Denní menu, 3.1.2022: Kvitová první zápas sezony překvapivě nezvládla. Bouzková postoupila do hlavní soutěže

Petra Kvitová svůj úvodní letošní zápas sezony prohrála, na podniku WTA v Adelaide neuspěla proti domácí Priscille Honové. Na stejném turnaji se ve finále kvalifikace úspěšně představila Marie Bouzková, na ATP ve čtyřhře naopak dohrál Jiří Veselý. Na programu rovněž byly challengery s Michaelem Vrbenským, Vítem Kopřivou a Jaroslavem Pospíšilem, všichni tři Češi uspěli. Na „šedesátce“ v Austrálii se dařilo Jesice Malečkové, Miriam Kolodziejová naopak padla. Navzdory porážce se Kolodziejová dostala do hlavní soutěže jako tzv. „šťastná poražená“.

Vrbenský vydřel postup do hlavní soutěže
Michaela Vrbenského (372.) nemine hlavní soutěž na challengeru v italském Forli. Nedávno dvaadvacetiletý český tenista ve finále kvalifikace zdolal domácího Marca Miceliho (763.) 2:6, 6:4, 7:5.

Čtvrtý nasazený Vrbenský musel dohánět set a brejk k tomu, druhou sadu nakonec zvládl ukořistit ve svůj prospěch. V závěrečném setu už vedl 4:1, soupeř ale po čtyřech úspěšných gemech v řadě šel podávat na výhru. Vrbenský těžkou situaci ustál, od stavu 4:5 vyhrál zbývající hry zápasu.

Kvitová končí, padla s hráčkou třetí stovky
Petra Kvitová (17.) se překvapivě rozloučila s prvním kole dvouhry WTA v Adelaide. Jednatřicetiletá česká tenistka ve svém úvodním zápase sezony nestačila na hráčku třetí stovky žebříčku dvouhry Priscillu Honovou (263.) po sadách 7:6(4), 5:7, 2:6.

Kvitová přitom měla zápas výborně rozehraný, vedla 7:6(4), 4:2. V sedmé hře druhé sady však neodvrátila druhý brejkbol soupeřky v zápase, za stavu 5:5 navíc podruhé v setu přišla o podání. Dvojnásobná grandslamová vítězka zažila hororový vstup do třetího dějství, ve kterém prohrávala už 0:4. Za stavu 2:5 sice ještě odvrátila tři mečboly na returnu, na ten čtvrtý však už byla krátká.

Rozhovor s Petrou Kvitovou si můžete přečíst zde.

Veselý dohrál v úvodním kole čtyřhry
Jiří Veselý na turnaji ATP v Adelaide skončil v prvním kole čtyřhry. Český tenista a jeho deblový parťák Alex Lawson padli s deblem Huey, Nielsen 6:7(3), 2:6. Česko-americký debl v úvodní sadě stáhl manko 2:5, celkově odvrátil pět setbolů. Ve zkrácené hře však neuspěl. Ve druhém dějství Veselý s Lawsonem prohrávali už 1:4, ztrátu dvou brejků nedohnali.

Bouzková postoupila do hlavní soutěže
Marie Bouzková (90.) na úvod sezony bude hrát v hlavní soutěži akce WTA. První nasazená tenistka dvouhry turnaje v Adelaide nezaváhala ani ve finále kvalifikace, ve kterém si poradila s Ruskou Annou Blinkovovou (154.) 6:4, 6:2.

Bouzková sice rychle prohrávala 0:2, okamžitě však vybojovala rebrejk. V sedmém gemu navíc podruhé získala brejk, když využila třetí brejkbol v gemu. Ve druhém setu se česká hráčka dostala z nelehké situace druhé hry, při vlastním podání odvrátila dvě hrozby soupeřky v řadě. Sama naopak v setu využila obě nabídnuté šance na returnu.

Kopřiva doprovodil Pospíšila do druhého kola dvouhry
Na challengeru v australském Bendigu nezaváhal ani druhý český zástupce ve dvouhře Vít Kopřiva (198.). Čtyřiadvacetiletý tenista přehrál Belgičana Rubena Bemelmanse (212.) dvakrát 6:4.

Během úvodního setu se udál jediný brejk, který za stavu 4:4 vybojoval Kopřiva. Vítěz úvodního dějství ve druhé sadě sice prohrával 0:3, ztracený servis ale získal zpátky, stejně jako v úvodním setu navíc vybojoval brejk v devátém gemu. Kopřivu v zápase o osmifinále čeká dvojka turnaje Cem Ilkel (144.).

Pospíšil postoupil bez ztráty podání
Výborný vstup do nové tenisové sezony má za sebou v australském Bendigu Jaroslav Pospíšil (793.). Čtyřicetiletý Čech přehrál v duelu tenistů z osmé stovky žebříčku ATP domácího držitele divoké karty Matthewa Christophera Romiose (745.) za hodinu a 27 minut 6:2 a 6:3.

Pospíšil odvrátil proti o osmnáct let mladšímu soupeři všechny tři brejkboly, sám pak na příjmu uspěl hned čtyřikrát. Ve 2. kole challengeru čeká prostějovského rodáka šestnáctý nasazený Zizou Bergs (192.) z Belgie.

2022 Adelaide International (ženy, AUS, 703 580 USD, tvrdý povrch)
Priscilla Honová (AUS, 263.) – PETRA KVITOVÁ (17.) 6:7(4), 7:5, 6:4

MARIE BOUZKOVÁ (90.) – Anna Blinkovová (RUS, 154.) 6:4, 6:2

2022 Adelaide International (muži, AUS, 521 000 USD, tvrdý povrch)
Lawson (USA), VESELÝ – Huey (PHI), Nielsen (DEN) 6:7(3), 2:6