TK Sparta Prague Open: Forejtek splnil roli favorita, postoupili i Macháč a Rosol

Úterní program na antukovém challengeru TK Sparta Prague Open původně obsahoval dvanáct zápasů, pořadatelé ale museli tuto porci kvůli dešti zredukovat na rovných deset. Turnajová šestka Tomáš Macháč a divoká karta Michael Vrbenský obstarali hned v prvním kole české derby, které bohužel skončilo kvůli skreči druhého zmíněného předčasně. Do osmifinále postoupili Lukáš Rosol a Jonáš Forejtek, naopak Martin Krumich po obrovské bitvě podlehl nasazené jedničce Danielovi Altmaierovi z Německa. Dalibor Svrčina se dostane na kurt až ve středu.

České derby skončilo na Spartě předčasně
Domácí držitel divoké karty Michael Vrbenský (402.) skrečoval za nepříznivého stavu 3:6, 1:3 a 15:40 duel s krajanem Tomášem Macháčem (150.), rozhodl se tak krátce po ošetření kvůli zranění břišního svalu.

Do osmifinále pražského challengeru tak postoupil jednadvacetiletý rodák z Berouna, jenž je na akci šestým nejvýše nasazeným účastníkem. Jeho dalším soupeřem bude francouzský náhradník Evan Furness (284.), jenž postoupil rovněž po skreči.

„Zápas byl dobrý, nebylo tam moc chyb. Škoda, že jsme se nalosovali proti sobě. Nebudu říkat, že jsem nějaký TOP hráč, ale rozhodně mohl na úvod dostat lepšího soupeře,“ zmínil se Macháč.

Forejtek splnil roli favorita
Jonáš Forejtek (292.) splnil v úvodním kole challengeru na pražské Spartě roli papírového favorita, byť se na postup přes Jevgenije Tjurněva (375.) dost nadřel.

Čech byl set a brejk nahoře, v tiebreaku druhého setu pak vedl 5:2, přesto se po sérii pěti bodů ruského kvalifikanta šlo do třetího dějství. Nakonec byl ale šťastnějším hráčem přeci jen jednadvacetiletý Forejtek, jenž zvítězil za dvě hodiny a osm minut 6:3, 6:7(5) a 6:4.

„Nakonec to bylo těžké. Začal jsem dobře, bohužel jsem ho poté dostal do zápasu. Začal hrát lépe, takže jsem rád, že jsem to dokázal otočit,“ nechal se slyšet Forejtek po utkání.

Rosol postoupil do osmifinále
Lukáš Rosol (261.) postoupil na pražském challengeru do osmifinále, když porazil Slováka Filipa Horanského (187.) za hodinu a čtyři minuty po setech 7:6(5), 6:1.

Český tenista neodstartoval nejlépe a jako první si prohrál servis, nicméně v šestém gamu dokázal srovnat. Následně si oba tenisté šli po svých, až Rosol vyhrál tiebreak nejtěsnějším rozdílem. Ve druhém dějství už pak dominoval. V závěru mu Horanský neměl čím ublížit, a šestatřicetiletý tenista se tak může těšit na souboj s Němcem Moraingem (125.).

Krumich prohrál bitvu s nasazenou jedničkou
Martin Krumich (613.) měl na dosah svou premiérovou výhru v hlavní soutěži challengeru, nakonec ale na pražské Spartě dohrál v úvodním kole. Domácí držitel divoké karty statečně vzdoroval nasazené jedničce Danielovi Altmaierovi (69.) z Německa, v jednu chvíli vedl dokonce 7:5 a 3:0, než odešel po více než třech hodinách boje poražen poměrem 7:5, 5:7 a 4:6.

Utkání bylo kvůli dešti dvakrát přerušeno. Altmaier, který předloni dokráčel až do osmifinále Roland Garros, si zajistil vítězství skvělým vstupem do rozhodujícího setu, v němž vedl už 5:1. Přestože Krumich snížil na rozdíl jediného gemu, třiadvacetiletý německý favorit si poslední gem při svém podání pohlídal.

TK Sparta Prague Open, Praha (muži, CZE, 45 730 EUR, antuka)
JONÁŠ FOREJTEK (292.) – Jevgenij Tjurněv (375.) 6:3, 6:7(5), 6:4
LUKÁŠ ROSOL (261.) – Filip Horanský (SVK, 187.) 7:6(5), 6:1
Jevgenij Karlovskij (279.) – Dennis Novak (AUT, 148.) 6:7(4), 7:6(6), 4:6
TOMÁŠ MACHÁČ (150.) – MICHAEL VRBENSKÝ (402.) 6:3, 3:1 – skreč Vrbenský
Lucas Miedler (AUT, 313.) – Tristan Lamasine (FRA, 299.) 2:6, 6:2, 6:3
Chun-hsin Tseng (TPE, 127.) – Alejandro Moro Canas (ESP, 452.) 6:4, 6:4
Daniel Altmaier (GER, 69.) – MARTIN KRUMICH (613.) 5:7, 7:5, 6:4
Emilio Nava (USA, 365.) – Lucas Pouille (FRA, 157.) 6:3, 6:1