Australian Open: Stoprocentní Češky! Vondroušová skolila světovou dvojku, dál jdou i Plíšková a L. Fruhvirtová

Čtvrteční den českým tenistům na Australian Open svědčil! Do třetího kola dvouhry postoupily Markéta Vondroušová, která v jednom ze životních zápasů porazila světovou dvojku Uns Džábirovou, Karolína Plíšková i Linda Fruhvirtová, ve čtyřhře se dařilo také obhájkyním titulu Barboře Krejčíkové s Kateřinou Siniakovou a Marii Bouzkové. V mužském deblu uspěl Jiří Lehečka. Neuspěla jen v deblu Tereza Martincová.

Vondroušová přešla přes světovou dvojku Džábirovou
Markéta Vondroušová (86.) vybojovala jeden z nejcennějších skalpů kariéry. Ve druhém kole Australian Open si poradila se světovou dvojkou a jednou ze spolufavoritek celého turnaje Uns Džábirovou, kterou porazila 6:1, 5:7, 6:1.

Přestože Džábirová byla favoritkou vzájemného utkání, Vondroušová dokázala adaptovat svou hru jejímu stylu. Ve výměnách byla trpělivá a odměnou jí bylo, že se Tunisanka častými chybami, kterých vyprodukovala hned 50, dostávala pod ohromný tlak. Česká tenistka, která zahrála v duelu 17 vítězných úderů, se přeměnila v takřka obrannou zeď, od níž se většina útoků odrážela zpět na druhou stranu sítě, a riskantní hra Džábirové si následně vybrala svou daň.

Po hladce vyhraném prvním setu, který si Vondroušová podmanila za 25 minut, přišla dramatická druhá sada, v níž česká hráčka dvakrát úspěšně stáhla ztrátu brejku. Přesto nakonec tahala za kratší konec a po třetí ztrátě servisu ve dvanáctém gemu musela jít do rozhodujícího dějství. V něm se ovšem prakticky opakoval scénář z úvodní sady zápasu. Džábirové navíc zcela odešlo podání, které si už nedokázala ani jednou udržet, a jediný gem uhrála na returnu v šesté hře za stavu 0:5.

„Hrála jsem s ní loni ve Stuttgartu tříseťák, takže jsem věděla, že šanci mám. Říkala jsem si, že uvidím, co bude. Když jsem viděla, že se úplně necítí, začala jsem si věřit víc. Zápas byl z mé strany celkově dobrý,“ zhodnotila Vondroušová.

Vondroušovou po jednom ze životních skalpů, a vůbec první výhře nad hráčkou Top 10 na grandslamovém turnaji, čeká ve třetím kole Australian Open derby s Lindou Fruhvirtovou (82.).

Linda Fruhvirtová je poprvé ve 3. kole grandslamu
Linda Fruhvirtová (82.) si premiérově v kariéře zahraje třetí kolo grandslamové dvouhry. Sedmnáctiletá Češka si ve druhém kole Australian Open poradila s domácí divokou kartou Kimberly Birrellovou (167.) po sadách 6:3, 6:2.

Fruhvirtová začala na svých podáních rozpačitě, nejprve prohrávala 0:30, při svém druhém servisu dokonce odvracela stav 0:40 a celkově čtyři brejkboly. V té době ale už měla brejk v kapse, po 15 minutách vedla 3:0. Mladá tenistka sice v sedmé hře přišla o podání, díky rebrejku ale vybojovala ztracené vedení zpátky, set posléze bez problémů uzavřela. Fruhvirtová i druhý set začala brejkem. Za stavu 3:1 měla tři brejkboly v řadě, ani jednu šanci ale nevyužila. Vzápětí ukázala srdce velké hráčky, za 71 vteřin odskočila na 4:2, hned poté navíc podruhé v setu urvala brejk. Ten potvrdila rychle, za necelou hodinu a půl se radovala z postupu. O osmifinále se utká s Markétou Vondroušovou (86.).

„Je to skvělý pocit, zahrála jsem supr zápas. Myslím, že jsem velmi dobře servírovala, hlavně když jsem to potřebovala nejvíc. Zůstala jsem klidná a pozitivně naladěná. Držela jsem se své hry a šla jsem si pro vítězství,“ radovala se po utkání mladá Češka.

Více se zápasu Lindy Fruhvirtové věnujeme zde.

Plíšková nadělila kanára, je ve 3. kole
Karolína Plíšková (31.) si poosmé v kariéře zahraje třetí kolo dvouhry Australian Open. Zkušená Češka ve čtvrtečním druhém kole přehrála Kazašku Julii Putincevovou (47.) po sadách 6:0, 7:5. Plíšková v prvním setu jasně vládla, získala ho za pouhých 19 minut. Ve druhé sadě přišla o náskok 2:0, sama naopak byla o brejk pozadu, za stavu 3:4 ale vybojovala rebrejk. V desáté hře ještě nevyužila dva mečboly na returnu, o dvě hry později to už dokázala. Semifinalistka turnaje z roku 2019 se o osmifinále utká s Varvarou Gračovovou (97.).

„Jsem spokojená. Začala jsem výborně, ona navíc dost kazila a nestíhala. Mohlo to být klidně 6:0 a 6:1, ale ve druhém setu jsem si to za stavu 2:0 a 40:0 při svém servisu zkomplikovala. Možná je ale pro mě nakonec dobré, že jsem nevyhrála úplně hladce a zahrála jsem si o trochu déle,“ řekla Plíšková.

Krejčíková se Siniakovou úspěšně vykročily za obhajobou
Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou postoupily do druhého kola čtyřhry letošního Australian Open. Obhájkyně trofeje si v prvním zápase poradily s deblem Eikeriová, Harrisonová po setech 6:2, 3:6, 6:2. Nejvýše nasazená dvojice turnaje po zisku prvního setu ve druhém dějství jednou přišla o servis, v závěrečné hře nevyužila čtyři brejkboly. Ve třetí sadě sice přišla o náskok 2:0, zbytek utkání si však už pohlídala.

Bouzková ve čtyřhře hladce postupuje
Marie Bouzková bez problémů zvládla úvodní kolo čtyřhry letošního Australian Open. Česká tenistka společně s deblovou parťačkou Camilou Osoriovou na úvod turnaje přehrály dvojici Changová, Kulikovová po sadách 6:4, 6:2. Bouzková s Osoriovou si jediné menší komplikace přivodily zkraje druhé sady, kdy nepotvrdily brejk. V průběhu setu ale ještě dvakrát uspěly na returnu, díky čemuž se radovaly z postupu do druhého kola. V zápase o osmifinále se utkají s deblem Katová, Sutjiadiová.

Lehečka zvládl první kolo čtyřhry
Jiří Lehečka na Australian Open pokračuje i ve čtyřhře. Český talent společně se Slovákem Alexem Molčanem zvládli první kolo proti deblu Cerundolo, Etcheverry, který přehráli 6:4, 7:6(5).

Martincová v deblu trápila nasazené dvojky
Tereza Martincová na letošním Australian Open definitivně dohrála. Česká tenistka společně s Donnou Vekičovou vypadly v dnešním prvním kole čtyřhry, proti druhému nasazenému páru Coco Gauffová, Jessica Pegulaová prohrály po sadách 6:7(2), 6:3, 2:6.

Murray zvládl šestihodinovou řež s Kokkinakisem
Andy Murray (66.) dokázal navázat na svou pětisetovou výhru nad Italem Mateem Berrettinim a zvítězil také v utkání druhého kola s Thanasim Kokkinakisem (159.). S domácím soupeřem svedl další dlouhý zápas, tentokrát dokonce trvající takřka šest hodin, a musel obracet skóre z 0:2 na sety. To se Britovi nakonec povedlo a zvítězil 4:6, 6:7(4), 7:6(5), 6:3, 7:5.

Druhý nasazený Ruud končí už ve druhém kole!
Australian Open přichází o dalšího favorita. Po předčasném konci obhájce titulu Rafaela Nadala (2.) se s turnajem rozloučil také přemožitel Tomáše Macháče a druhý nasazený Casper Ruud (3.). Norského tenistu zastavil Američan Jenson Brooksby (39.), se kterým padl 3:6, 5:7, 7:6(4), 2:6.

Vybrané zápasy 4. hracího dne Australian Open

2. kolo mužské dvouhry
Jérémy Chardy (FRA, -) – Daniel Evans (GBR, 30.) 4:6, 4:6, 1:6
Jenson Brooksby (USA, 39.) – Casper Ruud (NOR, 3.) 6:3, 7:5, 6:7(4), 6:2
Andrej Rubljov (6.) – Emil Ruusuvuori (FIN, 46.) 6:2, 6:4, 6:7(2), 6:3
Taylor Fritz (USA, 9.) – Alexei Popyrin (AUS, 113.) 7:6(4), 6:7(2), 4:6, 7:6(6), 2:6
Michael Mmoh (USA, 107.) – Alexander Zverev (GER, 13.) 6:7(1), 6:4, 6:3, 6:2
Maxime Cressy (USA, 41.) – Holger Rune (DEN, 10.) 5:7, 4:6, 4:6
Enzo Couacaud (FRA, 191.) – Novak Djokovič (SRB, 5.) 1:6, 7:6(5), 2:6, 0:6
Andy Murray (GBR, 66.) – Thanasi Kokkinakis (AUS, 159.) 4:6, 6:7(4), 7:6(5), 6:3, 7:5