Pořád mám motivaci, což je s věkem důležité, hlásí Kvitová. Na založení rodiny zatím nespěchá

- Jan Vojkůvka

Dva tituly během jedné sezony, to se Petře Kvitové povedlo naposledy v roce 2019. Tehdy se bývalé světové dvojce povedlo triumfovat v Sydney a Stuttgartu. Po čtyřech letech tento úspěch zopakovala, když si v neděli v německém Berlíně dokráčela pro svůj druhý letošní titul, a potvrzuje, že i ve svém věku patří k nejlepším tenistkám na okruhu.

Když Kvitová v neděli porazila ve dvou setech Donnu Vekičovou (6:2, 7:6), byl to pro ni už jednatřicátý titul kariéry a šestý na trávě. Na svém milovaném povrchu potvrdila před hlavním vrcholem v podobě Wimbledonu, že se nachází ve výborné formě. Pro titul si dokráčela bez ztráty setu a rozhodně hodila za hlavu nepovedenou antukovou část sezony.

Jak ale třiatřicetiletá Češka upozornila, za favoritku letošního Wimbledonu se nepovažuje. „Ne,“ řekla pohotově během tiskové konference v německém hlavním městě. Proč? „Vždy je rozdíl hrát grandslam a jiné turnaje. Je tam velký tlak. Pokusím se to hlavně užít. Pokud budu hrát dobrý tenis, kdo ví, co se může stát,“ pronesla.

Nelze ovšem zpochybnit, že se Kvitová suverénním výkonem v Berlíně pasovala do role spolufavoritky travnatého grandslamu, který už dvakrát vyhrála. Je si ovšem vědoma, že hlavní favoritky je třeba hledat spíš mezi Igou Šwiatekovou, Arynou Sabalenkovou a Jelenou Rybakinovou. „Vždy máme několik favoritek, co to mohou vyhrát. Je to trochu jiné než na straně mužů. Ale možná bude překvapení,“ upozornila.

Jinak si ale start travnaté části sezony nemohla přát lepší. „S tímto týdnem jsem opravdu spokojená, to je pro mě důležité. Uvidíme, co se stane,“ dodala ještě směrem k Wimbledonu. „Vyhrát titul je vždycky skvělý pocit. Tráva je můj oblíbený povrch, takže jsem velmi šťastná.“

Byť se už několikrát objevily spekulace, že kariéra Petry Kvitové je na sklonku, ve 33 letech stále potvrzuje, že patří do užší světové špičky. Její dlouhověkost je úžasná, vždyť první titul na nejvyšším okruhu vyhrála v roce 2009 a první Wimbledon si podmanila před 12 lety.

„Připadá mi to jako včera, čas letí. V mém životě se změnilo hodně věcí, na kurtu i mimo něj. Prošla jsem si velmi těžkými časy, ani jsem neveděla, jestli se vrátit, nebo ne,“ přemítala na tiskovce.

Navzdory tomu, že věk zastavit nelze, s Kvitovou se stále musí počítat a soupeřky si na ni musí dávat obrovský pozor. To letos pocítily nejen v Berlíně, ale zejména na březnové tisícovce v Miami, kde ve finále překvapivě porazila Jelenu Rybakinovou ve dvou setech. Mimochodem úřadující šampionku Wimbledonu.

„Myslím, že jsem dospělejší,“ usmívala se. „Stále ale miluji hru na trávě, to se naštěstí nezměnilo. Stále také miluji tenis a pořád mám motivaci. To je s věkem důležité. Máte více zkušeností a trochu víc přemýšlíte,“ poznamenala Kvitová, z jejíchž slov je patrné, že nějaké úvahy na konec kariéry v tuto chvíli nepřichází v úvahu.

Ostatně, končit kariéru by byla škoda. Vždyť Kvitová sbírá tituly, patří do elitní světové desítky... Nicméně, život není jen tenis a Kvitová si je toho vědoma. „Za 10 let už určitě nebudu hrát,“ smála se. „Jednoho dne bych chtěla být mámou a mít děti. Vždy je to těžké rozhodnutí s načasováním. Myslím, že pro sportovkyně není snadné si vybrat, co v životě chtějí mít. Teď o tom ale neuvažuji. Co se stane, to se stane. Uvidíme, co život přinese,“ dodala světová devítka.