Lehečkův trenér Navrátil: Tým musí fungovat jako rodina. Medveděv je strašně nepříjemný hráč

- Marek Bartošík

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z LONDÝNA – Už třemi výhrami udělal Jiří Lehečka radost svému trenérovi Michalovi Navrátilovi. Český mladík v All England Clubu nejprve skolil nebezpečného ranaře Sebastiana Ofnera, poté zneškodnil šikovného Argentince Francisca Cerundola a naposledy udolal v pěti setech amerického univerzála Tommyho Paula. Právě se světovou patnáctkou Paulem svedl Lehečka neuvěřitelnou bitvu, kterou okořenil i nervy drásající tiebreak čtvrté sady. „Na sto procent jsem byl přesvědčený, že to v pátém setu dá,“ vyprávěl českým reportérům čtyřicetiletý Navrátil, jehož svěřenec Lehečka vyzve v pondělním osmifinále Daniila Medveděva.

Cesta do osmifinále rozhodně nebyla jednoduchá. Jak to vnímáte vy?
Když vynecháte Djokoviče nebo Alcaraze, všichni jsou tady podle mě hratelní. Tak to Jirku učím a on to tak vnímá. Od Ofnera jsem očekával víc, má skvělou bilanci, i když na challengerové úrovni. V poslední době se mu dařilo, takže jsem se ho trochu obával. Jirkovi jsem věřil a on to zvládl neskutečně. O Cerundolovi jsem měl informace, že v Eastbourne, kde zvítězil, byla tráva pomalá a míče skákaly vysoko.

Naopak tady ve Wimbledonu je rychlejší…
Míče k vám létají rychleji a máte méně času. Měl jsem obrovskou radost, že ho Jirka přejel. Naložit výbornému hráči je v kariéře důležité. A proti Paulovi jenom potvrdil, že se cítí dobře a že jeho hra jde nahoru. Tommyho jsem se bál, je zkušený travař, dobíhal neskutečné míče. Za stavu 0:2 byl pořád silný a věřil. O to je Jirkovo vítězství fantastičtější.

Jak jste prožíval nakonec neúspěšný čtvrtý set?
Po nevyužitém mečbolu a ztraceném setu jsem si říkal: Přece nemůžeme prohrát jako v Dauhá s Murraym (Lehečka v tamním semifinále nevyužil proti britské hvězdě pět mečbolů, pozn. red.). Věřil jsem, na sto procent jsem byl přesvědčený, že to v pátém setu dá. Povedlo se, mám velkou radost, protože právě takový zápas vás může nakopnout. Na Jirkových výsledcích mi zvlášť záleží. On je fajn kluk, mám rád jeho i jeho rodinu.

V jeho týmu působí jako mentor i váš kamarád Tomáš Berdych. Jak bývalé světové čtyřce sedí nová role?
Tomáš je velký profesionál, což teď dokazuje, a jsem nadšený, že ho můžeme mít v týmu. Je to velká osobnost. Měl jsem nápad, že bychom tady byli dohromady, protože tu měl nejlepší výsledky. Aby nám tedy ukázal své know-how. Celkově jsme se také sehráli víc jako tým. Tomáš je výborný člověk a hráč, ale trenéřina je další kapitola. Chtěl jsem, abychom od sebe nasáli další věci a to se nám daří. Každý zná svou roli a úlohu.

Co čekat od osmifinále proti světové trojce Medveděvovi?
On je strašně nepříjemný svou defenzivou. Může vás donutit panikařit, protože mu kolikrát nemůžete zabít míč. Když ale tohle ustojíte, budete trpělivější a počkáte si na správný moment, tak je velká šance. Pro Medveděva navíc tráva není oblíbený povrch, nejraději má beton.

Když Jirka mluví o zápasech, taktice nebo úspěších, používá poměrně nezvykle množné číslo. A vy děláte totéž. Proč?
Jsem člověk, který má rád rodinu. Mám dvě děti a neskutečnou manželku, která mě podporuje. A tohle se snažím přenést do týmu. Pokud chcete dosáhnout na grandslamech největších vítězství, tým musí fungovat jako rodina. Dát do tenisu srdce a táhnout za jeden provaz, je klíč ke všemu. V dnešní době nedosáhnete ničeho, pokud jste na to sám.