Turnaj v Tel Avivu z bezpečnostních důvodů zrušen. ATP hledá rychlou náhradu

- Jan Vojkůvka

Turnaj ATP v Tel Avivu, který v minulé sezoně vyhrál Novak Djokovič, se letos hrát nebude. Pořadatelé po dohodě se zástupci mužského profesionálního okruhu rozhodli o jeho zrušení z bezpečnostních důvodů kvůli probíhající válce s radikálním islamistickým hnutím Hamás. ATP intenzivně hledá náhradní dějiště, kde by se na poslední chvíli mohla akce uspořádat.

Turnaj v Tel Avivu, který měl v minulé sezoně svou premiéru, měl v Izraeli obrovský úspěch. Jedním z důvodů bylo, že se do dějiště povedlo přilákat nejlepšího tenistu posledních let Novaka Djokoviče, jenž také celou akci loni vyhrál.

Jestli se ještě někdy v Tel Avivu bude podnik pod hlavičkou ATP hrát, je v tuto chvíli ovšem nejisté. Přinejmenším letos se tak totiž nestane. Turnaj kategorie ATP 250, jenž se měl pořádat od 5. listopadu, musel být z bezpečnostních důvodů zrušen.

Jedná se o reakci na probíhající konflikt Izraele s palestinským hnutím Hamás, které v sobotu zasypalo území Izraele tisícemi raket a podniklo z pásma Gazy pozemní nájezdy za účelem teroru, vraždění a unášení civilního obyvatelstva. Byť izraelská armáda dostala situaci na vlastním území pod kontrolu, boje stále probíhají a chystá se pozemní invaze do pásma Gazy, při které chtějí izraelské ozbrojené složky osvobodit rukojmí a pokusit se zničit hnutí Hamás i další teroristické skupiny, které v oblasti operují.

Za těchto okolností se ruší nejen turnaje pod hlavičkou ITF, ale nyní také turnaj ATP, o jehož náhradním dějišti se intenzivně jedná.

Na oficiálních stránkách ATP došlo k situaci, že jako náhradní dějiště byla označena bulharská Sofia. Po krátké době však byla Sofia z kalendáře turnajů zase smazána. Nyní se čeká na oficiální vyjádření ATP.

Umístění turnaje z Tel Avivu do Sofie by dávalo smysl. V bulharském hlavním městě se sedm let akce nejvyšší kategorie pořádala, letos však v kalendáři mužského okruhu schází. Bulharští pořadatelé jsou však zjevně připraveni za izraelský Tel Aviv zaskočit.