7. 9. 2022
Komentáře Grandslam

KOMENTÁŘ: Rozlučka Sereny byla velkolepá, měla však blíže k divadlu než sportovnímu klání

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z NEW YORKU – Když večer odcházíte z Národního tenisového centru Billie Jean Kingové, potkáte celou řadu místních stánkařů. Pokud byste čekali, že budou prodávat upomínkové předměty spojené s US Open, byli byste na omylu. U všech dominuje stále jediné – trička s podobou Sereny Williamsové, přestože ta z amerického grandslamu vypadla už v sobotu. To nějak podtrhuje fakt, že letošní ročník turnaje ve Flushing Meadows nepředstavuje pro Američany oslavu tenisu, nýbrž končící Williamsové.

Návštěvnost úvodních kol US Open trhala rekordy. Hlavním důvodem byly zápasy Sereny Williamsové, pro kterou se jednalo o poslední turnaj kariéry. A pořadatelé se z toho rozhodli vytěžit maximum – vždyť všechny její duely umístili na stadion Arthura Ashe, kde obstarala večerní „prime time“.

Na tom by nebylo nic špatného, americká tenistka má za sebou fantastickou kariéru a po právu se může řadit mezi největší legendy tohoto sportu. Nicméně její rozlučka měla blíže k divadlu než sportovnímu klání.

Není žádnou novinkou, že v zámoří si veřejnost své oblíbence zbožšťuje. Glorifikuje je do nesmyslných výšin, což na jednu stranu sportu prospívá, ale na tu druhou i značně škodí. Krásným příkladem byl první týden tohoto US Open.

Nejdříve k tomu pozitivnímu. Fanoušci mají často raději sportovce než samotný sport. Příkladů je hned několik a nemusíme pro ně chodit daleko. Sledujete rádi judo, nebo výkony Lukáše Krpálka? A co rychlobruslení a Martina Sáblíková?

A podobně je tomu v Americe se Serenou Williamsovou. Lidé se minulý týden nepřišli podívat na tenis, ale právě na ni. Až se zdálo, že je celý turnaj věnován pouze jí.

Držitelka 23 grandslamových singlových triumfů hrála v očích svých fanoušků proti anonymním sparing partnerkám, jimž vyjadřovali jen minimální respekt. Po povedených úderech soupeřek přišlo šumění, naopak při winnerech Williamsové aréna bouřila.

To bylo poměrně očekávatelné. O poznání větší zklamání přišlo ze strany pořadatelů, kteří se k soupeřkám čtyřicetileté legendy uměli zachovat až neuctivě. Jeden příklad za všechny: poté co Ajla Tomljanovicová po skvělém výkonu Serenu ve 3. kole porazila, to chvílemi vypadalo, že na ni všichni zapomněli. Než se dostala k pozápasovému rozhovoru, musela si sednout na lavičku a vyslechnout si projev své soupeřky.

Ani následně se uznání Australance příliš nedostalo. Sociální sítě turnaje byly zaplaveny fotkami Sereny, Tomljanovicová se objevila jen v jednom skromném příspěvku.

Americké publikum si rozlučku se svou hvězdou evidentně užilo. Byla to velká sláva plná emocí, na kterou se přišli podívat i Tiger Woods či Mike Tyson. Jako Evropan jsem však byl z celé události v rozpacích.

Je jedině dobře, že se ve Flushing Meadows vrací do středu zájmu tenis samotný. Bylo by totiž smutné, kdyby se z prestižního a v mnoha ohledech zajímavého turnaje stala pouze „one woman show“.

Serena Williamsová

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Odměna za vydařenou sezonu. Sinner byl nominován na dvě ocenění

Italský tenista Jannik Sinner byl odměněn za nejlepší sezonu své dosavadní kariéry. Od ATP se dočkal nominací na dvě ocenění za rok 2023. Vedle ceny za fair-play byl nominován…

Denní menu, 29.11.2023: Forejtek postoupil už do čtvrtfinále, Kolář v Japonsku dohrál

Kvalifikant Jonáš Forejtek nadále vítězí na antukovém challengeru ve španělském Maspalomas. Český mladík otočil osmifinálový souboj s nasazenou čtyřkou Ivanem Gachovem a zapsal už…

Dvouměsíční improvizace místo dlouhé stopky. Belgičan svérázně čelil zranění

Takové zranění, jakým je přetržení vazu v zápěstí, za standardních okolností vyřadí tenistu ze hry na dlouhé měsíce. Belgičan Zizou Bergs (153.) i s tímto handicapem hrál, ze…

Čtvrtý úspěšný tříseťák! Forejtek na challengeru otočil souboj s nasazenou čtyřkou

Jonáš Forejtek (627.) si připsal už čtvrté vítězství na antukovém challengeru ve španělském Maspalomas a i tentokrát uspěl po třísetové bitvě. Český kvalifikant porazil v…

Jsou nezávislí smluvní partneři. ATP ani WTA nebudou za exhibici v Rusku hráče trestat

Tenisté a tenistky, kteří se rozhodnou od 1. do 3. prosince odehrát exhibiční turnaj v ruském Petrohradu, nebudou profesionálními okruhy nijak popotahováni. ATP i WTA vydaly…

Jak to bylo s odmítnutým testováním? ITIA vysvětlila situaci kolem Djokoviče a Davis Cupu

Minulý týden svět obletěla zpráva, že Novak Djokovič se po hádce s antidopingovým komisařem odmítl podrobit testu na přítomnost zakázaných látek před čtvrtfinálovým utkáním Davis…

Další články