Moneta Czech Open: Do hlavní soutěže vstupuje šest českých tenistů, Poljak uspěl v kvalifikaci

Na prostějovském Moneta Czech Open vypukla v pondělí hlavní soutěž. Úspěšný start do hlavní soutěže hlásí hned čtyři domácí tenisté – Vít Kopřiva, Zdeněk Kolář, Michael Vrbenský a Dalibor Svrčina, který si zároveň připsal vůbec první výhru na challengeru. Finálové kolo kvalifikace zvládl David Poljak, neuspěl naopak Pavel Nejedlý.

Svrčina vybojoval první výhru na challengeru
Osmnáctiletý Dalibor Svrčina (588.) zaznamenal na turnaji Moneta Czech Open v Prostějově premiérové vítězství v hlavní soutěži challengeru. Na divokou kartu startující Čech sice nevstoupil do utkání s o šestnáct let starším Matthiasem Bachingerem (248.) z Německa dobře, když prohrál první set 2:6, ve zbylém průběhu ale povolil Svrčina zkušenějšímu soupeři už jen jeden získaný gem a po fantastickém výkonu zápas otočil na konečných 2:6, 6:0 a 6:1.

Kolář si hladce poradil s Miedlerem
Bez větších obtíží vstoupil do challengeru v Prostějově Zdeněk Kolář (236.). V boji o postup do osmifinále proti Lucasi Miedlerovi (320.) ztratil český tenista pouhé čtyři hry a hladce zvítězil za pouhých 50 minut hry po setech 6:2, 6:2.

Kopřiva otočil souboj s Kovalíkem
Úspěšný vstup do prostějovského challengeru zaznamenal rovněž Vít Kopřiva (261.), jemuž se povedlo otočit průběh zápasu se Slovákem Jozefem Kovalíkem (126.). Českému tenistovi se povedlo zamezit jakékoliv hrozbě mečbolu, byť musel ve druhé sadě do tiebreaku, a nakonec dotáhl duel do vítězného konce po setech 2:6, 7:6(4), 6:4.

Vrbenský zvládl úvodní kolo
Michael Vrbenský (287.) porazil v úvodním kole Moneta Czech Open v Prostějově 6:3, 2:6 a 6:4 Goncala Oliveiru (293.) z Portugalska a ukončil svou nelichotivou sérii čtyř porážek v řadě. O osudu první sady rozhodl jediný brejk z šestého gemu. Ve druhé polovině druhého dějství si nymburský rodák vybral slabší chvilku, když prohrál v krátkém sledu dvakrát podání a čtyři gemy po sobě. Dobře se nevyvíjel pro jednadvacetiletého Vrbenského ano rozhodující set, v němž rychle prohrával 1:4. Následně se ale nadechl k velkému obratu a pěti gemy v řadě si na centrálním dvorci dokráčel pro vítězství.

Paulson na favorita nestačil
Na divokou kartu startující Andrew Paulson (678.) se na prostějovském Moneta Czech Open o překvapení nepostaral. Devatenáctiletý Čech podlehl na závěr programu na centrálním dvorci nasazené pětce Hugu Dellienovi (129.) z Bolívie 1:6 a 3:6. Domácí teenager se trápil na podání, získal při něm jen dva gemy z celkových osmi a čelil hned patnácti brejkbolům. Dellien se v osmifinále utká s dalším českým protivníkem. Bude jím Michael Vrbenský (287.).

Forejtek se přes turnajovou trojku neprosadil
Jonáš Forejtek (317.) na turnaji v Prostějově vyfasoval v úvodním kole hodně náročný los a narazil na turnajovou trojku Gianlucu Magera (82.). V souboji s italským tenistou se nakonec prosadil nedokázal a prohrál ve dvou setech 3:6, 3:6.

Poljak se kvalifikoval do hlavní soutěže
Český tenista David Poljak (461.) se na antukovém challengeru v Prostějově kvalifikoval na šestý pokus poprvé do hlavní soutěže. Pětadvacetiletý tenista přehrál v pondělním finále 7:5 a 6:3 nejvýše nasazeného Johannese Haerteise (330.) z Německa. O zisku úvodní sady rozhodl ostravský rodák jediným brejkem v posledním dvanáctém gemu. Do druhého dějství vstoupil Poljak dvěma rychlými brejky, soupeř ale zvládl pokaždé ihned zareagovat. To se mu nepodařilo až za stavu 5:3 pro Čecha, kdy se Poljakovi povedlo další lup na příjmu potvrdit a duel doservírovat do zdárného konce.

Nejedlý si hlavní soutěž nezahraje
Pavel Nejedlý (524.) podlehl na turnaji Moneta Czech Open v Prostějově ve finále kvalifikace Alexanderu Erlerovi (354.) z Rakouska. V první sadě zvládl český tenista dotáhnout dvakrát manko brejku, koncovku ale nezvládl. Ve druhém setu vedl Nejedlý 2:0, pak ale dvakrát ztratil servis a prohrál s nasazenou čtyřkou 5:7 a 3:6.

Jozef Kovalík (SVK, 126.) – VÍT KOPŘIVA (261.) 6:2, 6:7(4), 4:6
Goncalo Oliveira (POR, 293.) – MICHAEL VRBENSKÝ (287.) 3:6, 6:2, 4:6
Matthias Bachinger (GER, 248.) – DALIBOR SVRČINA (588.) 6:2, 0:6, 1:6
Lucas Miedler (AUT, 320.) – ZDENĚK KOLÁŘ (236.) 2:6, 2:6
ANDREW PAULSON (678.) – Hugo Dellien (BOL, 129.) 1:6, 3:6
Gianluca Mager (ITA, 82.) – JONÁŠ FOREJTEK (317.) 6:3, 6:3

Alexander Erler (AUT, 354.) – PAVEL NEJEDLÝ (524.) 7:5, 6:3
Johannes Haerteis (GER, 330.) – DAVID POLJAK (461.) 5:7, 3:6
Alex Rybakov (USA, 409.) – Jeroen Vanneste (BEL, 396.) 7:6(9), 7:6(3)