Svijany Open: Svrčina ovládl české derby. V osmifinále je i Macháč

V úterý naplno začala hlavní soutěž libereckého antukového challengeru Svijany Open. Dalibor Svrčina (na snímku) přehrál v českém derby Jonáše Forejtka bez ztráty setu. Tomáš Macháč otočil zápas s Francouzem Enzem Couacaudem. S turnajem se naopak rozloučili Jiří Lehečka, Daniel Siniakov i deblové dvojice Andrew Paulson, Patrik Rikl a Jonáš Forejtek, Michael Vrbenský. Jiří Veselý se z turnaje odhlásil kvůli nedávné autonehodě (ta naštěstí neměla vážné následky).

Macháč otočil souboj s Couacaudem
Účastník tokijské olympiády Tomáš Macháč (150.) zahájil své tažení na antukovém challengeru v Liberci výhrou 3:6, 6:3 a 6:3 nad Francouzem Enzem Couacaudem (186.). Český tenista sice v prvním setu neudržel vedení o brejk, druhou i třetí sadu ale bez výraznějších potíží ovládl. Předloňský semifinalista turnaje strávil na kurtu hodinu a 36 minut.

Macháč se v osmifinále střetne se srbským kvalifikantem Nikolou Milojevičem (161.), který předloni v Liberci slavil titul.

Siniakov na kvalifikaci nenavázal
Kvalifikant Daniel Siniakov (1717.) se rozloučil s challengerem Svijany Open v Liberci v prvním kole hlavní soutěže, kde prohrál se srbským kvalifikantem Nikolou Milojevičem (161.) po hodině a 28 minutách 5:7 a 0:6.

Osmnáctiletý Siniakov dohnal v úvodní sadě dvakrát manko brejku, za stavu 5:6 už ale na returnu neuspěl. Ve druhém setu se dostal ke dvěma brejkbolům a jednomu gembolu, ani jednu šanci ale nevyužil, a kanára tak neodvrátil.

Lehečka v Liberci podlehl Ritschardovi
Titul a finále zaznamenal na posledních dvou challengerech Jiří Lehečka (188.), v Liberci ale dohrál už v úvodním kole. Český tenista v něm nestačil na amerického kvalifikanta Alexandera Ritscharda (312.) po setech 4:6, 6:3 a 1:6.

Duel byl za stavu 4:6 a 2:3 z pohledu Lehečky přerušen kvůli dešti. Devatenáctiletý Čech následně dohnal manko brejku a druhou sadu po skvělém obratu získal. V rozhodujícím dějství však dvakrát ztratil podání a rychle prohrával 0:5. V závěru už pouze korigoval skóre.

Svrčina zvládl derby s Forejtkem
Postup do osmifinále Svijany Open slaví osmnáctiletý Dalibor Svrčina (441.). Čtvrtfinalista posledních dvou odehraných challengerů dokázal v úvodním kole porazit svého krajana Jonáše Forejtka (319.) po setech 7:6(4) a 6:2.

V prvním setu sice dvakrát neudržel vedení o brejk, ale následně v tiebreaku už nezaváhal. Ve druhé sadě si rychle připsal vedení 4:0, a byť posléze přišel o podání, zápas zakončil dalším brejkem v osmé hře.

Forejtek se naopak v této sezoně herně trápí a v hlavních soutěžích prohrál osm zápasů v řadě.

Molčan si poradil s Haasem
Slovák Alex Molčan (153.) zahájil své tažení na libereckém challengeru výhrou 6:1 a 6:4 nad zkušeným Nizozemcem Robinem Haasem (226.). Tenista z Prešova se zdržel na kurtu necelých 64 minut, v duelu odvrátil všechny tři brejkboly soupeře (sám proměnil tři brejkboly).

Třiadvacetiletý Molčan se v osmifinále utká s držitelem divoké karty Daliborem Svrčinou (441.).

Paulson s Riklem nevyužili dva mečboly
Andrew Paulson a Patrik Rikl se díky divoké kartě představili v soutěži čtyřhry na libereckém challengeru, šanci od organizátorů ale v postup neproměnili. Čeští tenisté podlehli v prvním kole francouzské dvojici Geoffrey Blancaneaux, Maxime Janvier 6:2, 3:6 a 12:14.

Paulson s Riklem měli v rozhodujícím supertiebreaku mečboly za stavu 9:8 a 11:10 na returnu, ani v jednom případě ale neuspěli. Jejich soupeři posléze využili svůj třetí mečbol.

JONÁŠ FOREJTEK (319.) – DALIBOR SVRČINA (441.) 6:7(4), 2:6
Kamil Majchrzak (POL, 116.) – Dmitrij Popko (KAZ, 183.) 6:2, 6:3
Botic van de Zandschulp (NED, 126.) – Vitalij Sačko (UKR, 265.) 6:3, 7:5
Evan Furness (FRA, 302.) – Tim van Rijthoven (NED, 260.) 3:6, 6:4, 6:2
Robin Haase (NED, 226.) – Alex Molčan (SVK, 153.) 1:6, 4:6
David Vega Hernandez (ESP, 1995.) – Malek Džazirí (TUN, 285.) 1:6, 2:6
Gerald Melzer (AUT, 1150.) – Andrej Martin (SVK, 117.) 6:3, 5:7, 6:4
Alexander Ritschard (USA, 312.) – JIŘÍ LEHEČKA (188.) 6:4, 3:6, 6:1