Wimbledon: Stoprocentní Češky! Všech šest zvládlo středeční zápasy

Wimbledon má za sebou ve středu pořádnou tenisovou nálož. Po dvou deštivých dnech bylo na programu celkem 80 zápasů ve dvouhře, z toho 7 s českou účastí. Krátce po poledni se dostaly na kurt Karolína Muchová s Kristýnou Plíškovou. Prvně jmenovaná porazila dvakrát 6:3 Šuaj Čang z Číny, druhá poté otočila střetnutí s Australankou Astrou Sharmaovou, byť prohrávala ve druhém a třetím setu shodně 2:4. Postup do druhého kola vybojovaly i Markéta Vondroušová s Kateřinou Siniakovou. Už do třetího kola postoupily Karolína Plíšková s Terezou Martincovou, které čeká vzájemný zápas. V akci byl i jediný český muž ve dvouhře Jiří Veselý, který však musel souboj druhého kola s Maďarem Fucsovicsem skrečovat.

Plíšková s Martincovou vybojovaly společný zápas
Hodně rychlý zápas má za sebou Karolína Plíšková (13.), která za pouhých 67 minut porazila ve dvou setech 6:2, 6:2 Chorvatku Donnu Vekičovou. Obě sady se ve prospěch české hráčky lámaly shodně v šestých gemech, v nichž dokázala Plíšková uskočit své soupeřce do vedení 4:2.

V koncovkách pak plně převzala kontrolu nad děním na kurtu a Vekičovou dorážela dalšími brejky v osmých hrách obou setů.

„Takový zápas jsem dlouho neměla. Až na první horší gem to bylo v podstatě bez chyby. Měla jsem pár šancí, aby to bylo ještě snazší, ale ona je dobrá hráčka a na brejkboly ve druhém setu zahrála dobře. Dneska je spokojenost velká. Mám pocit, že to trefuju čistě,“ pochvalovala si Plíšková, která je potřetí v kariéře ve třetím kole Wimbledonu.

„Uhrála jsem tady dvě kola, to je super. Jsem ráda, že jsem ve třetím kole, ale nechci se uspokojit, že jsem hrála dvakrát dobře a porazila dobré holky,“ doplnila.

V dalším kole narazí nasazená osmička v českém derby na Terezu Martincovou (87.), která slaví ve Wimbledonu vůbec svůj premiérový postup do třetího kola na grandslamovém turnaji.

Česká tenistka porazila po více než dvou hodinách Argentinku Nadiu Podoroskou (39.) 6:3, 7:6(5). Zatímco v prvním setu se Martincové povedlo přetavit brejk z šestého gemu až v zisk sady, druhé dějství nabídlo pořádné drama. Martincová vedla už 5:3, ale nepovedlo se jí doservírovat a dokonce ve 12. gemu čelila čtyřem setbolům. Kritické okamžiky ale zvládla, vynutila si tiebreak a v něm zvítězila 7:5.

„Musím přiznat, že hra soupeřky mi vůbec nevyhovovala. Už od začátku jsem s tím dost bojovala, protože to není typická travařka. I když jsem urvala set a vedla, stále jsem se necítila. Když soupeřce teklo do bot, začala hrát neskutečně, na své poměry i hodně riskovala a nebála se do toho jít. Já jsem věřila tomu, že když budu trpělivá, vybojuju si to zpátky. Nepřipouštěla jsem si, že by se to nepovedlo,“ uvedla Martincová.

Vondroušová otočila souboj s Kontaveitovou
Markéta Vondroušová (42.) vstoupila do letošního Wimbledonu úspěšným obratem v souboji s mírně favorizovanou Estonkou Anett Kontaveitovou (25.). Po ztrátě úvodní sady zvládla česká tenistka náročný druhý set, ve kterém přišla ve čtvrté hře o výhodu brejku a následně v koncovce čelila dvěma brejkbolům.

Po strhnutí prostředního dějství na svou stranu začala kurtu dominovat a ve třetím setu už měla jasnou převahu a zvítězila 2:6, 6:4, 6:2.

„Věděla jsem, že to bude těžké, protože hrála finále v Eastbourne a já jsem tady nevyhrála kolo,“ hodnotila po utkání Vondroušová. „Říkala jsem si, že to je zrádné, ale řekla jsem si, že do toho půjdu, protože na trávě se může stát cokoli. Pak se to začalo obracet, dobře jsem podávala a jsem ráda, že to takhle vyšlo.“

Více se utkání věnujeme zde.

Siniaková ztratila jen jeden gem
Kateřina Siniaková (64.) potvrdila v úvodním kole Wimbledonu dobrou travnatou formu a prolétla za pouhých 54 minut do další rundy. Ja-fan Wang (123.) z Číny, která se do hlavní soutěže dostala až po odhlášení britské jedničky Kontaové jako šťastná poražená z kvalifikace, povolila jen jediný uhraný gem a neztratila tak sadu ani ve třetím vzájemném souboji.

K triumfu 6:1 a 6:0 si na kurtu jasně dominující Češka dopomohla rovnou 24 vítěznými údery. Další soupeřkou královéhradecké rodačky bude Coco Vandewegheová (163.) ze Spojených států, s níž má vyrovnanou bilanci 1:1 na zápasy.

Muchová prolétla do 2. kola
Karolína Muchová (22.) porazila zkraje středečního programu dvakrát 6:3 finalistku nedávného travnatého podniku v Nottinghamu Šuaj Čang (37.) z Číny a postoupila na Wimbledonu do 2. kola. Česká favoritka, jež hraje vinou zdravotních problémů teprve svůj osmý letošní turnaj, ztratila za celé utkání jen jednou servis, zatímco sama na příjmu „loupila“ hned čtyřikrát. V dalším kole čeká na předloňskou čtvrtfinalistku Camila Giorgiová (62.) z Itálie, s níž se Muchová utká poprvé.

„Pomohlo mi, že jsem brzy získala brejk. Snažila jsem se zvyknout si na kurt, protože jsem na zápasovém kurtu netrénovala. První zápasy jsou vždy ošidné. Navíc soupeřka ví, jak hrát na trávě. Na začátku druhého setu se mi trochu nezadařilo, ale vrátila jsem se,“ zhodnotila předloňská wimbledonská čtvrtfinalistka.

Kr. Plíšková ukončila po obratu sérii porážek
Postup do 2. kola Wimbledonu slaví i Kristýna Plíšková (106.), v All England Clubu zaznamenala vůbec premiérovou letošní výhru v hlavní soutěži. Konci nelichotivé série sedmi porážek v řadě zpočátku nic nenasvědčovalo. Plíšková se musela popasovat s náhlou změnou soupeřky, zraněnou Černohorku Koviničovou na poslední chvíli nahradila šťastná poražená z kvalifikace Astra Sharmaová (127.).

A byla to právě Australanka, kdo získal za pouhých 20 minut poměrem 6:3 úvodní sadu. Do té druhé vstoupila Češka ztraceným podáním a zakrátko prohrávala 0:2 a 2:4. Dějství ale čtyřmi získanými gemy v řadě otočila a naprosto stejně si počínala od stavu 2:4 rovněž v rozhodujícím setu. Ve druhém kole čeká rodačku z Loun po výhře 3:6, 6:4 a 6:4 šestnáctá nasazená Anastasija Pavljučenkovová (19.), finalistka nedávného Roland Garros.

„Popravdě nevím, jak jsem to otočila. Celý zápas jsem prohrávala, nemohla jsem se do toho dostat, byla jsem psychicky dole. Říkala jsem si, že by bylo dobré taky nějaký zápas otočit. Jsem ráda, že se to trošku přehouplo na moji stranu. Ona znervózněla a já jsem pak vybojovala spoustu míčů,“ shrnula Plíšková.

Veselý skrečoval kvůli problémům se zády
Jiří Veselý (72.) nedohrál utkání druhého kola Wimbledonu proti Martonu Fucsovicsovi (48.) z Maďarska, kterému za stavu 3:6, 4:5 skrečoval. Český tenista se zranil během desátého gemu, kdy v jedné z výměn musel kvůli bolestem přestat hrát a okamžitě zažádal o pauzu na ošetření. S fyzioterapeutem odešel do zázemí areálu, ale zdravotní přestávka nepomohla. Veselý se při návratu na kurt nadále držel za záda a duel nakonec vzdal.

2. kolo mužské dvouhry
JIŘÍ VESELÝ (72.) – Márton Fucsovics (HUN, 48.) 3:6, 4:5 skreč Veselý

2. kolo ženské dvouhry
Nadia Podoroská (ARG, 39.) – TEREZA MARTINCOVÁ (87.) 3:6, 6:7(5)

Lloyd George Harris (RSA, 51.) – Andrej Rubljov (RUS, 7.) 1:6, 2:6, 5:7
Miomir Kecmanovič (SRB, 49.) – Roberto Bautista Agut (ESP, 10.) 3:6, 3:6, 7:6(3), 2:3 přerušeno
Lesley Pattinamaová Kerkhoveová (NED, 174.) – Garbiňe Muguruzaová (ESP, 12.) 1:6, 4:6
Iga Šwiateková (POL, 9.) – Věra Zvonarevová (RUS, 96.) 6:1, 6:3
Oscar Otte (GER, 151.) – Andy Murray (GBR, 118.) 3:6, 6:4, 6:4, 2:2 přerušeno