Australian Open: Vondroušová porazila Cirsteaovou a je v osmifinále! Djokovič senzaci nepřipustil

Během pátého hracího dne Australian Open se rozhodlo o prvních osmifinalistech dvouhry. Mezi šestnáctku nejlepších na úvodním grandslamu sezóny poprvé postoupila Markéta Vondroušová, která přehrála Soranu Cirsteaovou ve dvou setech. Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková zaznamenaly vítězství ve čtyřhře, naopak Lucie Hradecká a Kristýna Plíšková v deblu končí. Hradecká si poté spravila chuť v mixu, kde si připsala výhru po boku Slováka Filipa Poláška. Dominic Thiem ve šlágru dne vydřel pětisetovou výhru nad Nickem Kyrgiosem, přičemž otočil stav 0:2 na sety. Světová jednička Novak Djokovič přežil pětisetový duel proti Tayloru Fritzovi.

Vondroušová je na Australian Open už v osmifinále
Markéta Vondroušová (20.) porazila ve třetím kole Australian Open 6:2 a 6:4 Soranu Cirsteaovou (68.) z Rumunska a zahraje si na úvodním grandslamu sezóny poprvé osmifinále.

Od stavu 1:2 v úvodním setu vyhrála jednadvacetiletá Češka celkem pět gemů v řadě. Ve druhé sadě se Vondroušová dostala rychle do výhody brejku, v jednu chvíli vedla už 4:2, přemožitelka Petry Kvitové z minulého kola se ale dotáhla na stav 4:4. Koncovka sady nabídla v aréně Margaret Courtové skvělý tenis. Vondroušová si vzala po maratonském gemu ztracený servis zpátky a následně zápas skrze odvrácený brejkbol se štěstím doservírovala.

„Soupeřka v prvním setu docela kazila, potom začala hrát líp. Jsem ráda, že jsem to takhle zvládla. Byl to můj nejlepší zápas na turnaji,“ řekla Vondroušová.

O druhé kariérní grandslamové čtvrtfinále si sokolovská rodačka zahraje s Tchajwankou Su-wej Sie (71.).

Ohlasy Markéty Vondroušové si můžete přečíst zde.

Hradecká s Poláškem zvládli společnou premiéru
Lucie Hradecká a Slovák Filip Polášek vstoupili do soutěže smíšené čtyřhry na Australian Open cennou výhrou 6:4 a 7:5 nad sehranou tchajwansko-chorvatskou dvojicí L. Čchan, Dodig. Zápas trval hodinu a 22 minut. Pro Poláška a Dodiga byl pikantní v tom, že spolu od roku 2019 pravidelně nastupují ve čtyřhře (loni na Australian Open uhráli semifinále).

Česko-slovenský tým si v každém setu připsal jeden brejk, naopak sám odvrátil všech dvanáct brejkbolů! Díky tomu vyzrál na silnou dvojici, která má na kontě už tři grandslamové trofeje z mixu (Roland Garros 2018 a 2019, Wimbledon 2019).

Krejčíková a Siniaková potvrdily roli favoritek
Turnajové trojky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková přehrály ve druhém kole Australian Open tunisko-americkou dvojici Džabúrová, McHaleová 6:3 a 6:4. Češky, které na výhru potřebovaly 74 minut, v utkání proměnily čtyři brejkboly. Samy přišly o své podání jen dvakrát.

Hradecká a Kr. Plíšková ve čtyřhře neuspěly
Lucie Hradecká a Kristýna Plíšková skončily na Australian Open ve druhém kole, v němž prohrály s kanadsko-mexickým párem Fichmanová, Olmosová za hodinu a 16 minut 5:7 a 3:6. České tenistky v prvním setu nevyužily vedení 4:3 s brejkem. O osudu druhého dějství rozhodl jediný brejk ze čtvrté hry.

Djokovič v pěti setech přetlačil Fritze
S Novakem Djokovičem (1.) to vůbec nevypadalo dobře, přesto si nakonec zajistil postup do osmifinále Australian Open. Obhájce titulu přemohl zdravotní potíže a nakonec udolal Taylora Fritze (31.) za tři hodiny a 25 minut 7:6(1), 6:4, 3:6, 4:6 a 6:2.

Utkání bylo přerušeno za stavu 3:2 pro Američana ve čtvrtém setu. Diváci následně museli opustit arénu Roda Lavera a také areál kvůli začínajícímu lockdownu v Melbourne.

„Na konci čtvrtého setu jsem se začal cítit lépe. Je to jedno z mých nejvíce speciálních vítězství, budu si ho pamatovat navždy,“ řekl v pozápasovém rozhovoru na kurtu Djokovič, jenž se v dalším kole utká s Milosem Raonicem (14.).

Thiem ve šlágru dne udolal Kyrgiose
Očekávala se bitva a taky to byla bitva! Nick Kyrgios (47.) ve své oblíbené aréně Johna Caina dlouho trápil favorizovaného Dominica Thiema (3.), nakonec však Australan prohrál ve třetím kole Australian Open 6:4, 6:4, 3:6, 4:6 a 4:6. Ostrý souboj se natáhl na tři hodiny a 21 minut.

Jedním z klíčových okamžiků duelu byl začátek třetího setu, kdy do té doby jistější Kyrgios nevyužil dva brejkboly. Utkání mělo vysokou kvalitu, oba tenisté zahráli více vítězných úderů než nevynucených chyb (Thiem 57/28, Kyrgios 52/47). Charakter zápasu vystihuje mečbol, který Rakušan proměnil parádním bekhendem po lajně.

Turnajová trojka Thiem si v osmifinále zahraje proti Grigoru Dimitrovovi (21.).

Karacev suverénně přejel Schwartzmana!
Aslan Karacev (114.) zaznamenal životní výhru, když ve třetím kole Australian Open porazil za hodinu a 52 minut 6:3, 6:3 a 6:3 Diega Schwartzmana (9.). Ruský kvalifikant v utkání dominoval, argentinského favorita přestřílel na vítězné údery v poměru 50:5! Vítěz dvou českých challengerů z loňského roku si v osmifinále zahraje s Félixem Auger-Aliassimem (19.).

Australian Open bude od soboty bez diváků
Grandslamové Australian Open bude od soboty 13. února nejméně na dobu pěti dní bez diváků. Do areálu dosud mohlo až 30 tisíc fanoušků denně. Političtí představitelé australského státu Victoria, jehož je Melbourne centrem, se pro zmíněný krok rozhodli kvůli třinácti novým případům nakažlivější mutace covidu-19. Povinný lockdown se týká přibližně pěti milionů lidí.

Více se dočtete v samostatném článku.

Zápasy 3. kola ženské dvouhry

MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (20.) [19] – Sorana Cirsteaová (ROU, 68.) 6:2, 6:4
Aryna Sabalenková (BLR, 7.) [7] – Ann Liová (USA, 69.) 6:3, 6:1
Su-wej Sie (TPE, 71.) – Sara Erraniová (ITA, 134.) [Q] 6:4, 2:6, 7:5
Anastasija Potapovová (RUS, 101.) – Serena Williamsová (USA, 11.) [10] 6:7(5), 2:6
Garbiňe Muguruzaová (ESP, 14.) [14] – Zarina Dijasová (KAZ, 83.) 6:1, 6:1
Ons Džabúrová (TUN, 30.) [27] – Naomi Ósakaová (JPN, 3.) [3] 3:6, 2:6
Veronika Kuděrmetovová (RUS, 36.) [32] – Simona Halepová (ROU, 2.) [2] 1:6, 3:6
Iga Swiateková (POL, 17.) [15] – Fiona Ferrová (FRA, 46.) 6:4, 6:3

Zápasy 3. kola mužské dvouhry

Adrian Mannarino (FRA, 36.) [32] – Alexander Zverev (GER, 7.) [6] 3:6, 3:6, 1:6
Grigor Dimitrov (BUL, 21.) [18] – Pablo Carreňo Busta (ESP, 16.) [15] 6:0, 1:0 skreč Carreňo Busta
Aslan Karacev (RUS, 114.) [Q] – Diego Schwartzman (ARG, 9.) [8] 6:3, 6:3, 6:3
Pedro Martínez (ESP, 87.) – Dušan Lajovič (SRB, 27.) [23] 7:6(6), 5:7, 1:6, 4:6
Márton Fucsovics (HUN, 55.) – Milos Raonic (CAN, 14.) [14] 6:7(2), 7:5, 2:6, 2:6
Denis Shapovalov (CAN, 12.) [11] – Félix Auger-Aliassime (CAN, 19.) [20] 5:7, 5:7, 3:6
Dominic Thiem (AUT, 3.) [3] – Nick Kyrgios (AUS, 47.) 4:6, 4:6, 6:3, 6:4, 6:4
Novak Djokovič (SRB, 1.) [1] – Taylor Fritz (USA, 31.) [27] 7:6(1), 6:4, 3:6, 4:6, 6:2