Zákeřný útok zastavil sportovní život. Izrael kvůli válce ruší tenisové turnaje

- Jan Vojkůvka

Víkendový raketový útok s následnou pozemní invazí radikálů pod vedením hnutí Hamás z pásma Gazy otočil život v Izraeli na ruby. Vláda Izraele vyhlásila napřed výjimečný stav, načež následovalo dokonce vyhlášení válečného stavu. Tyto okolnosti mají za následek nejen rozsáhlou mobilizaci, ale také zastavení sportovního života v této zemi na Blízkém východě. To se týká i tenisových turnajů, které jsou bez náhrady rušeny.

Izrael, který byl o víkendu napaden islámskými radikály z hnutí Hamás a přidružených teroristických organizací, pomalu dostává situaci pod kontrolu. Během neděle a pondělí se podle vyjádření izraelských úřadů povedlo drtivou většinu obcí okolo pásma Gazy osvobodit a na toto území uvalit tvrdou blokádu.

Přesto však bude nějaký čas trvat, než bude konflikt ukončen. Izraelská armáda provádí rozsáhlou mobilizaci a údajně se chystá na pozemní invazi s cílem zničit hnutí Hamás jako odvetnou akci za jeho zákeřný útok, při němž zahynuly stovky civilistů a prozatím blíže nespecifikovaný počet Izraelců byl unesen právě do pásma Gazy.

Válečný stav, který byl v Izraeli vyhlášen, pochopitelně zastavil i sportovní život, včetně toho tenisového. Tento týden byly bez náhrady zrušeny turnaje ITF v Meitaru a Raananě. Obdobný osud se dá očekávat i s turnaji příští týden v Jeruzalémě.

Na jeruzalémské pětadvacítce je mezi účastníky přihlášen i český tenista Adam Krischke, který má možnost startovat v kvalifikaci. V tuto chvíli je však vysoce nepravděpodobné, že by se turnaj v Jeruzalémě konal.

Otázky pak visí i nad turnaji, které se budou hrát od 23. října v Matte Ašeru a Kirjat Mockinu. V Kirjat Mockinu jsou na ženskou pětadvacítku přihlášeny i Sára Bejlek s Annou Siskovou. České tenistky však nemají tento izraelský turnaj jako prioritní a očekává se, že by měly startovat jinde.

Kvůli ohrožení bezpečnosti je v tuto chvíli velmi nejistý rovněž turnaj kategorie ATP 250, jenž by se měl hrát v Tel Avivu od 5. listopadu.

Pořadatelé a funkcionáři těchto izraelských akcí nyní vyčkávají, jak se vyvine konflikt s hnutím Hamás, na jehož základny už od soboty podniká izraelské letectvo nálety, což má za následek rovněž řadu obětí mezi palestinskými civilisty. Důvodem ovšem je, že Hamás si buduje základny v civilních objektech a používá vlastní obyvatele jako živé štíty.

Během bojů zahynulo více než 800 izraelských civilistů, vojáků a policistů. Tisíce izraelských obyvatel pak byly raněny.