US Open: České singlistky zaválely! Plíšková otočila zápas, Kvitová odvrátila dva mečboly

První víkendový den nabídl na americkém grandslamu druhou část zápasů třetího kola dvouher mužů a žen. Na dvorce US Open se vydaly i dvě české singlistky. Svůj zápas Petra Kvitová zvládla, když v dramatické koncovce třetí sady udolala Garbiňe Muguruzaovou, přemožitelku Lindy Fruhvirtové. Na českou lvici navázala Karolína Plíšková, jíž se podařilo otočit zápas proti Belindě Bencicové. Lucie Hradecká absolvovala v sobotu dvojboj. Bohužel po boku Lindy Noskové v ženském deblu neuspěla, načež skončila i v pavouku mixu.

Po obratu postupuje také Plíšková
Karolína Plíšková (22.) navázala na Petru Kvitovou a na US Open postoupila do osmifinále. Česká tenistka ve 3. kole amerického grandslamu porazila Švýcarku Belindu Bencicovou, a to po dvou hodinách a 26 minutách výsledkem 5:7, 6:4 a 6:3.

Obě tenistky měly v utkání problém s udržením servisu, v úvodních čtyřech hrách si ani jedna z nich podání nedokázala pohlídat. Následně nebyl k vidění ani jeden brejkbol, což se změnilo za stavu 5:5, kdy Bencicová prolomila servis Plíškové, načež uzavřela první sadu.

Ve druhém dějství přišla rodačka z Loun okamžitě o své podání, přesto se zvládla nadechnout k obratu a vítězstvím ve druhé sadě srovnat krok.

V rozhodujícím setu Češka pořádně zahrála na nervy svým fanouškům. Od stavu 2:1 vždy švýcarskou reprezentantku brejkla, aby následně ve všech případech o podání taktéž přišla. To se změnilo při skóre 5:3, tentokrát totiž Karolína Plíšková nezaváhala a z prvního mečbolu klání ukončila.

„Spokojenost. Bylo to vybojované, nebylo to úplně nádherné a pocit není úplně neskutečný, ale je to vítězství. Navíc nad výbornou hráčkou. Vím, že se jí tu hraje dobře, podmínky jí sedí,“ řekla Plíšková na pozápasové tiskové konferenci.

V osmifinále US Open se „Ace Queen“ utká s Viktorií Azarenkovou (26.).

Kvitová vybojovala postup do osmifinále US Open
Petra Kvitová zaznamenala na letošním US Open velmi cenný skalp a postoupila do osmifinále závěrečného grandslamu sezony! V sobotním klání udolala světovou desítku Garbiňe Muguruzaovou 5:7, 6:3, 7:6(10).

Kvitová do utkání vstoupila velmi dobře, v prvním setu ale nevyužila vypracovaného vedení 4:2 a nakonec v poměru 5:7 dějství ztratila. Druhá sada naopak přinesla poměrně suverénní výkon české hráčky na servisu. Kvitová si pomohla sedmi esy a brejk ze šestého gemu si donesla až do koncovky.

Rozhodnout tak musel třetí set, v němž česká tenistka prohrávala už 2:5, ale povedlo se jí skóre srovnat a také odvrátit dva mečboly ve 12. hře. V závěrečném supertiebreaku do 10 bodů se Kvitové za stavu 3:4 povedlo získat oba servisy Muguruzaové a následně se prodrat až do vedení 8:5. Pak ovšem ztratila dvakrát své podání a koncovku ještě zdramatizovala.

Ani Muguruzaová ale nebyla na servisu stoprocentní, Kvitová se postupně dostala ke čtyřem mečbolům a nakonec zvítězila 12:10.

Zkušená česká tenistka si ve třetím kole pomohla 14 esy a celkem 43 vítěznými údery. Zároveň ale spáchala také 12 dvojchyb a celkem 50 nevynucených chyb, což byla daň za její riskantní hru, kterou ale nakonec Muguruzaovou zdolala.

„Byl to těžký zápas, a to víc, než jsem čekala. Garbiňe odehrála skvělé utkání, takhle dobře jsem ji dlouho hrát neviděla. Měla kvalitní servis, stále bojovala. Jsem ráda, že jsem ten konec nějak zvládla. Byla to velká úleva,“ nechala se slyšet Kvitová.

V dalším kole si Kvitová zahraje s Jessicou Pegulaovou ze Spojených států.

Ani druhé sobotní utkání Hradecká nezvládla
Lucie Hradecká se loučí s US Open, tedy svým posledním kariérním grandslamem. Poté, co vypadla s Lindou Noskovou ve čtyřhře, se v sobotu představila také ve 2. kole mixu. Po boku Poláka Lukasze Kubota nestačila na japonsko-chorvatské duo Šibaharaová, Škugor, a to po hodině a osmi minutách výsledkem 3:6, 4:6.

Oba páry si v utkání utvořily po dvou brejkbolech, jenže rozdíl byl v jejich proměňování. Hradecká s Kubotem ani jeden nevyužili, naopak jejich soupeři byli v tomhle ohledu stoprocentní.

Hradecká s Noskovou na US Open končí
Poté, co Linda Nosková s Lucií Hradeckou vyřadily v 1. kole US Open legendární sestry Williamsovy, podlehly slovinsko-chilské dvojici Guarachiová, Klepačová, a to za dvě hodiny a 12 minut po setech 6:7(3), 7:5 a 3:6.

Češky si v utkání utvořily pouhé tři brejkboly, všechny však dokázaly využít. Na stejný počet prolomených servisů potřebovala Chilanka se Slovinkou brejkbolů třináct.

Vybrané zápasy 6. hracího dne

3. kolo dvouhry žen
Garbiňe Muguruzaová (ESP, 10.) – PETRA KVITOVÁ (21.) 7:5, 3:6, 6:7(10)
KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (22.) – Belinda Bencicová (SUI, 13.) 5:7, 6:4, 6:3
Jue Juan (CHN, 142.) – Jessica Pegulaová (USA, 8.) 2:6, 7:6(6), 0:6
Petra Martičová (CRO, 54.) – Viktoria Azarenková (26.) 3:6, 0:6
Jule Niemeierová (GER, 108.) – Čchi-wen Čeng (CHN, 39.) 6:4, 7:6(5)
Clara Burelová (FRA, 131.) – Aryna Sabalenková (6.) 0:6, 2:6
Iga Šwiateková (POL, 1.) – Lauren Davisová (USA, 105.) 6:3, 6:4
Alizé Cornetová (FRA, 40.) – Danielle Rose Collinsová (USA, 19.) 4:6, 6:7(9)

3. kolo dvouhry mužů
Cameron Norrie (GBR, 9.) – Holger Rune (DEN, 33.) 7:5, 6:4, 6:1
Denis Shapovalov (CAN, 21.) – Andrej Rubljov (11.) 4:6, 6:2, 7:6(3), 4:6, 6:7(7)
Jenson Brooksby (USA, 43.) – Carlos Alcaraz (ESP, 4.) 3:6, 3:6, 3:6
Marin Čilič (CRO, 17.) – Daniel Evans (GBR, 23.) 7:6(11), 6:7(3), 6:2, 7:5
Diego Schwartzman (ARG, 16.) – Frances Tiafoe (USA, 26.) 6:7(7), 4:6, 4:6
Ilja Ivaška (73.) – Lorenzo Musetti (ITA, 30.) 6:4, 3:6, 6:2, 6:3
Richard Gasquet (FRA, 91.) – Rafael Nadal (ESP, 3.) 0:6, 1:6, 5:7
Brandon Nakashima (USA, 69.) – Jannik Sinner (ITA, 13.) 6:3, 4:6, 1:6, 2:6