám, že Masters 1000, které budou mít v lednu 2025, uspokojí jejich tenisové choutky.“

Nelze se divit, že je Binaghi vůči Saúdům poněkud jízlivý. Saúdská Arábie jeho svaz obrala o Turnaj mistrů do 21 let a poněkud s nelibostí sleduje, jak země, která pošlapává například lidská práva žen, chce do své země získat WTA Finals a další tenisové akce. Za vším se přitom skrývají takřka neomezené finanční možnosti této arabské země.

Jelikož Binaghi není člověkem, který mluví do větru, okamžitě se začalo ve světě spekulovat, co by jeho predikce mohla znamenat pro tenisový kalendář. Pokud by skutečně měl vzniknout desátý turnaj Masters, v kalendáři turnajů pro něho není příliš místa. Při pohledu na rozložení velkých tenisových turnajů se pak skutečně leden jeví jako nejlepší možnost.

Není to ale nejlepší možnost pro samotné tenisty. Ti se tradičně na začátku sezony připravují na první vrchol sezony v australském Melbourne. Případná akce Masters na začátku ledna by jejich přípravu výrazně zkompikovala. Místo možnosti se připravovat v Austrálii od konce prosince či prvního lednového týdne, by totiž museli na opačnou stranu zeměkoule odcestovat až po saúdském turnaji.

Nepříjemnou otázkou pak je, co by se stalo s lednovým United Cupem a dalšími australskými tenisovými turnaji, o které pochopitelně pořadatelé přijít nechtějí.

A aby těch spekulací nebylo málo, podle zmínek v médiích se nehovoří ve spojení se Saúdskou Arábií a lednovém termínu pouze o turnaji ATP Masters, ale také o velkém kombinovaném turnaji ATP a WTA po vzoru Indian Wells, Miami, Madridu, Říma či Cincinnati.

V současnosti má kalendář ATP devět turnajů Masters 1000, ženský okruh pak má rovněž devět turnajů kategorie WTA 1000. Rozroste se rodina velkých akcí o lednovou Saúdskou Arábii, nebo se Binaghiho proroctví tentokrát nepotvrdí?