Advantage Cars Prague Open: Kopřiva odvrátil dva mečboly. Uspěli Kolář, Macháč i Svrčina

Společný turnaj okruhů ATP Challenger Tour a ITF W60 na pražské Štvanici čekala v úterý pořádná nálož zápasů. V obou hlavních částech se totiž odehrál kompletní zbývající program prvních kol ve dvouhře. V mužském turnaji uspěli všichni čtyři čeští singlisté Zdeněk Kolář, Tomáš Macháč, Vít Kopřiva a Dalibor Svrčina. Mezi ženami zvítězily Nikola Bartůňková a poprvé v hlavní soutěži dvouhry Tereza Valentová. Úspěšná kvalifikantka Ivana Šebestová a držitelka divoké karty Lucie Havlíčková naopak prohrály.

Kopřiva v prvním kole odvrátil dva mečboly
Vít Kopřiva (166.) má za sebou úspěšný vstup do challengeru na pražské Štvanici. Pětadvacetiletý Čech v úterý udolal Ukrajince Vitalije Sačka (268.) po setech 5:7, 7:5, 6:2.

Tenisté se v prvním setu přetahovali téměř hodinu a čtvrt. Kopřiva měl třikrát výhodu brejku, za stavu 5:4 nedopodával sadu do vítězného konce. Závěrečné tři gemy setu patřily jeho soupeři. Český tenista měl ve druhé sadě namále, za stavu 4:5 při vlastním podání čelil dvěma mečbolům protihráče, obě hrozby odvrátil, v posledních dvou hrách tohoto dějství přišel jen o dva míčky. V závěrečném setu sice ztratil náskok 2:0, okamžitě ale získal rebrejk, závěr sady už patřil právě domácímu tenistovi. Kopřivu v dalším kole čeká Tomas Barrios Vera (133.), který na úvod turnaje vyřadil nasazenou dvojku Radu Albota (102.).

„Bylo to utkání nahoru dolů. Osobně jsem nebyl spokojený s výkonem v prvním setu, ze kterého jsem se ale dostal. Nakonec jsem to otočil ze dvou mečbolů. Těchto výher si hodně cením," radoval se Kopřiva.

Svrčina smetl nasazenou trojku
Dalibor Svrčina (219.) hlásí úspěšný vstup do pražského challengeru na Štvanici. Přestože se s ním los příliš nemazlil, dokázal český tenista najít recept na nasazenou trojku Juana Manuela Cerundola (104.) a doslova jej vymazat z kurtu.

Dvacetiletý Svrčina zvítězil za pouhých 63 minut po setech 6:3, 6:1, když se hned sedmkrát prosadil na returnu.Příliš ho tak nemusí trápit, že sám své podání ztratil hned třikrát. Argentinec Cerundolo si totiž servis podržel za celý zápas pouze jednou. V osmifinále čeká na Svrčinu domácí derby s Andrewem Paulsonem (415.).

„Dnešní výkon hodnotím pozitivně. Začal jsem velmi dobře a soupeře jsem nepustil do hry, kterou má rád. Dodržel jsem dobře taktiku a povedlo se mi hrát, jak bych měl a jak jsem si představoval,“ potěšilo Svrčinu. „Pak se sice trochu rozehrál a já udělal pár chyb, ale pak jsem naštěstí první set dohrál. Druhý set už byl soupeř trošku odevzdaný a už jsem si to pohlídal.“

Macháčovi stačila na postup hodina hry
Tomáš Macháč (123.) na challengeru na pražské Štvanici prosvištěl do druhého kola dvouhry. Domácí tenista ve svém prvním zápase na turnaji smetl Španěla Pabla Llamase Ruize (239.) po setech dvakrát 6:1.

Macháčovi vyšel vstup do zápasu, dostal se do vedení 4:0. Za stavu 4:1 odvrátil dva brejkboly v řadě, sadu uzavřel třetím brejkem. Šestý nasazený také ve druhém setu rychle vedl 4:0. Následně poprvé přišel o podání, závěr utkání si ale suverénně pohlídal. O čtvrtfinále se utká se Zdeňkem Kolářem (206.).

„Od začátku jsem hrál kvalitní tenis. Jsem rád, že až na jeden gem z koncovky druhého setu jsem tuto úroveň udržel. Zápas hodnotím velmi kladně," těšilo Macháče.

Vítěz z Ostravy Kolář zvládl třísetové drama
Zdeněk Kolář (206.) si prodloužil vítěznou sérii. Vítěz ostravského challengeru úspěšně vstoupil do turnaje stejné kategorie na pražské Štvanici, na které si v prvním kole dvouhry poradil s Antoinem Bellierem (201.) po sadách 3:6, 6:3, 7:6(5).

Český tenista po ztrátě první sady získal druhý set díky dvěma brejkům. Ve třetí sadě ztratil za stavu 5:5 servis, rebrejkem se ale zachránil v zápase. Do tiebreaku měl úspěšný nástup, díky dvěma minibrejkům vedl 3:0. Postup si už pohlídal.

Bartůňková protáhla vítěznou sérii
Nikola Bartůňková (371.), která minulý týden vybojovala svůj premiérový titul na turnaji ITF v italské Santa Margheritě, úspěšně vstoupila také do turnaje ITF v Praze. V úvodním kole porazila Australanku Kaylah Mcpheeovou (538.) po tříhodinové bitvě 6:4, 4:6, 6:2. Ve druhé sadě česká hráčka nevyužila vedení 3:0, dokázala se ale zmobilizovat a ve třetím setu už zase byla lepší hráčkou na dvorci.

„Byl to strašně těžký zápas. Myslím, že už ve druhém setu jsem to mohla dokončit dříve, když jsem vedla 3:0, ale zbytečně jsem ji nechala hrát. Trochu mi i došly síly, takže jsem trochu polevila a kvůli tomu jsem byla o hodinu déle na kurtu,“ poznamenala Bartůňková, podle níž bylo klíčové, že dokázala hodit za hlavu nevyužitou šanci ve druhém setu. „Musela jsem jít víc do kurtu, víc riskovat a vnutit jí svou hru. Ke konci druhého setu mě tlačila, takže jsem musela být já tím útočníkem,“ dodala.

Valentová vyhrála první zápas v hlavní soutěži
Tereza Valentová (-) se dočkala prvního vítězství v hlavní soutěži dvouhry. Šestnáctiletá česká tenistka v prvním kole „šedesátky" na pražské Štvanici, kam obdržela divokou kartu, přehrála Němku Sarah-Rebeccu Sekulicovou (707.) po setech 7:6(2), 1:6, 6:3.

Valentová v prvním dějství stáhla manko 2:5, v osmém gemu odvrátila jeden setbol, díky silnému závěru sady vedla 1:0 na sety. Po nevydařeném druhém setu sice přišla o náskok 3:0, za stavu 4:3 na returnu ale získala klíčový brejk, následující hru na podání už neztratila.

Havlíčková ztratila dobře rozehraný zápas
Lucie Havlíčková (277.) se s dvouhrou na pražské Štvanici rozloučila už v prvním kole. Domácí tenistka startující na divokou kartu nestačila na Lotyšku Darju Semenistou (215.), se kterou prohrála po setech 6:4, 0:6, 4:6.

Havlíčková po první vybojované sadě rychle přišla o druhý set. V závěrečném dějství sice stáhla manko 2:4, hned poté ale znovu přišla o servis. Za stavu 4:5 jí nepomohly ani dva odvrácené mečboly.

Šebestová se v hlavní soutěži neprosadila
Ivana Šebestová (658.) nenavázala na úspěšnou kvalifikaci na turnaji ITF Advantage Cars Prague Open a loučí se v prvním kole dvouhry. V souboji kvalifikantek podlehla indické tenistce Karman Kaur Thandiové (278.) za pouhých 63 minut 0:6, 3:6.

Advantage Cars Prague Open by Moneta, Praha (muži, CZE, 73 000 EUR, antuka)
Juan Manuel Cerundolo (ARG, 104.) – DALIBOR SVRČINA (219.) 3:6, 1:6
Norbert Gombos (SVK, 134.) – Zsombor Piroš (HUN, 118.) 2:2 skreč Piroš
Jelle Sels (NED, 171.) – Camilo Ugo Carabelli (ARG, 131.) 2:6, 7:6(4), 1:6
Antoine Bellier (SUI, 201.) – ZDENĚK KOLÁŘ (206.) 6:3, 3:6, 6:7(5)
Lukáš Klein (SVK, 143.) – Maté Valkusz (HUN, 297.) 6:4, 1:6, 6:1
Vitalij Sačko (UKR, 268.) – VÍT KOPŘIVA (166.) 7:5, 5:7, 2:6
Federico Delbonis (ARG, 215.) – Dominik Köpfer (GER, 158.) 1:6, 4:6
Filip Krajinovič (SRB, 79.) – Jan Choinski (GBR, 179.) 6:4, 4:6, 6:2
TOMÁŠ MACHÁČ (123.) – Pablo Llamas Ruiz (ESP, 239.) 6:1, 6:1
Federico Gaio (ITA, 326.) – Dimitar Kuzmanov (BUL, 191.) 6:4, 7:6(5)
Franco Agamenone (ITA, 148.) – Hugo Gaston (FRA, 106.) 7:5, 7:5

NOUZA, PAULSON – Molčanov (UKR), Romboli (BRA) 1:6, 7:6(5), 10:7

Advantage Cars Prague Open by Moneta, Praha (ženy, CZE, 60 000 USD, antuka)
Kaylah Mcpheeová (AUS, 538.) – NIKOLA BARTŮŇKOVÁ (371.) 4:6, 6:4, 2:6
IVANA ŠEBESTOVÁ (658.) – Karman Kaur Thandiová (IND, 278.) 0:6, 3:6
Reka-Luca Janiová (HUN, 131.) – Ilona Georgiana Ghioroaieová (ROU, 391.) 7:5, 4:6, 6:1
Fernanda Contrerasová Gomezová (MEX, 189.) – Elvina Kalievová (USA, 242.) 6:3, 6:7(3), 7:6(5)
LUCIE HAVLÍČKOVÁ (277.) – Darja Semenistá (LAT, 215.) 6:4, 0:6, 4:6
Maja Chwalinská (POL, 243.) – Anastasia Kulikovová (FIN, 298.) 5:7, 3:6
Jasmijn Gimbrereová (NED, 445.) – Jessica Bouzasová Maneirová (ESP, 182.) 2:6, 6:2, 1:6
Veronika Erjavecová (SLO, 290.) – Ilinca Dalina Amarieiová (ROU, 519.) 6:2, 5:7, 3:6
Sarah-Rebecca Sekulicová (GER, 707.) – TEREZA VALENTOVÁ (-) 6:7(2), 6:1, 3:6
Valerija Strachovová (UKR, 324.) – Rebecca Šramková (SVK, 245.) 6:7(7), 7:5, 3:6
Katarina Kužmová (SVK, 523.) – Sada Nahimanaová (BDI, 244.) 1:6, 0:6
Tena Lukasová (CRO, 233.) – Irina Baraová (ROU, 235.) 6:2, 6:1
Nuria Brancacciová (ITA, 170.) – Bianca Miriam Bulgaruová (ROU, 223.) 6:3, 6:7(3), 6:4

KUČMOVÁ, Mcpheeová (AUS) – BERVID, ŠMEJKALOVÁ 6:1, 6:2
HAVLÍČKOVÁ, Naefová (SUI) – Reamiová (USA), ŠEBESTOVÁ 7:6(12), 3:6, 7:10
Ghioroaieová, Simionová (ROU) – Contrerasová (MEX), Honová (AUS) 6:2, 3:0 skreč