Denní menu, 4.2.2023: Kolář prohrál na challengeru s Pospisilem. Češi zahájili úspěšně kvalifikaci Davis Cupu

První únorová sobota byla z pohledu českých fanoušků hlavně ve znamení začátku kvalifikačního souboje Davis Cupu mezi Českou republikou a Portugalskem. A českým tenistům se na halové antuce v Maie dařilo skvěle! O první bod se postaral Jiří Lehečka, který potvrdil roli favorita proti Nunovi Borgesovi a zvítězil ve dvou setech. Ve druhém utkání vydřel Tomáš Macháč třísetový triumf nad zkušeným Joaem Sousou. Zdeněk Kolář si zahrál poprvé od loňského dubna semifinále challengeru, proti zkušenému Kanaďanovi Vaskovi Pospisilovi však v německém Koblenci získal jen čtyři gemy. Gabriela Andrea Knutson a Jiří Barnat postoupili do finále turnajů ITF.

Kolář v semifinále nestačil na Pospisila
Zdeněk Kolář (254.) ve svém prvním semifinále od loňského dubna neuspěl. Tenista z Bystřice nad Pernštejnem prohrál na halovém challengeru v německém Koblenci s favorizovaným Kanaďanem Vaskem Pospisilem (113.) po 70 minutách 1:6 a 3:6.

V jednoznačném prvním setu si nasazená trojka Pospisil připsal hned tři brejky, zároveň odvrátil obě brejkbolové šance Koláře. Ve druhé sadě se Kolář držel do stavu 2:3, pak ale přes shodu ztratil servis. Pospisil následně dotáhl utkání do vítězného konce.

Šestadvacetiletý Kolář se díky kvalitnímu turnajovému výsledku posune v žebříčku přibližně o 40 míst vzhůru, figurovat by měl kolem 214. příčky!

Knutson si zahraje o titul
Kvalifikantka Gabriela Andrea Knutson (479.) se může těšit na souboj o singlovou trofej na turnaji ITF v americkém městě Rome. Pětadvacetiletá Češka porazila v semifinále tamní halové šedesátky domácí Francescu Di Lorenzovou (303.) po dvou a čtvrt hodině 5:7, 6:2 a 6:1. Její soupeřkou ve finále bude další Američanka Peyton Stearnsová (188.).

Barnat postoupil v Šarm aš-Šajchu do finále
Jiří Barnat (698.) zvládl v semifinále patnáctitisícového ITF turnaje v egyptském Šarm aš-Šajchu roli favorita a porazil Australana Jacoba Bradshawa (1004.) po setech 6:1, 6:3. 21letý český tenista v celém utkání jen jedinkrát ztratil svůj servis, a to už ve druhém gemu prvního setu. Jinak byl ale zcela suverénní, svému soupeři sebral podání čtyřikrát v prvním a jednou ve druhém setu.

Barnat si zahraje první finále od loňského srpna a pokusí se získat svůj první titul ve dvouhře ve své profesionální kariéře. Ve finále vyzve Barnat o tři roky staršího Srba Borise Butuliju (878.), se kterým se ještě nikdy neutkal.

Davis Cup  – kvalifikace

Portugalsko – Česko (Maia, antuka – hala) 0:2x
Nuno Borges (105.) – JIŘÍ LEHEČKA (39.) 4:6, 4:6
Joao Sousa (84.) – TOMÁŠ MACHÁČ (122.) 6:7(6), 6:3, 2:6

Davis Cupu se podrobněji věnujeme v samostatném článku.

Koblenz Open powered by Outlet Montabaur (muži, GER, 118 000 EUR, hala – tvrdý povrch)
ZDENĚK KOLÁŘ (254.) – Vasek Pospisil (CAN, 113.) 1:6, 3:6

W60 Rome (ženy, USA, 60 000 USD, hala – tvrdý povrch)
GABRIELA ANDREA KNUTSON (479.) – Francesca Di Lorenzová (USA, 303.) 5:7, 6:2, 6:1

Ajukawaová (JPN), KNUTSON – Stollarová (HUN), Sunová (SUI) 3:6, 0:6

Sharm Elsheikh Men's Future, Šarm aš-Šajch (muži, EGY, 15 000 USD, tvrdý povrch)
JIŘÍ BARNAT (698.) – Jacob Bradshaw (AUS, 1004.) 6:1, 6:3