Denní menu, 19.8.2022: Kvitová je podruhé v sezoně v semifinále! Macháč znovu neztratil set

Petra Kvitová na prestižním podniku Western & Southern Open v americkém Cincinnati vybojovala druhé letošní semifinále. Roli favoritky dvojnásobná wimbledonská šampionka potvrdila proti australské kvalifikantce Ajle Tomljanovicové. Bez jediného škobrtnutí prochází challengerem v polském městě Grodzisk Mazowiecki Tomáš Macháč, který v pátečním čtvrtfinále vyzrál na německého kvalifikanta Marka Topa ve dvou setech. Další Češi hráli na menších podnicích ITF s dotací 25 a 15 tisíc dolarů.

Kvitová zvládla i čtvrtfinále, poradila si s Tomljanovicovou
Petra Kvitová (28.) na turnaji WTA 1000 v americkém Cincinnati nadále pokračuje ve spanilé jízdě za úspěchem. V pátečním čtvrtfinále se české tenistce povedlo porazit za pouhých 75 minut Australanku Ajlu Tomljanovicovou (63.) 6:2, 6:3 a vybojovala postup do druhého semifinále v sezoně!

V prvním setu byla Kvitová suverénní až do skóre 5:1, kdy si poprvé prohrála podání, což ji ale nijak nerozhodilo a okamžitě v osmé hře dalším brejkem sadu zakončila. Do druhého dějství vstoupila trochu hůř, se ztrátou brejku prohrávala 1:2, ale šňůrou čtyř her v řadě skóre okamžitě otočila a posléze v devátém gemu celý zápas zakončila.

V sobotním semifinále čeká na Kvitovou souboj s domácí Madison Keysovou (24.), která porazila 6:2, 6:4 Kazašku Jelenu Rybakinovou (25.).

Macháč opět potvrdil roli favorita
Tomáš Macháč (158.) neztratil set ani ve svém třetím utkání na challengeru v polském Grodzisku Mazowieckém. Jednadvacetiletý Čech, plnící roli nasazené pětky, vyřídil ve čtvrtfinále německého kvalifikanta Marka Topa (495.) po hodině a 45 minutách 7:6(5) a 6:0.

Osmnáctiletý Topo sice vedl v prvním setu 5:2 a disponoval setbolem na returnu, Macháč ale v klíčovém momentu zabral, manko kompletně smazal a následně uspěl v napínavém tiebreaku. Druhé dějství už bylo po vyrovnanějším úvodu jasnou záležitostí pro českého favorita, který tak postoupil potřetí v sezóně do semifinále.

B. Fruhvirtová vyhrála potřinácté v řadě
Patnáctiletá Brenda Fruhvirtová (318.) natáhla svou vítěznou sérii už na třináct zápasů. Ve čtvrtfinále pětadvacetitisícového podniku ITF v maďarském Mogyoródu porazila nasazená pětka 7:6(6) a 6:1 o pět let starší Julii Rierovou (403.) z Argentiny a postoupila už na třetí akci po sobě do semifinále.

Rosol uspěl v přerušeném čtvrtfinále
Pouze hodinu a 17 minut čistého času trvalo čtvrtfinále, ve kterém Lukáš Rosol (336.) na antukové pětadvacítce ve švýcarském Muttenzu přehrál domácího teenagera Jeromeho Kyma (483.) dvakrát 6:4. Zkušeného českého tenistu, jenž v utkání nečelil ani jednomu brejkbolu, nezastavila ani dlouhá pauza kvůli nepřízni počasí za stavu 5:4 v prvním setu. Rosol se tak může těšit na své třetí letošní semifinále, ve kterém vyzve dalšího Švýcara Damiena Wengera (436.).

Paulson končí ve čtvrtfinále
Andrew Paulson (406.) dohrál na antukové pětadvacítce ve švýcarském Muttenzu ve čtvrtfinále, kde byl nad jeho síly po setech dvakrát 3:6 domácí Damien Wenger (436.). Dvacetiletý Čech se v divokém utkání sice třikrát prosadil na returnu, sám ale přišel o podání hned šestkrát.

Klimovičová si v Polsku zahraje semifinále
Linda Klimovičová (825.) si letos popáté vybojovala účast v semifinále turnaje ITF, tentokrát v polské Bydhošti. Osmnáctiletá Češka porazila ve čtvrtfinále domácí Weroniku Ewaldovou (-) po hodině a 45 minutách 6:0 a 7:6(5). V dalším kole ji čeká Slovenka Katarína Kužmová (728.), jež plní roli nasazené dvojky.

S antukovým turnajem v Bydhošti se naopak rozloučila Julie Štruplová, která ve čtvrtfinále podlehla ukrajinské kvalifikantce Jelizavetě Kotlijarové (-) poměrem 2:6 a 2:6.

Hindová končí ve čtvrtfinále
Denisa Hindová (785.) do svého druhého semifinále v sezoně na turnaji v polské Bydhošti nepostoupila. Dvacetiletá Češka prohrála v pátečním dvouhodinovém čtvrtfinále 2:6 a 5:7 s pod neutrální vlajkou startující Valerijí Oljanovskou (870.). S o rok starší protivnicí prohrávala Hindová v obou setech 0:4. V tom druhém dokázala čtyřmi gemy v řadě srovnat, koncovka ale patřila favoritce.

Duda nezvládl čtvrtfinále v Überlingenu
Třiadvacetiletý Filip Duda (841.) skončil na antukové akci ITF v německém Überlingenu ve čtvrtfinále, kde prohrál s o čtyři roky mladším Srbem Stefanem Popovičem (740.) po hodině a 33 minutách 1:6, 6:3 a 3:6. O osudu utkání rozhodl brejk ze druhé hry třetího setu, který si Popovič udržel až do konce. Naopak Duda nevyužil v závěrečné sadě ani jednu ze čtyř šancí na returnu.

Western & Southern Open, Cincinnati (ženy, USA, 2 527 250 USD, tvrdý povrch)
Ajla Tomljanovicová (AUS, 63.) – PETRA KVITOVÁ (28.) 2:6, 3:6

Kozerki Open, Grodzisk Mazowiecki (muži, POL, 67 960 USD, tvrdý povrch)
TOMÁŠ MACHÁČ (158.) – Marko Topo (GER, 495.) 7:6(5), 6:0