Denní menu, 11.10.2022: Plíšková začala v San Diegu výhrou, české trio postoupilo na challengerech

Karolína Plíšková odehrála v úterý na turnaji v americkém San Diegu úvodní kolo proti domácí kvalifikantce Caroline Dolehideové, kterou zdolala po setech 6:3 a 6:4. Dalibor Svrčina zvládl vstup do challengeru v jihokorejském Soulu, kde vyzrál ve třech setech na Američana Christophera Eubankse. Lukáš Rosol porazil ve francouzském Saint-Tropez bez ztráty podání 6:4 a 7:6(6) Švýcara Alexandera Ritscharda. Jonáš Forejtek přehrál na halovém challengeru v německém Ismaningu domácího Marka Topa. Tamtéž neuspěli ve čtyřhře Zdeněk Kolář s Petrem Nouzou. Další čeští zástupci včetně Lindy Noskové či Terezy Smitkové hráli na akcích ITF.

Češi v akci

Plíšková s Dolehideovou nezaváhala
Po nepovedeném vystoupení v Ostravě vstoupila Karolína Plíšková (22.) do dalšího podniku WTA 500 v americkém San Diegu správnou nohou. Třicetiletá Češka splnila v duelu úvodního kola roli výrazné papírové favoritky, když porazila po setech 6:3 a 6:4 domácí kvalifikantku Caroline Dolehideovou (181.). V šesté hře první sady vzala Plíšková soupeřce servis čistým způsobem. Ve druhém dějství si pak Plíšková rychle vypracovala náskok 3:0, v němž byly ukryty hned dva brejky. Dolehideová následně snížila na rozdíl gemu a v osmé hře mohla na příjmu dokonce vyrovnat. Plíšková nicméně klíčový brejkbol odvrátila, a postoupila tak v Kalifornii do osmifinále. V tom narazí na další hráčku z kvalifikace, a sice Chorvatku Donnu Vekičovou (77.), jež si zkraje hlavní soutěže vyšlápla na řeckou světovou sedmičku Marii Sakkariovou.

Svrčina v Soulu udolal Eubankse
Dalibor Svrčina (217.) zahájil vítězně své tažení challengerem v jihokorejském Soulu. Dvacetiletý český mladík přehrál v prvním kole zkušeného Američana Christophera Eubankse (129.) po dvou hodinách a 18 minutách 6:7(6), 6:4 a 6:4.

Svrčina si v prvním setu dvakrát vypracoval vedení s brejkem (3:2, 6:5), ani jednou ale náskok neudržel. V tiebreaku nevyužil za stavu 6:5 setbol na returnu. Ve druhém dějství prohrával 3:4 s mankem brejku, třemi gemy v řadě si však vynutil rozhodující set. Do něj vstoupil ztraceným podáním, dvěma úspěchy na returnu ale průběh závěrečné sady otočil ve svůj prospěch.

Zajistil si tak postup do osmifinále, kde vyzve nasazenou sedmičku Steva Johnsona (115.) ze Spojených států.

Rosol v Saint-Tropez úřadoval na podání a postupuje
Lukáš Rosol (233.) vstoupil do challengeru ve francouzském Saint-Tropez výhrou 6:4 a 7:6(6) nad Alexanderem Ritschardem (182.). Sedmatřicetiletý Čech nenabídl za celé utkání švýcarskému soupeři ani jeden brejkbol. O výsledku prvního setu rozhodl jediný brejk zápasu, kterého se Rosol zmocnil hned ve třetím gemu. Druhé dějství dospělo do zkrácené hry. V té prohrával brněnský rodák už 3:6, sérií pěti získaných výměn v řadě ale tiebreak otočil a odvrátil hrozbu třetího setu. V osmifinále čeká na Rosola domácí Gregoire Barrere (119.), pátý nejvýše nasazený hráč turnaje.

Ve čtyřhře Rosol končí
Po postupu do osmifinále dvouhry skončila čtyřhra na challengeru v Saint-Tropez pro Lukáše Rosola hned v prvním kole. V páru s Italem Stefanem Travagliou nestačil Čech na ryze francouzský pár Jurgen Briand, Valentin Royer. Domácí divoké karty nepřišly za celé utkání ani jednou o servis a zvítězily 6:2 a 6:4.

Forejtek ukončil sérii šesti porážek
Jonáš Forejtek (238.) vstoupil do halového challengeru v německém Ismaningu třísetovou výhrou 6:2, 3:6 a 6:3 nad domácím držitelem divoké karty Markem Topem (463.). Do rozhodujícího dějství vstoupil jednadvacetiletý Čech ztraceným podáním, na manko 0:2 ale zareagoval šňůrou pěti získaných her v řadě, a ačkoliv se mu za stavu 5:2 nepodařilo na příjmu využít dva mečboly, o gem později už plzeňský rodák utkání při vlastním servisu ukončil. Vítězství zaznamenal Forejtek poprvé od 10. srpna a po sérii šesti porážek v řadě. O vyrovnání turnajového maxima si zahraje buď se třetím nejvýše nasazeným Vaskem Pospisilem (122.) z Kanady, nebo dalším na divokou kartu startujícím Němcem Philipem Florigem (874.).

San Diego Open (ženy, USA, 757 900 USD, tvrdý povrch)
KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (22.) – Caroline Dolehideová (USA, 181.) 6:3, 6:4