Denní menu, 14.11.2021: Plíšková ovládla české derby na Turnaji mistryň. Forejtek postoupil v kvalifikaci challengeru

Hlavním hřebem dnešního dne byl večerní souboj Barbory Krejčíkové s Karolínou Plíškovou na Turnaji mistryň, kde Plíšková zvítězila 0:6, 6:4, 6:4 a udržela naději na postup do semifinále. Aby se dostala mezi nejlepší čtyřku turnaje, potřebuje v noci vítězství Anett Kontaveitové nad Garbiňe Muguruzaovou. Živo bylo i jinde, Petra Csabi prohrála zápas o svůj první titul v kariéře na turnaji ITF v Itálii. Jonáš Forejtek naopak úspěšně rozehrál kvalifikaci na challengeru v Helsinkách. Odstartovaly také kvalifikace turnajů ITF, včetně toho halového v Opavě.

Forejtek zvládl v Helsinkách začátek kvalifikace
Jonáš Forejtek (293.) zvládl vstup do halového challengeru v Helsinkách, v prvním kole kvalifikace si zde poradil s indickým tenistou N. Siramem Balajim (911.), jehož porazil 6:2, 7:5. Dvacetiletý Čech tak potvrdil roli velkého favorita, během utkání ani jednou nepřišel o servis, sám svému soupeři uzmul podání dvakrát v prvním a jednou ve druhém setu. Ve finále kvalifikace se Forejtek utká s Kazachem Denisem Jevsejevem (393.), se kterým nikdy dřív nehrál.

Gengel slaví čtvrtý letošní titul
Český tenista Marek Gengel (474.) zvládl i druhé dnešní utkání, když ve finále turnaje ITF 15 v egyptském Šarm aš-Šajchu porazil Belgičana Loica Cloese (2068.) 6:0, 6:4. Kvůli včerejší nepřízni počasí se dnes musela odehrát jak semifinále, tak i finále, to však Gengelovi vůbec nevadilo a v obou utkáních předvedl dominantní výkon. Proti Cloesovi, semifinálovému přemožiteli jiného Čecha Andrewa Paulsona, vyhrál Gengel první set už za 22 minut, soupeři nadělil kanára. Druhý set už byl vyrovnanější, ale ani v něm český tenista neztratil ani jednou servis a k vítězství mu tak stačil brejk z devátého gemu. Gengel vyhrál svůj letošní čtvrtý titul, celkově v kariéře už šestý a svou vítěznou šňůru natáhl už na deset utkání.

Csabi si na premiérový titul v singlu musí počkat
Devatenáctiletá česká tenistka Petra Csabi (-) v italském Solarinu na premiérový titul seniorské kategorie nedosáhla, ve finále podlehla o rok starší Slovence Katarině Kužmové (821.) 1:6, 1:6. Přesto může být mladá Češka se svým celkovým výkonem na turnaji spokojená, finále turnaje kategorie ITF si zahrála vůbec poprvé v kariéře.

České finále nebude, Paulson nestačil na Cloese
Českého finále v egyptském Šarm aš-Šajch se bohužel nedočkáme. Zatímco Marek Gengel své semifinále zvládl, Andrew Paulson (770.) prohrál s překvapením turnaje, belgickým kvalifikantem Loicem Cloesem (2068.), po setech 4:6, 6:7(3). Téměř dvouhodinové vyrovnané utkání rozhodovaly maličkosti. První set rozhodl brejk Belgičana v devátém gemu, druhá sada dospěla až do tiebreaku, kde byl znovu úspěšnější Cloes. Paulson si tak první finále roku nezahraje.

Gengel v Egyptě zvládl semifinále
Vítězná šňůra Marka Gengela (474.) pokračuje, český tenista vyhrál už desátý zápas v řadě, když porazil britského tenistu Daniela Littla (993.) 7:5, 6:4 a v egyptském Šarm aš-Šajch si zahraje finále. Pro Gengela půjde o čtvrté finále v sezoně, v soubojích o titul byl zatím stoprocentní. V první sadě semifinále Gengel prohrával už 2:5, ale poté vyhrál pět gemů v řadě a první set získal. Ve druhé sadě už 26letý tenista neztratil servis ani jednou a k vítězství mu stačil jediný brejk v sedmém gemu. Finále je na programu už dnes přibližně od 11:15.

Akron WTA Finals Guadalajara (ženy, MEX, 5 000 000 USD, tvrdý povrch)