Češi v akci: Rosol postupuje v Rennes, Šátral nezvládl dohrávku na Maui

- Daniel Kubelka

Čerstvý daviscupový reprezentant Jan Šátral nezvládl dohrávku 1. kola na havajském ostrově Maui, kde sice nejprve dotáhl z 1:5 na 5:5, ale v tiebreaku udělal více chyb a s turnajem se loučí. Do hry zasáhl také Lukáš Rosol, který úspěšně vstoupil do challangeru ve francouzském Rennes.

Lukáš Rosol sice v Rennes s kvalifikantem Corriem ztratil první set, ale v dalších dvou nečelil ani jednomu brejkbolu a s přehledem postoupil. Jan Šátral proti Američanu Kruegerovi vyhrál první set a ve druhém měl výhodu brejku. Nešťastně však díky vlastním chybám přišel dvakrát o servis a druhý set ztratil. Krueger proměnil hned první setbol nádherným obranným lobem. Zápas byl poté již podruhé přerušen kvůli dešti a dohrával se ve velkém větru ve středu. Šátral se špatně vyrovnával s velkým větrem a rychle prohrával 1:5. Soupeř však znervózněl, neproměnil mečbol a Šátralovi se podařilo vyrovnat na 5:5. O výsledku zápasu rozhodoval tiebreak, v němž od stavu 2:3 Šátral vršil chybu za chybou a v turnaji končí.

Na futuru v kazašském Aktope předvedl velký obrat Radim Staněk, který ve třetím setu proti Chorvatu Mateji Sabanovovi měl nevýhodu dvou brejků na tvrdém povrchu, ale nakonec v tiebreaku rozhodujícího setu zápas zachránil. V českém derby porazil Jan Mertl Tomáše Papíka a s přehledem postoupil i druhý nasazený Václav Šafránek.

V německém Nusslochu skončila spanilá jízda Dominika Rečka, který porazil v kvalifikaci tři hráče, kteří figurují na světovém žebříčku, a v prvním kole neztratil ani jednou servis proti třetímu nasazenému Kolumbijci Eduardo Struvayovi, jemuž nakonec podlehl ve dvou tiebreacích. V tom prvním nevyužil setbol.

Skvělého výsledku na turnají ve Francii, dotovaném 60 000 dolary, dosáhla Tereza Martincová, která po boji porazila 120. hráčkou světa Rebeccu Šrámkovou a je ve čtvrtfinále. V semifinále deblu je se svou švýcarskou partnerkou Knollovou i Lenka Kunčíková.